Motorna prskalica / Atomizer

Bilo koja da je pumpa u pitanju, bas strogo pumpa gledano a ne i motor , obrati paznju na mogucnost nabavke delova za njih i cene istih jel nista nije vecno tipa membrane kod membranskih ili semeringa kod klipnih pumpi kao sto je hondina ili nekih novijih modela. Npr membranska uglavnom relativno jeftine membrane ventili itd (pricam o moravi mp25) remont za 50ak e ako nije bas totalno razdrndano , traje dosta dugo godinama ako se neprska jako visokim pritiscima primer su traktorske prskalice za ratarstvo 3-8 bara. Hondina VTP25 klipna je daleko robusnija i takodje radi ok, 25 bari bez problema ali je komplikovaniji sklop samim tim vise delova za otkazivanje, a cena seta semeringa je oko 30e ili jedan ventil je 700din a ima ih 6. Naravno nece otkazati svih 6 odjednom ali je odrzavanje skuplje. Klip ili klipnjaca ako se pohaba nemas za kupiti koliko ja znam i moses baciti je. Za ostale pumpe neznam kako stoje stvari i za kung fu varijante istih.

I veruj mi sa 20 bari neces prskati sa stapom skoro pa nikad, to je pritisak sa kojim komforno sa vecom diznom mozes oprati kola.
 
Pozdrav svima.

Da li ima neko Knapsack prskalicu za baste ? Sklopila sam je i sada bih trebala prvi put da punim bateriju ali ne pise koliko sati...Pise za svaki naredni put, ali ne i prvi. Ako neko zna, neka napise.
 
Na punjacu kad ga ukljucis da puni trebala bi da se crveni lampica , kad napuni bateriju ona promeni boju u zelenu ili neku drugu tad je baterija puna, i mozes je iskljuciti.
Punjac ima zastitu od prepunjavanja tj ogranicenje napona na 14,2v tako da i ako ostane malo duze nece biti problem (bar je tako u mom slucaju ,proveravao sam funkcije integralnog kola u punjacu da budem precizniji).Moja je pumpa Becker kupljena u Raskoj ali verujem da je princip isti.
 
kadliscepadne, hvala ti puno. Nigde mi ne pise koliko sati, pa me bas bilo strah, a veruj mi, ovi moji je nisu ni ukljucivali i tek cu veceras da je stavim na punjac., pa ce sutra da probaju. Znaci da ja ne obracam paznju na broj sati, vec da, kad se upali zelena lampica, tad iskljucim ? To je i logicno, ali kad je prvi put u pitanju, pa te strah...Ja zivim u Raski...a ova prskalica je kupljena, ne znam gde bese tacno, uglavnom teritorija Kosova. Hvala ti puno, bas cu da javim sutra povratne informacije. Tek sam sad videla tvoju poruku, tako da tek sada i odgovaram.
 
Sad ukljucih bateriju, lampica je zelena ... (prvi put se puni) Je l to normalno za 1.put ili ne...?
Da li prvo treba da se isprazni baterija i sta to tacno znaci - da se koristi, pa nakon potpunog praznjenja da se napuni ?
 
Poslednja izmena:
Pozzz radim oko jednog atomizera, mijenjam karike , medjutim na klipu nema strelice tako da ne znam koju stranu da ga okrenem ka auspuhu? Kako to da uradim?
 
Može li preporuka za dobrog servisera? Imam leđni atomizer Solo 450. Zadnjih 3-4 godine teško pali i trokira. Zvao sam ovlašćeni servis u Sr.Kamenici ali ne rade...nosio sam ga u Lombardini servis u Zemunu i rekli su da su ga sredili koliko su mogli ali da nemaju delova...
 
Ja imam solo 423. Taj servis u Sr.Kamenici odavno ne radi. Sad ga servisira servis u Senti, firma Horoszcoop. Oni su izgleda i zastupnici i prodaju nove atomizere. I meni je tako trokirao i gasio se u radu i dok nisam promenio karburator nista nije vredelo. Evo ti i link.
 
Sad ukljucih bateriju, lampica je zelena ... (prvi put se puni) Je l to normalno za 1.put ili ne...?
Da li prvo treba da se isprazni baterija i sta to tacno znaci - da se koristi, pa nakon potpunog praznjenja da se napuni ?
Znaci da je baterija puna i nema problema, mozete u toku zime posto se nekoristi 4-5 meseci pumpa jednom je nakopcati na punjac da se dopuni npr u februaru. Duze ce vam trajati baterija
i po nekoliko godina.
 
