Recepti kulena, kobasice, švargle...

Koliko moze biti kg mesa i masti tvrde za materijal za kobasice i kulen od krmace od 250+ kila? Ne racunajuci pecenice i vrat.
 
Verovatno sitna,jer sitnija sporije gori.
A mozda moze i krupnija ali mora da je dobro utabana ili upresovana u taj kalup.
 
Gledam prije neki dan emisiju na BBC HD nesto o fabrikama; i konkretno bio je prilog o fabrici kobasica u Engleskoj i u jednom momentu kazu da "po Pravilniku u Velikoj Britaniji kobasica ne smije imati preko 42% mesa (mesa i slanine); a da su ostalo dodaci u kojima preovladava prepeceni hljeb".

....I onda kada vidim ove vase djakonije napravljene 100% od mesa nemam dilemu koje je zdravije.

...apropo "naucnih" istrazivanja kojima nas decenijama bombarduju da se od konzumacije crvenog mesa i mesnih preradjevina dobija kancer - pa nije ni cudo sto sve stavljaju u kobasice (da ne psujem, nema smisla). Zato - samo domace.
 
Sto vise citam i gledam na yt snimke vise sam u dilemi koji recept izabrati. Sutra pravim 30ak kila kulena od moje krmace 2 god stare. Uzeo sam pravu papriku i govedja prirodna creva, nisam hteo kate. E sad sto se tice recepta prosle godine sam radio po ovom i nisam nesto zadovoljan.

Recept za 20 kg materijala
-300g ljute paprike
-100g slatke paprike
-100g bibera
-200,300g soli
-1rum fraklic

Slovacki kulen sam probao i ok mi je, meni licno je suvisan kim. Preovladava ukus kima...

Koji recept je po Vama odlican i bez greske?
 
Sto vise citam i gledam na yt snimke vise sam u dilemi koji recept izabrati. Sutra pravim 30ak kila kulena od moje krmace 2 god stare. Uzeo sam pravu papriku i govedja prirodna creva, nisam hteo kate. E sad sto se tice recepta prosle godine sam radio po ovom i nisam nesto zadovoljan.

Recept za 20 kg materijala
-300g ljute paprike
-100g slatke paprike
-100g bibera
-200,300g soli
-1rum fraklic

Slovacki kulen sam probao i ok mi je, meni licno je suvisan kim. Preovladava ukus kima...

Koji recept je po Vama odlican i bez greske?
Po meni,zar to nije puno ljute paprike i premalo soli?
Sta ce ti taj rum i biber?
 
Prvi put sam pravio kulen prosle godine i uzeo taj recept od tetka.

Ljut nije bio ni malo. Valjda je takva godina bila za papriku, slabo bilo sunca pa tako i ljutina je bila slaba. Vi ne stavljate biber uopste u kulen?
 
Nazad
Vrh