Vremenske prilike u 2024-oj godini

Да неће зима да порани ове године? Већ неколико дана смрдибубе улазе у кућу.
 
Da li je ovo normalan redosled ili ne ne znam ali siguran sam da ovako vrucu deceniju ,deceniju i vise bez zima ne pamte mnogi stariji.
Mi koliko me secanje sluzi zime nemamo prave vec dugo.
Kad mislim na zimu mislim na temperaturu adekvatnu zimi.To sto par dana smrzne pa to nije nista.
Hteli mi da priznamo ili ne ,mi moramo da se prilagodjavamo novonastaloj sutuqciji u smislu gajenja vise ozimih useva nego jarih.
Kako ide vreme sve vise je losijih godina a manje kisovitih.Pre se pamtilo.par susa u 10 tak godina sad imamo kontra,pamticemo kisne godine a vrucina i nedostatak padavine ,snega i zime bice sasvim normalno.
 
Bilo je vec prosle godine kad sam prenosio price iz komsiluka kako su komsijska djeca krenula u skolu a snijeg nisu vidjeli ?? To je ipak cudno ali istinito
 
Znate sta je problem , zasto meteorolozi i klimatolozi tvrde da je bilo ovakvih pojava ranije ? Zato sto posmatraju globalno . Globalno i jesu spore promjene i ima svega kao i ranije , ali ako posmatramo samo ovaj region ,dio balkana , definitivno su promjene ekstremne. Da je 1,2 pa 3 godine pa ajde , ali ovo je ekstremna promjena iz umjerene kontinentalne u suptropsku klimu
 
Ovde su vec plantaze ananasa par godina . Ovako izgleda

BNevm5V.jpeg


Ili je to bio kuruz?
 
Ali to je sasvim normalno. Nasa klima je oduvek takva. Samo mi eto smo maloumni 🫣 pa me pamtimo.
Nema potrebe da se zamaramo da pamtimo.
Dovoljno je da zapišemo.
Čak ni to, uvek će se naći neko ko sve to zabeleži i onda je dovoljno da to pročitamo.
I u starim spisima, kada termometar nije ni postojao, zabelene su sušne godine, nekad i 2-3 zaredom. Narod je masovno umirao od gladi... i od vajkada do današnjeg dana su nailazile sušne godine.
Mi sigurno nećemo umreti od gladi, a što neće biti viška da se kupi novi auto ili šta god, pa moraćemo sačekati rodne godine.
 
Kod nas u jednom delu atara (gde je napravljena fabrika Kontinental) je 7 godina zaredom tukao led. Kažu na mrtvo ali sumnjam da je baš svih 7 godina sve satro. Tamo valjda pedesetih godina
 
Uvek je bilo suprćelijskih oluja ali nije bilo tehnologije da te događaje vidi ceo svet u roku od par sekundi. I nisu se tako zvale, tornadi su se zvali ,,šmrk" i td.
Posle rata na Spasovdan su opštinari naredili školi da odvede decu na Treću rampu, da ne bi išli na Slavu. Naišla je superćelijska oluja koja je bacala decu sa dolme, a led je ubio nekoliko dece. Od prehlade je još pomrlo dece, a direktor škole je izvršio samoubijstvo.
Tih godina je u Kaću superćelijska oluja odnela toranj sa crkve i neke krovove sa kuća. Jedan od odnetih krovova je bio i naš.
 
Da li je ovo normalan redosled ili ne ne znam ali siguran sam da ovako vrucu deceniju ,deceniju i vise bez zima ne pamte mnogi stariji.
Mi koliko me secanje sluzi zime nemamo prave vec dugo.
Kad mislim na zimu mislim na temperaturu adekvatnu zimi.To sto par dana smrzne pa to nije nista.
Hteli mi da priznamo ili ne ,mi moramo da se prilagodjavamo novonastaloj sutuqciji u smislu gajenja vise ozimih useva nego jarih.
Kako ide vreme sve vise je losijih godina a manje kisovitih.Pre se pamtilo.par susa u 10 tak godina sad imamo kontra,pamticemo kisne godine a vrucina i nedostatak padavine ,snega i zime bice sasvim normalno.
Pa vidis kad ides na more za grcku, cim udjes u makedoniju pa kroz celu grcku ja ove godine ne videh ni jedan kukuruz bez zalivanja. Veliki procenat psenice (strnjika), malo suncokreta, masline i vinogradi, i plastenici za povrce.
Ovi u makedoniju sto rade kupus i papriku isto zalivanje obavezno.
Ta africka klima se oseca cim predjes leskovac.
 
Volim ove sto izvlace iz konteksta 😁
Nadju jednu godinu iz proslosti i onda daju primer losih vremenskih prilika.
Niko ni ne spori da je bilo i ovakvih i onakvih godina. Ovde se ni ne vodi polemika o tome da li je normalno da bude i jedna susna, pa cak i extremno susna godina. Ovde se govori o tome da je nas zakacila katastrofa od 2019. pa na ovamo. Dakle to je sesta godina za redom sa prosekom padavina daleko ispod i sa temperaturom daleko iznad.
Zime vise fakticki ni nepostoje. Zadnja prava zima bila tamo negde pre 20 i kusur godina kad je nekoliko dana drmalo - 18 C. Setitese vojvodjani kad je bilo 'ladno da trebaju čakšire.
Ajde i te padavine, nekog zakaci nekog ne, al +40 u kontinuitetu 15 dana.
Budite iskreni pa recite da li je to normalno i prirodno.
Nemoguce je da se ceo Balkan toliko przi, a da samo par stotina km severnije vladaju sasvim drugi uslovi.
Jel zbog pritiska mozda 🤔
 
Nazad
Vrh