Trešnja

Kada malo znas,onda mnogo i ne boli dok ne zaboli,a to je moj slucaj.Posadio sam tresnje,izmedju ostalih i tih 30 Sanberst.Prvo da se prime, onda da bude dobra rezidba...citav proces da se zaokruzi,u krajnjem slucaju posadicu jos drugih,vremenom cu i nauciti sta valja.Regina 20 i sada dodao 5,za oprasivac su mi dali dve karine.A na jesen planiram da dodam oko 100 kom,i to bas iz grupe star i mozda malo Lapins.Priznajem da mi je jedna od glavnih osobin,krupnoca.
 
nemoj mnogo sorti da kombinujes u zasadu, mozda 5-6 ukupno ti je dovoljno pravilno rasporedjenih, od Burlata koji stize medju prvima (sad ima i ranijih i krupnijih, ali posto smo i ja i ti u hladnijim krajevima, mislim da uopste nema svrhe ici sa ranim sortama, kad Ritopek zri ranije 10 i vise dana od nas, za njih su te sorte idealne). Ja sam posadio (pre svega po preporuci kolege Karlosa, ali sma i i strazivao malo vise sta je trenutno najzanimljivije i poklopile se manje vise sa njegovim izborom): Burlat, Carmen, Giorgia, Grace Star, Black Star, Ferrovia, Kordia, Big Star i na kraju Regina (poredjane su po vremenu zrenja)... Ja bi u nasim krajevima Burlat izbegao, kad on kod nas stigne, u toplijim krajevima su stigle druge sorte koje su mnogo bolje od njega, tako da ne verujem da mi mozemo s njim da dobro prodjemo...Ja ne planiram vise da ga sadim, mislim da bi kod nas trebalo da se koncentrisemo na kasnije sorte... Ovo ostalo sve moze (osim mozda Big Star-a, koji sam malo posadio probe radi, koji ima OK karakteristike, ali je bas osetljiv na pucanje od kise, pa mislim da nije dobar za nase krajeve, imam ga malo i ne verujem da cu da ga sirim)...Ima tu i drugih sorti naravno, ali sa ovima neces da pogresis puno, sve one su medju boljima u svom dobu zrenja...Imas i Sweetheart sortu, i Staccato sortu, prva je malo kasnija od Regine, druga oko 7 dana kasnija, mogle bi isto da budu zanimljive kod nas zbog kasnog zrenja, ako ih neko mozda ima blizu tebe, pogledaj ih u zrenju pa se odluci oces i nesto od toga..
Sve u svemu, vidi kolko radne snage mozes da odvojis za branje (svoju ili mozes i hoces i da platis nekog, jedna sorta se bere 4-5 dana u proseku (neke sorte mogu i duze da se beru), radnik moze za dan 100-tinak kg da ubere , onda proceni kol'ko stabala treba da ih oberes sa raspolozivom radnom snagom, i onda tako rasporedjuj sorte i broj stabala po vremenu zrenja)..
 
Pa realno to i jeste poenta za nase krajeve dole juzno u brdima, kad u Ritopeku ide Carmen, Giorgia pa cak i Grace Star, kod nas se bere Burlat...Ipak Burlat ne moze da se poredi sa tim sortama, ne moze da im pridje ni po velicini, ni po kvalitetu ploda, ni po rodu, pa je jos osetljiv na pucanje i svasta nesto...
 
Burlat je i postao prevazidjen, kazem ima prodju samo jer tad nema druge da valja, ali ta prodja je svake godine sve losija, ne samo zbog trzista vec se i klima promenila i maj je skoro ceo u padavinama.

Ne pamtim u poslednje 3 godine da je sve bilo ok sto se tice berbe, pa da sam na kraju dobio i preko 200 dinara (ne zalim se samo kazem, vreme od 2-3 eur se nikad vratiti nece)
 
Krece toplije vreme i nema najave za nekim jacim minusima.Rezidba,da se krece ili da se jos ceka.Savet za prvu rezidbu posle sadnje,na prut 70-80cm ili pokusavati sa ostavljanjem nekih prevremenih grana.
 
