Rezidba koštičavih voćaka

Odmah nakon berbe svodis rodne grane na 2-3 lista iz cijih pazuha treba da istera nove grane iste sezone
 
Pozdrav vocari Imam jedno pitanje Dali mogu sad kad stane vegetacija u decembru da odradim rezidbu na visnjama Dali ce to smetati ili ne? Hvala u napred za svaki odgovor pozdrav :ppozdrav:
 
Јесенас сам већи део баште претворио у воћњак, и сада би то требало орезати а ја то никада нисам радио. Много би ми значила помоћ зналаца, а написаћу моје мишљење (незналице) пре маказа. Кајсије изгледају овако:

Ја бих овде само скратио на конобарске прсте


Бочна грана дебља од централне, шта сада?


Скоро све на једну страну






Много ситних гранчица углавном у једном правцу


На другој слици се боље види распоред






Ову би требало скратити на око 0,8-0,9. Када крену пупољци, прва 2 заломити па 1 оставити, затим 2-3 заломити па 1 оставити, поновити још једном тако да остану 3 пупољка под 120* (ако сам добро схватио савет воћарског саветника)


Овде је доња грана сама а горе су све у истом правцу


И овде су све у истом правцу 180*
 
Да ли би неко могао да ме посаветује како орезати ово воће (кајсије) на сликама изнад? Хвала.
 
Ako ti nije kasno, ja cu da probam par prostih saveta.. Kao prvo, uzmi neku knjigu za osnove rezidbe (imas od Soskica rezidba vocaka, evo linka https://www.scribd.com/doc/98413028/Miladin-Soskic-Rezidba-Vocaka mada moze i bilo koja druga) pa malo procitaj sta se i kako se radi, posto nije bas sve oko rezidbe bez razloga nego postoje razlozi sta se, kad i zasto radi...

e sad, ako ti je to mali vocnjak, za sebe samo, onda ti rezidba i nije toliko ni bitna (mislim, nije toliko bitno i ako pogresis malo) pa evo uproscenih ideja...

Ja bi napravio neku kotlastu krunu (pogledaj u knjizi kako izgleda i kako se pravi)
Uzmi sve grane prekrati malo na vrhu tako da ti ostane na vrhu pupoljak koji ide u stranu, od stabla prema redu tako da siris krunu
Gledaj da sve grane budu orezane na slicnoj visini ako moze (duze prekrati vise, a krace manje)
Ako imas los izbor grana, moje je predlog da prekratis sadnicu na 80-100cm i da onda probas rovasenjem da dobijes nove mladare, svaki na po 15tak cm jedan iznad drugog, trebaju ti makar 3 pravilno rasporednjena u porstoru, a mozes i vise... pokusaj da ih malo savijes dok su jos zeleni da imaju sirok ugao pri startu sa glavnog debla...Mozes stipaljkama za ves, mozes zicom ili necim slicnim, nije problem ako imas malo sadnica...
Jos jedna stvar, ako nemas pupoljke dole is kojih ce da izrastu nove grane, onda ja predlzem da skratis nize sadnicu, mozda na 60tak cm, i onda izvedes samo jedan vertikalan mladar (vezi ga za neki stubic ili prut da rste vertikalno), na kome ces rovasenjem da izaberes pupoljke koji ce ti dati skeletne grane na visini koja ti odgovara... Gubis jednu godinu, ali mislim da je i to bolje, nego da imas los izbor grana koje ce zbog loseg ugla grananja da se polome kasnije u rodu

Prva slika odozgo npr probaj da napravis kotlastu krunu, mislim da bi moglo od tih grana...
Druga slika odozgo, mislim da nemas dobre grane pa bi ja prekratio sadnicu na 80tak ili na 60tak cm i cekao da izrastu nove grane...
Treca i cetvrta slika, mislim da imas dovoljno grana, pa izaberi 3 ili 4 najbolje, ostale pokrati do debla
Peta slika odozgo, ako su u jednom pravcu, mozda bi mogo da dobijes skeletnu granu prekracivanjem na pupojak koji ide sa strane pa da raste koso od te grane...onda ces dobiti prostorno 3-4 grane pravilno rapsorednjene..
Sesta i sedma slika, uopste mi se ne svvidja sto su grane sve na istoj visini, imaces problem sa lomljenjem kasnije, ja bi i tu orezo ili na 60tak pa novi uspravni mladar pa formiranje bocnih sledece godine, slicno ko za drugu sliku, ali ako su te grane dovoljno nisko, mozda mozes da izaberes jednu uspravnu pa da na njoj kreiras skeletne grane horizontalno..
Za osmu sliku uradi ko sto je strusnjak reko, ok ti je reko i lepo si ga shvatio.
Za devetu i desetu sliku, probaj ko za onu gore gde su u istom pravcu, mislim da je peta slika...

elem, prvo procitaj iz knjige koju sma ti preporucio (mozes i neku drugu, svi oni imaju manje vise iste principe) kako se pravi kotlasta kruna, pa onda kreni sa formiranjem... nekad je bolje izgubiti godinu u formiranju, nego posle da ti se polomi skeletna grana kad imas velika stabla... Nadam se da sma ti malo pomogo, a ako neko ima drugo isljenje, reci ce ti u postovima ispod...
 