Pozzz radim oko jednog atomizera, mijenjam karike , medjutim na klipu nema strelice tako da ne znam koju stranu da ga okrenem ka auspuhu? Kako to da uradim?
Mozda je kasno ali sad procitah, pogledati po starom klipu . Obratiti paznju na spojeve karika ili iglice na klipu (isto je) NE SMEJU da prelaze preko usisnog , izduvnog kanala ili prelivnih kanala.
Znaci staaviti klip u cilindar , proveriti , odrediti smer, obeleziti markerom strelicu ili sta vec i montirati
 
Ubih se tražeči da li se atomizer Villager DM 14P može koristiti i kao duvač za lišće, vidim da neki mogu poput STIHL SR 420 ali nigde ne nađoh za ovaj model
 
Ćale uzeo prošle godine novu Womax motornu prskalicu 3100-100. Teško je palila od početka, a sad posle zime, nema šanse. Kaže da baca varnicu, ide gorivo... šta bi moglo da bude?
 
Posto sam kupio prosle godine povoljno bas ocuvan i malo koristen vilidzer dm14, sada bih da ga osavremenim jer ima tu manu da nema potisnu pumpu pa kada se rasprsivac usmeri na gore, tecnost ne dolazi do dizne. Kupio sam rucicu sa komandama kao na dm14p sto ide i treba ovih dana da mi stigne kompletna potisna pumpa. Na ovoj novoj rucici imam jednu sajlu i dugme onn/off. Za cega bi sajla trebala da sluzi? Za gas ili za jacinu duvanja? Trenutno imam dve poluge sa leve strane koje cu verovatno ukinuti nakon prepravke. Jedna je za gas i kada se skroz spusti onda se gasi. Druga je za turbinu koliko da duva.
Drugo pitanje bi bilo, da li potisna pumpa pasuje normalno da se ugradi ili cu đorati da kupujem neku dpojnicu posto, koliko vidim, pumpa se spaja sa turbinom
 
Posto sam kupio prosle godine povoljno bas ocuvan i malo koristen vilidzer dm14, sada bih da ga osavremenim jer ima tu manu da nema potisnu pumpu pa kada se rasprsivac usmeri na gore, tecnost ne dolazi do dizne. Kupio sam rucicu sa komandama kao na dm14p sto ide i treba ovih dana da mi stigne kompletna potisna pumpa. Na ovoj novoj rucici imam jednu sajlu i dugme onn/off. Za cega bi sajla trebala da sluzi? Za gas ili za jacinu duvanja? Trenutno imam dve poluge sa leve strane koje cu verovatno ukinuti nakon prepravke. Jedna je za gas i kada se skroz spusti onda se gasi. Druga je za turbinu koliko da duva.
Drugo pitanje bi bilo, da li potisna pumpa pasuje normalno da se ugradi ili cu đorati da kupujem neku dpojnicu posto, koliko vidim, pumpa se spaja sa turbinom
Dugme za on/off je za gasenje atomizera , sajla je za gas.. Moras dovuci 2-zilni kabl sa bombine do prekidaca i od prekidaca do mase.
Rucice sto si imao jedna je za gas ali druga nije za jacinu duvanja nego otvara klapnu ispod rezervoara a ona bi trebalo da sluzi za zaprasivanje (iako moze da regulise duvanje to joj nije namena) . Ja sam tu rucku skinuo sa sve polugom i nosacem i bacio smeta jako, a klapnu sam zaglavio .
Duvanje uvek regulises gasom. Sto se pumpe tice neznam nemam je, mislim da ima neka razlika na ventilatoru jel sa njega dobija pogon
 
Ćale uzeo prošle godine novu Womax motornu prskalicu 3100-100. Teško je palila od početka, a sad posle zime, nema šanse. Kaže da baca varnicu, ide gorivo... šta bi moglo da bude?
Karburator ocistiti, to sto dobija gorivo neznaci da je glavna dizna cista. Posto je nova kupljena moze se verovato i reklamirati sto bih i preporucio
 