Izaberi prvo koji tip rezidbe oces. Biraj ili neku poboljsanu piramidu ili poboljsanu vazu, one su najlakse, a i ako pogresis nesto, lakse se ispravlja...
Ja bi sve prevremene grncice prekratio na par pupoljaka (ako ti odgovara polozaj grane za glavnu skeletnu) ako nemas uslova da zalivas preko leta, da bi izrasli jaci mladari i da bi imao jace skeletne grane... Nadji po knjigama kako se principijelno radi rezidba, procitaj, moras da shvatis principe, pa ako nesto ne bude jasno, pitaj ovde, naci ce se neko da objasni i razjasni...Moras i da vidis koliko dugo stablo hoces, ja licno vise volim kratko stablo, onda je rod blizi zemlji i laksi za berbu, ali opet, onda je tesko prici stablu masinama, pa vidi sta ti je bitnije...
Ako mene pitas, ja bi sacekao i rezao tresnju kad nabubre pupoljci, i kad nece par dana da bude kise....Odmah posle rezidbe oprskaj rane na granama sa nekim bakarnim sredstvom da sprecis bakterije da udju u granu...
To je to u principu, izaberi koji oblik hoces, koji ti se svidja, ko sto rekoh, ja bi na tvom mestu poboljsanu vazu ili poboljsanu piramidu, pa procitaj kako se reze (mislim da na onom mom linku ima i nekih knjiga za rezidbu, ubacicu par komada, pa prelistaj...i onda pitaj... Ne brini se, tresnju nikad nije kasno rezati, cak naprotiv, sto dalje u vegetaciji rezes, to je uvek bolje...Neki rezu i u cvetu, ni to nije cak mnogo kasno...
P.S
stavio sma par knjiga na dropbox link za tresnju, pa skini ih i procitaj...
 
Zasad je 4,5x3 tako da plan je da bude piramida jer za vazu nema mesta,a plan je da bude stablo do 3-3,5 metara visine.Imam uslova za zalivanje,posadjene su na 40-50m u krug oko cesme.Sto se tice obrade imam tv523 tako da moze dosta prici stablu.Naucio sam rezidbu uz oktopodove snimke i "sve" mi je jasno sem kada nema grane ili su "lose" rasporedjene,sta onda.Znaci da ipak cekam sa rezidbom.Ako ti nije tesko objasni piramidu i poboljsanu piramidu.
 
