Rezidba koštičavih voćaka

Uvek se vidi koja je grana izrodila nije to poenta vec da se drvetu olaksa da ove grane koje ostaju budu jace i duze kako bi rod bio kvalitetniji. U danasnje vreme se trazi 22+mm plod tako da nije realno ocekivati da jedno drvo da 20kg vec to mora znatno da se redukuje. Zato ide ovako ostra rezidba sve slabije grane se uklanjaju. U principu jedno drvo u 5. godini treba da ima oko 30-40 rodnih grana, sve ove grane sto ste videli u video snimku koje sam ostavio ce iduce godine posle berbe ili u ovo vreme biti uklonjene. Neki ljudi praktikuju i dodatnu rezidbu posle zametanja ploda gde ocene da je mnogo rodila oni izbace dodatno grane.
Može kod šumadinke da bude rod znatno iznad 20kg u periodu pune rodnosti, ali to mora da prati i adekvatna ishrana uz ostalu agrotehniku.


Ja sam lično obrao ovu biljku iz videa, 6 drvenih gajbica 400x300x70mm.
Biljka je u 8. vegetaciji. Sve je bilo 22+


IMG-20210711-084226.jpg
 
Poslednja izmena:
Na snimku pred berbu osmogodisnje Sumadinka,primetih datum,kod mene su brane 24-28.6.Ispade da dve nedelje pre tvojih berem,prosto neverovatno.
Da I na snimku deluju da su oko 2m visoke ili gresim.Moje su orezane posle berbe,ali zbog suse je slab prirast.
 
Na snimku pred berbu osmogodisnje Sumadinka,primetih datum,kod mene su brane 24-28.6.Ispade da dve nedelje pre tvojih berem,prosto neverovatno.
Da I na snimku deluju da su oko 2m visoke ili gresim.Moje su orezane posle berbe,ali zbog suse je slab prirast.
Nije neverovatno, u mom kraju šumadinka godinama kasni od 7 do 10 dana u odnosu na recimo Ritopek, Mačvu, Pocerinu. Veća površina je u pitanju pa i berba traje duže.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 
Može kod šumadinke da bude rod znatno iznad 20kg u periodu pune rodnosti, ali to mora da prati i adekvatna ishrana uz ostalu agrotehniku.


Ja sam lično obrao ovu biljku iz videa, 6 drvenih gajbica 400x300x70mm.
Biljka je u 8. vegetaciji. Sve je bilo 22+


IMG-20210711-084226.jpg
Pa normalno, cim je veci razmak izmedju biljaka moze vise da rodi po stablu , ali ja praktikujem intezivniju sadnju 4x2 i 4x2.5
 
Pa normalno, cim je veci razmak izmedju biljaka moze vise da rodi po stablu , ali jaktikujem intezivniju sadnju 4x2 i 4x2.5
I u intenzivnijim zasadima može da se postigne preko 20kg, to sam hteo da kažem. Ja sam u zasadu od 505 aktivnih biljaka na razmaku 4x2.5m, 2020 skinuo 12,5t. i mozda je još 500-600kg ostalo po biljkama neobrano. To mi je bio najveći rod iz tog voćnjaka.
 
Svaka cast, ne kazem da je nemoguce, vec da je jednostavnije kad odradim jacu rezidbu i nabijem kvalitet (24-26mm). Onda ne moram da razmisljam kako ce beraci da beru da li ce neka ispod 22+ da se provuce i da me smaraju na otkupu. U principu Sumadinka je jako rodna sorta trebala bi lako da daje 20+ tona po hektaru. Ko ima dobru njivu i navodnjavanje moze mnogo da izvuce iz nje.
 
Јеси ли размишљао о неком једноставном полуаутоматском калибратору и колико би та машина коштала?
 
Evo ljudi malo moje egzibicije da od starog drveta tresnje vratim na kgb oblik. Mozda ovo nije lose resenje za stare zasade u danasnjoj nestasici radne snage...
 
Ni ne citam sta napisa, vec mi se slozilo pitanje u glavi - ovaj popizdeo na penjanje u branju :)
 
Nazad
Vrh