Vremenske prilike u 2024-oj godini

Skupilo prasinu , toliko o tome za ovu sezonu.

Sent from my motorola edge 50 pro using Tapatalk
 
Iznenadjenje u vidu pljuska, mislim da i nije bilo u najavi. Sad nastavilo lagano da pada. Bas bih voleo da ovako pada ceo dan i ako je mahom za sve kasno osim mozda za soju koju nisam obilazio 15tak dana
 
Већ три дана заливни системи раде око села, мислим да нису ни гасили ноћас кад је киша почела.
 
6mm juče i jutros, modeli ne daju ništa više.Sve je ovo malo poranilo, ne verujem da će pasti više.Tačno se vidi kada je godina katastrofalna, vidi se način na koji se muči kiša.Sve bude kako treba, naidje oblačnost grmi, puca i počne pljusak i polako oslabi i samo prestane.Tako je bilo svake sušne godine.Prošle godine kada naidje ovakva oblačnost, izruči 50mm sve pliva u vodi a ovo samo podpaljuje ovo što do sada nije izgorelo.
 
Paore, ja ne znam gde si ti to video da su modeli pogrešili. Zahlađenje tj. bolje reći osveženje je upravo onakvo kakvo se i davalo već unazad 5-6 dana, a to su povratak temperatura na okvirne prosečne. Kiša se u tom reonu gde si ti nije ni davala, davala se isključivo na zapadu, jugozapadu, jugu i delu Šumadije. Za Vojvodinu je tek bila gde gde koja fleka.

Moj komentar na sve je da kao čovek iz struke uzimajući u obzir sva ljudska dostignuća i gledajući sve poznate čoveku zakone odgovorno tvrdim da je takav tip uticaja na vreme i klimu u većim razmerama čoveka nemoguć. Prosto je nemoguć. Mislim na kojekakva rasejavanja, gađanja, odašiljanje i slične budalaštine. Sve staje na tome da se uz ogromnu utrošnju hemije mogu razbiti oblaci (koji nisu kišni) iznad dela Moskve i to je to. Ili da se obični plitki (niski) izolovani oblak koji daje sitan grad može gađati da bi se isti skroz razbio, ili da se eto iznad nekog parčeta svoda nešto zasejava ne bi dalo 1-2mm više.
Nit me ko plaća da to tvrdim, nit imam bilo kakve druge vajde da nešto krijem od vas ili bilo koga.

E sad, ono o čemu smo pričali, da li čovek ovakvim tretmanom prema resursima prirode, seči šuma, daljem dizanju nivoa CO2 i ostalo doprinosi rastu temperatura, pa ja bih rekao da je očigledno odgovor pozitivan. Je li ista vrućina kad ti dvorište skroz zeleno ili kad imaš preko pola placa behatona, staza i ostalo. Pa naravno da nije. Nije ovo baš valjana ilustracija za celu planetu, ali ako bi iz vasione gledali kako je ona izgledala glede odnosna zelenila i betona u 19. veku i sada, nije nimalo svejedno. Nama na svakih sat beše nestane samo u Amazonu jedan fudbalski teren šume, razmislite o tome.

Da li taj rast temperature dalje menja obrasce transporta tj. cirkulacione ćelije severne i južne hemisfere pa samim timei globalnu klimu, pa vrlo verovatno da menja, ali ne možemo mi to još stopostotno da tvrdimo zbog onog delta T vremenskog intervala naših života koji je mizeran u odnosu na istorijat zemlje. Da je ovo neka gadna topla anomalija, to jeste uostalom podaci ne lažu, ostaje samo pitanje ( kad bi imali dugačak niz podataka pouzdanih ) da li se on poklapa i sa prorodno toplijim ciklusom.
 
Čovek jednostavno nije u mogućnosti da proizvede dovoljno energije, transportuje tu energiju i usmeri da bi menjao klimu. Svaka munja isprazni (utroši) više energije nego što nožemo da zamislimo, a kamoli neki drugi klimatski procesi.
 
Nazad
Vrh