Poslednja izmena:
Zasad je 4,5x3 tako da plan je da bude piramida jer za vazu nema mesta,a plan je da bude stablo do 3-3,5 metara visine.Imam uslova za zalivanje,posadjene su na 40-50m u krug oko cesme.Sto se tice obrade imam tv523 tako da moze dosta prici stablu.Naucio sam rezidbu uz oktopodove snimke i "sve" mi je jasno sem kada nema grane ili su "lose" rasporedjene,sta onda.Znaci da ipak cekam sa rezidbom.Ako ti nije tesko objasni piramidu i poboljsanu piramidu.
S obzirom na razmak, nece ti trebati zalivanje ja mislim (osim prve godine ako bude bas neka velika susa)...Ja ne bi preterivao ni sa djubrenjem puno, dok ne vidis 2-3 godine kako ce to da raste (ako raste bujno, ne djubri uopste, a ako raste bas slabo, recimo manje od 30-40cm porast letorasta godisnje, onda nadjubri lepo)...
Kada nemas grane na sadnici, onda preseces na visinu od koliko hoces da ti bude visoko deblo (recimo da hoces 60cm, moze i manje a moze i vise, reko sma ti gore od cega zavisi pa izaberi visinu) i dodas 20-30cm iznad toga i preseces na 80-90cm recimo... u tom delu od 30cm treba da imas vrsni pupoljak, i ispod njega 4 pupoljka pravilno rsporedjeena u prostoru (idelano 10cm razmak vertikalni jedan iznad drugog da budu pupoljci), kad gledas iz pticje perspektive da grane koje izadju iz tih pupoljaka budu pod uglom od 90 stepeni medjusobno...ako imas manje od 4 prevremene grane, ili su lose rasporedjene, onda ih prekratis na pupoljak dva, da ponovo izadje grana odatle (ili prekrati bez pupoljaka ako ti ne odgovara to mesto da bude skeletna grana, otkrati na patrlj od 2-3cm, i onda kasnije ocenes taj pupoljak koji izadje) ali izaberi 4 pupoljka na tom delu od 30tak cm duzine, koji su lepo rasporedjeni u prostoru... Rezidbu radi tek kad krenu pupoljci, tako da ces da vidis sta je krenulo, i onda izaberes 4 za skeletne grane, i jedan na vrhu za produznicu, ostale mozes da uklonis (to bi bilo negde u aprilu, krajem aprila, mozda malo ranije otprilike)...Ne moras da zuris mnogo, moze to i kasnije kad su grancice par cm duge, lako se ocenu prstom, pa ne moras da koristis makaze, ali najlakse se ocenu pupoljci koji su tek nabubreli i dugi su 1-2cm kako su krenuli... ako slucajno ta 4 pupoljka za skeletne grane daju mnogo ostar ugao grananja, preporucio bi (mada nije da mora, samo je bolje ako imas vreme) da stavis stipaljku i da im makar polazni deo od 10-15cm (kad dostignu tu duzinu) bude horizontaniji a posle mogu da rastu vise uvis... razmak izmedju prvog i sledeceg sprata ramenih grana je do 1m ako je bujan porast, ako je slabija bujnost kod tebe, mozes i manje....sledeci set grana isto radi, samo je sve vislje za jedno 80cm-1m u visinu, izaberes 4 pupoljka za drugi sprat skeletih grana, ali gledas da te grane padnu izmedju ovih donjih kad gledas odozgo iz pticje perspektive, da bi se sto manje zasenjivali...i ides tako uvis 3ci sprat, pa 4ti...mislim da ti vise od 4 sprata skeletnih grana nece trebati... smanjujes razmak izmedju spratova,,,,ako je prvi 70-80cm, sledeci je recimo 10-20cm manje, pa sledeci opet 10-20cm manje itd...
Eto ovo je ukratko i uprosceno kako se pravi piramida...
Skeletne grane treba da rastu poluusprvno...recimo nekih 45 stepeni od horizontale je OK, moze i malo manje i malo vise, ali gledaj da imaju taj ugao otprilike...ako imaju veliki ugao, tj ako su horizontalne, onda ce da budu slabo bujne i nece rasti (za par godina ce da se osuse), a ako imaju ostar ugao sa produznicom, onda ce mngoo bujno da rastu... na njima pravi sekundarne skeletne grane levo i desno naizmenicno da idu od skeletne grane (prve poluskeletne grane recimo sve idu od skeletne grane na levo, pa sledeca malo iznad ide na desno i tkao naizmenicno na svakoj skeletnoj grani, da se sto manje ukrstaju i smetaju jedna drugoj)...sve sto raste na dole i na gore na skeletnoj grani uklonis, dobijes kao neku lepezu, sve grane su ti levo i desno od skeletne grane, i isto imaju idealno 45 stepeni porasta uvis od skeletne grane, znaci ni horizontalno, ni skroz vertikalno, da dobijes umerenu bujnost i bolji rod... E sad, ako ti sadnice budu mnogo bujne , onda svu rezidbu radi leti (posle berbe, negde u junu recimo), zimi nista ne diraj osim poneku slomljenu granu i slicno...Jedino tako mozes da smanjis bujnost rezidbom...
Poboljsana piramida se generalno razlikuje od obicne da ona nema vrh nakon 3ceg ili 4tog sprata skeletnih grana (zavisi koliko spratova napravis) nego taj zadnji sprat igleda kao vaza, ima samo skeletne grane ustranu i nema produznicu, koja se uklanja...
Eto, ovo je kratko i uprosceno objasnjenje, bolje je da nadjes i neki video i da gledas kako se pravi po godinama, ako uspem da nadjem nesto, poslacu ti link...ali trazi malo po youtube-u linkove o rezidbi, naci ce se nesto (pored ovih Oktopodovih naravno koje vec pratis)
 
Evo iskoristih lep dan i dodah 14 kordia u tresnjaru,i zamenih 3 sumadinke u visnjaru koje su se osusile.
 
Ovih par stabala kod mene nije ni blizu svetanja. Regina, kordia, karmen i grejs star.
Kada je pravi trenutak za povijanje grana?
 