Dugme za on/off je za gasenje atomizera , sajla je za gas.. Moras dovuci 2-zilni kabl sa bombine do prekidaca i od prekidaca do mase.
Rucice sto si imao jedna je za gas ali druga nije za jacinu duvanja nego otvara klapnu ispod rezervoara a ona bi trebalo da sluzi za zaprasivanje (iako moze da regulise duvanje to joj nije namena) . Ja sam tu rucku skinuo sa sve polugom i nosacem i bacio smeta jako, a klapnu sam zaglavio .
Duvanje uvek regulises gasom. Sto se pumpe tice neznam nemam je, mislim da ima neka razlika na ventilatoru jel sa njega dobija pogon
Vec idu dva provodnika sa rucice do bobine. Rucicu sam ugradio. Prekidac dodje izmedju bobine i mase. Mali je problem sto na rucici stoji Off kada treba da radi a gasi se na On ali to nije problem. Nitro razredjivac sve natpise brise. Sve u svemu, resena rucica. Dobro mi dade ideju da eliminisem skroz stare rucice sa strane
Druga stvar, potisna pumpa.
Dm14p ima razlicitu turbinu od starijeg dm14 pa ni nema na cega da se spoji pumpa a cini mi se i radilicu je drugacija pa samim tim potisna pumpa trenutno ne moze da se nakaci. Ne postoje ni rupe na poklopcu turbine na koje bi se pumpa ucvrstila sto na P modelu ima.
Zvao sam neke oglase gde prodaju dm14p u delovima i gle cuda, bas to sve fali jer je neko vec kupio radi prepravke.
Za koji dan cu probati nesto i trebalo bi da uspem da ugradim pumpu. Slikacu ako bude radilo pa eto inspiracije ako jos neko pozeli od babe da napravi devojku jeftino
 
A evo da odrzim obecanje. Probano i radi.
Kupljena potisna pumpa. Na strani pumpe je seskant 14 a tu gde se kaci na radilicu je u spojnici ukopano za seskant 16. Posto je seskant (sestaugaona sipka iliti "OK") ne tako cesta pojava, posluzio je OK 17mm ali je sa svake stranice na glodalici skinuto po 1mm. Kroz njega je urezan navoj m10x1 jer je na radilici taj navoj. Duzina seskanta je 28mm.
Prvo sam zagledao propeler i sa zadnje strane do radilice i magneta je ojacan u centralnom delu tako da mu busenje nista nije skodilo. Izbusio sam koliko-toliko burgijom i kasnije doterao bijaksom na rupu koliko je ostavljeno u odlivku.
Zatim sam zategao pravljenu maticu na radilicu i osigurao je lepkom za navoje
Nakon toga sam postavio pumpu, stegao sve vijke oklopa i spram samog nosaca pumpe izbusio rupe u poklopcu. Koristio sam m4 jer su mi bili najzgodniji. Tj jedino sam njih imao sa krstak glavom jer ako je deblja glava onda kaci propeler za vijke. Ovako ne kaci. Zategao vijke za poklopac navrtkama i samo na to postavio pumpu i zategao.
Spojio creva i sklopio sve nazad. Sve radi. Operacija uspela. Mislim da jeftinije ne moze. Pa eto ako nekoga nervira dm14 sto ne baca u visinu kako treba, eto ideje
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, nakon pročitane teme i lepih 66 strana odlučio sam se za kupovinu DM 14 PE a prvi utisak: ODLICAN.

Voćnjak - stotinjak šljiva starih oko 10 god. I pored diskushernije, nije mi značajno opteretio leđa, buka prihvatljiva i bez antifona, vibracije se ne osete, jako udoban. Možda je bio subjektivan utisak ali u potpunosti sam se fokusirao na mlaz i ništa mi nije zasmetalo. S obzirom da je voćnjak bio slabije orezivan ranije (zapušten), pojedina stabla imaju oko 7 metara visine (računajući od zemlje) i bez većih problema je mlaz dostigao tu visinu. Ovaj model ima potisnu pumpu i euro 2 motor ako to nešto znači. Čak sam većinu voćnjaka prskao na podešavanju mlaza na jedinici (1-4 je mogućnost podešavanja) kako bih imao više vremena. Na 2 se mora intenzivno prelaziti sa voćke na voćku jer potroši brzo svih 14lit. Uglavnom, sa 6-7 sati prskanja sa ručnom prskalicom se svelo na jedan i po sat (i to kako sam naveo u najsporijem modu). Više vremena sam izgubio na pripremu koktela tako da optimizacija ide u pravcu bureta sa slavinom i pripreme ukupne količine sredstva za prskanje. Potrošnja goriva zanemarljiva.

Nisam vršio nikakva silikonisanja ili zatezanja pre upotrebe. Po uputstvu sam sve odradio i startovao. Jedino sam hteo svećiću da proverim i tu sam iščupao kabl tako da bolje da ni to nisam dirao. Meni je ovaj uređaj ostavio fenomenalan utisak tako da mogu da zamislim samo kakav utisak ostavlja Stihl. Nadam se samo da će da potraje.
 
Nazad
Vrh