Kada treba da odstranim celu granu sa trešnje,koja se formira,da li sečem do osnove ili ostavljam neki "čep" tj. patrljak jedno 1cm.
Kad sam sekao vertikalne grane iz krune do osnove,pojavljuje se zatim rupica koja sporo obrasta,pa izgleda kao vulkan.
Ako ostavim patrljak,možda će iz njega opet da izbijaju mlađari.Molim vas za savet.
 
Napisah ti u temi tresnja, ostavi patrljak, kasce ti se samo, ima pri dnu kao linija oko cele grane, ostavi da se vidi ta linija znaci odmah iznad nje seci. Da li ce ili nece da izbijaju mladari, tako ti je u praksi, moguce da hoce, ali ce vremenom prestati ako ih na vreme skidas dok ne dobijes sumu cepova sa mladarima :)
Obrni okreni celu bas granu ne mozes skinuti, sve i da teorijski uzmes skalpel i lepo najlepse obradis, ostace rupa u kori.
 
Ove 4 slike su Oblačinska višnja orezana pre mesec dana od jedne grupe rezače,vaše mišljenje,inače zasad je 7 godina kod jednog mog prijatelja.
df629a32224b02271633a5136dcca109.jpg
09b6c326b2dcc56357bba0c7350cf642.jpg
fecde7dd3872431c1ef11dd0f67641af.jpg
0f1ed637269a6f2b3079281f99405b89.jpg


Послато са LG-H815 помоћу Тапатока
 
Prve dve slike je rezdba od jednog rezača ,a druge dve od nekog drugog rezača,pa ako imate primedbe ili sugestije napišite jer mi je vrlo važno pozdrav
eca5e95a23955dfa50b28bc4f40aaa89.jpg
f9644c00f764622d0ddf10ef901c4f71.jpg
46f4f2a9c5cf3391b12cde0374fe00fa.jpg
54e8f84891972d88a0a4b05eb2351d15.jpg


Послато са LG-H815 помоћу Тапатока
 
moje misljenje je, ako treba da se da prost da-ne odgovor, je da je ovo reltivno OK orezano, manje vise, ali opet zavisi od mnogo faktora... Ako imate relativno slabiji rod i zametanje, onda je definitivno OK, ali ako vam je oprasivanje u prethodnim godinama dosta dobro u proseku, onda je malo "gusto" tj ja bi licno jos malo proredio krosnju (to moze u najgorem slucaju i da se saceka kad precvetaju, da vidite ako je mnogo oplodjeno i gusto, da se par grana, uglavnom sa vrha, uklone na patrlj za zamenu)... sto se tice proredjivanja, gornji deo krune je na prvom mestu tu mislim da ima najvise nepotrebnih grana, koje ce da prave veliku zasenu, a visnja u senci prebacuje rod na spoljasnje grane, dalje od centralnog stabla, i onda jos vise zasenjuje donji deo krune...ovo je razmak 3m ili oko 2.5m u redu ja bi reko pa mi deluje da je dole sadnica dovoljno siroka da popune red, a opet da se ne preklapaju...Za visnju ti treba sto vise dugih jednogodisnjih mladara, oni najbolje radjaju (ko i tresnja), majske kitice daju sitnijeplodove i vise njih, zbog nedostatka lisca...
moj predlog da se ono sto je bujno u kruni zelenom rezidbom ukloni, uglavnom grane koje smetaju u gornjem delu krune, a zimska rezidba da bude samo korektivna, i da se donji deo krune vise reze zimskom rezidbom da se odrzi bujnost u donjem delu (u gornjem je bujnost uvek tu, pa je treba smanjiti letnjom rezidbom)...
ako bi trebao da biram, iz prvog skupa slika, vise mi se svidja prvi gornji rezac kako radi, pravi vreteno kao piramidu, a drugom je nekako pobegla sredina na gore i mnogo su duge te srednje grane...za treci skup slika, za nijansu mi se vise svidja prvi rezac sa gornje dve slike posto je vise proredio vrsni deo, a drugi je malo vise ostavio, mada nije drasticno toliko, moze da se koriguje letnjom rezidbom, posle berbe...drugi ostavljam lao duze grane u gornjem delu krune, ali nije toliko drasticno...
Sto se tice srednje grupe slika koje nisu orezane, mislim da iz ovoga gore moze da se vidi predlog kako i sta raditi, ali ko sto rekoh, kad se sve sabere i oduzme, nije nista drasticno lose orezano po meni... Moras da vidis kakvi su prinosi po godinama, kakvo je zametanje, i onda da procenis jel treba ostavljati ovako malo vise grana, ili moze i vise da se proredi... Porast mi izgleda da je OK (pogotovu za oblacinsku, ima 40-60cm u proseku, negde i vise i to treba da je OK, pogotovu u 7oj godini) mada pretpostavljam da prosle godine nisu bas mnogo rodile zbog mrazeva i loseg vremena u oprasivanju, posto meni ovo deluje kao malo jaci porast oblacinske visnje, a jedan od razloga moze da bude i slab rod u prethodnoj godini (bez obzira na susu leti)...
Ako ova godina bude prosecna u cvetanju, mislim da ce ove visnje da imaju puno vise ploda nego sto treba ako se iole prosecno oprase, ali to je moja procena, mozda i greim, ne znam uslove kod vas...Ako imate mrazeve u cvetu, onda ne dirajte nista, dok ne prodju, a onda proredite ako treba (ali ne preterujete sa proredom kad se zametnu plodovi (mozda 4-5 bas lose pozicioniranih manjih grana), posto je biljka dosta materija potrosila iz korena da to sve izgura)..
Javice ti se jos neko sa idejama i predlozima, pa iskombinuj nase odgovore, procitaj i razmisli sta ima logike i smisla, i onda vidite sta cete da menjate u rezidbi...
 