Ovih par stabala kod mene nije ni blizu svetanja. Regina, kordia, karmen i grejs star.
Kada je pravi trenutak za povijanje grana?
Ako mislis na mlade jednogodisnje letoraste, onda kad su 10-15cm, tad su poceli da odrvenjavaju, i najprakticnije je koristiti stipaljke za ves tj tako je najbrze da dobijes sirok ugao rasta iz glavne produznice, a i u tom stadijumu su relativno elasticni jos uvek da mogu lako da se saviju i retko puknu... Ako mislis na starije vec zdrvenjene grane, onda mozes kad oces (logicno je u prolece ili rano leto kad se vec krecu sokovi kroz biljku, ne vidim svrhu to raditi u sred zime jedino), ali ces morati minimum godinu dana da ostavis vezano tako, da ti ostane u tom polozaju kad skines vezivo..
 
Ovih par stabala kod mene nije ni blizu svetanja. Regina, kordia, karmen i grejs star.
Kada je pravi trenutak za povijanje grana?

druze ja sam povijao i zajebavao se, onda ih klepi grad i vratim ih za celu godinu, jedan sprat, a i da nije nema leba od toga.
samo je rezi dobro i ne daj u vis, to ti je moj savet.Dzaba da rodi dosta, ako je sitna niko je nece
 
Burlat sto vise rezes to vise raste u vis. Tako da ima sorti gde je jako korisno iscimati se.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
nmz on da poraste kolko mozes da orezes 😉 ja sam ih isto tako pustao pa mi ostale gole grane. treba je vracati da bi izbile rodne grancice vec u samom racvanju, tj prvom spratu
 
Ko kaze da se pustaju produznice bez rezdbe? Naravno da ako ih pustis preko 1m od prosle godine, da ce ogoleti dole... U principu se rezu na duzinu izmedju sprataova skeletnih grana (zavisi koji tip rezidbe tj krune radis).. A povijanje se radi sa skeletnim granama, onim koje rastu horizontalnije iz produznica (pa kad ne rastu horizontalno, onda ih malo dovedes u horizontalu, smanji im se bujnost, i pre prorode)..
Sto rece Oktopod, za Burlat to moze da bude dosta korisno, i da ubrza plodonosenje..
Svaka mlada sadnica od par godina, ako se samo prekracuju grane jace, pa jos ako se to radi samo zimi, kasnije ce stupiti na rod, a samim tim nece joj se bujnost smanjiti nego ce se sve vise povecavati kako raste, i onda se dobije duplo lose (nema plodova da smanje bujnost, a zbog uklanjanja veceg nadzemnog dela, i zato sto koren ostaje jak, jos je jaca bujnost)... To jedino moze u Italiji i Spaniji, gde su topla leta i susna, da se malo samo od sebe obuzda zbog veceg nedostatka vlage, i eventalno kod nas kad je jakooo susna godina, ali u proseku vecina godina nije takva, pa ce vocke jako bujno rasti...
Moze cak i da se zaledini povrsina, da se "ugusi" koren malo, ali to posle ima druge negativne posledice kad krene period pune rodnosti pa nije idealno resenje...
Sve u svemu, da ponovim pricu od ranije, u formiranju krune sto blaza rezdba, i po mogucnosti sto vise leti, a sto manje zimi..Povijanje, korisno ko moze da uradi, a ko ne moze, makar nek izbegava one postupke koji povecavaju bujnost...
 
Ma evo meni burlat iznad glave racvanje ko butina debelo, nigde rodnih kad orezujes tako, vratim dodje djavola, evo opet onaj moj video, sreca ima puno sorti da nisu burlat pa se vidi da nisam bas promasen slučaj za rezidbu


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ma evo meni burlat iznad glave racvanje ko butina debelo, nigde rodnih kad orezujes tako, vratim dodje djavola, evo opet onaj moj video, sreca ima puno sorti da nisu burlat pa se vidi da nisam bas promasen slučaj za rezidbu


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

tvoje misljenje i iskustvo na terenu veoma uvazavam jer si se najvise od svih u ovoj temi iscimao da docaras uzgoj tresne.

aj da se vratimo na pricu, zaboravio sam da spomenem djubrenje, tj moja neka vizija je da mora da se djubri pojacano tj da je nateram da izbaci grancice.
u mom slucaju svaka je dobila jesenas po 0.6 kg italpoline 4-4-4, yare compleks oko 0.4 kg , sad azot u dva navrata i preko vodotopivih jos nesto.
naravno tu smo svi da razmenimo iskustva i da vidimo na sta ce da lici.
okacicu danas slike kako to izgleda kod mene sto se tice rezidbe, radjena je letnja svake god.
 
Nazad
Vrh