Ovo je Čačanska lepotica druga godina,kod mog prijatelja koji hoće neku poboljšanu piramidu, šta bi ovde trebalo da se reže i izbaca a imaju super porast,ako može neko objašnjenje praktično i lako za razumeti,hvala pozdrav
3584c2c7a5c92bee95ef98153d865c5b.jpg
c48e13440bc0fd64695ec6b57694f55d.jpg
5725d72a4abcddb1cbc27488a5166b21.jpg
a013c441cc2604f178c67a2277b07ecc.jpg


Послато са LG-H815 помоћу Тапатока
Evo još jedne sličice
0445621b9e3416d78cfafd8f4db75248.jpg
 

Molio bih za savet :Da li su mi preduge sekundarne grane..produžeci ramenih i da li da ih kratim na 40-50cm ili samo da ih prevodim na one bočne koje su pri vrhu.Dosta haotično su do sada formirane,a ne želim da pobegnu mnogo u vis i da se ogole.Unapred hvala
 
Ko sto ti reko Vasovac gore, probaj vazu ili poboljsanu piramidu, i rezi sto vise u leto (kad se oberu plodovi, ako bude ista, prva rezidba, i druga negde u septembru ili krajem avgusta).. Cini mi se da ti je razmak manji id 4x4, mozda i 4x3, a verovtno je podloga magriva ili divlja tresnja, pa ces morati da ih rezes jace leti, a izbegavaj rezidbu zimi inace ce zasad pretezno za pelcer da ti sluzi..
 
Ko sto ti reko Vasovac gore, probaj vazu ili poboljsanu piramidu, i rezi sto vise u leto (kad se oberu plodovi, ako bude ista, prva rezidba, i druga negde u septembru ili krajem avgusta).. Cini mi se da ti je razmak manji id 4x4, mozda i 4x3, a verovtno je podloga magriva ili divlja tresnja, pa ces morati da ih rezes jace leti, a izbegavaj rezidbu zimi inace ce zasad pretezno za pelcer da ti sluzi..
Ako možeš na nekoj slici mi nacrtaj ili objasni šta da orežem za neku piramidu i zašto rezidba leti a ne zimi

Послато са LG-H815 помоћу Тапатока
 
Za Jucin-a:
Ajd' pogledaj odgovor u temi "Tresnja", tamo sam u jednom postu objasnio kolegi kako bi ja pravio piramidu, da ne pisem opet isto, slicno se radi za sve kosticave vocke, manje vise...Izaberi 4 grane za glavne skeletne grane, jednu za produznicu, i teraj sprrat po sprat, ko sto sma tamo napiso...
Cisto da znas, Cacanska lepotica nije mnogo bujna sorta, a mnogo dobro radja (makar je kod mene bilo tako) tako da nece mnogo da izraste i vise ces da imas problem da obnavljas rodno drvo i da je spreci da ne prerodi, nego sto moze da bude mnogo bujna...
evo linka za taj post, pa procitaj, i ako ti nesto bude nejasno, pitaj, probacu da objasnim...ali najbolje je po meni procitati prvo u nekoj knjizi kako se pravi, pa onda pitati konkretno sta ti ne bude jasno...Srecom sa Cacanskom lepoticom, sta god da uradis, ne mozes mnogo da pogresis.. Evo linka:

Inace, ja sma odgovrio kolegi za tresnju gore, taj odgovor sto si citirao, bio je namenjen kolegi Plavinci (nisma ga greskom citiro)...
Imas dole na mojim linokvima (na prvom linku za tresnju) par knjiga o vocarstvu, pa prelistaj malo, ima i tamo dosta preporuka kako se radi, pa ako nesto bude problematicno, javi da probamo da objasnimo...
 
Nazad
Vrh