Vremenske prilike u 2024-oj godini

Kad je velika susa kao na primer 2012,to bude i na jugu i kod nas i po Vojvodini.Kod nas je zadnjih pet godina,sto se tice stanja vegetacijeu ovo doba godine sve potpuno isto,i sta sad mi da trubimo kako je susa jer je bilo dve nedelje 30+ stepeni a sve jos zeleno
 
Imam prijatelje u nemackoj, neko selo izmedju Traunstajna i Salzburga. Bas su u Alpima, na 10km od onog Hitlerovog sela i vikendice(Orlovo gnezdo). Rekli mi da vec 3-4 zime ima jako malo snega, samo par dana ili ne bude nikako. Nije ni tamo bas sve bajno. Ujak mi je u holandiji, pre 2-3 godine imali su najvecu susu u istoriji, vise od mesec dana nije bilo kise.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
Pre neku godinu nege u Alpima za jedan dan napadalo 5 metara snega. Neka je preterano ali nekoliko metara sigurno. 1cm snega=1l kiše, mislim da je tako neki odnos
 
Januar 2014. bili doobri mrazevi sa jakim vetrovima, veći deo meseca sam stražario u Zabeli samo noćne smene bez kućice, bili neki radovi pa smo se smrzavali ko piiiiiip, krili se u nekim napuštenim objektima da ne zaradimo neku bolest. Januar 2017. takođe 25 dana temp u minusu konstantno suva hladnoća, nozdrve se lepe, ledene kiše padale narod padao ko sveće po ulicama. Od tada sve nešto mršavo.
 
да неби наши сељаци кукали да нема кише ипак је негде пала Непрекидне кише, недостатаак сунца и ниске температуре које погодују болестима утицале су на приносе и квалитет усева у већини француских региона где се узгаја пшеница.Смањили су за четвртину И реално је дунав цело лето висок
 
Imam prijatelje u nemackoj, neko selo izmedju Traunstajna i Salzburga. Bas su u Alpima, na 10km od onog Hitlerovog sela i vikendice(Orlovo gnezdo). Rekli mi da vec 3-4 zime ima jako malo snega, samo par dana ili ne bude nikako. Nije ni tamo bas sve bajno. Ujak mi je u holandiji, pre 2-3 godine imali su najvecu susu u istoriji, vise od mesec dana nije bilo kise.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
To je tacno za Holandiju, 2020 godina 3 i nesto meseca kap nije pala a temp svaki dan bila preko 30 do 40. Ljudi sa kojima saradjujem tamo su te godine imali debeo minus na svemu. Zato ove godine sad u avggustu skidaju psenicu, crna kao ugalj. Kisa ubila sve. Bio sam pre mesec dva, katastrofa.
 
Od sutra povratak pakla...ne volim ni ja senzacije i epske najave u smislu "ovo nikad nije bilo", a ovi drugi odgovaraju sa "pa leto je, bilo je pre vrućina" itd.
Kad se realno sagleda, u pravu su i jedni i drugi...ali i jedni i drugi nemaju ništa od toga.Postoji delovi Srbije gde 2 meseca nije palo kap kiše (skupljanje prašine se nigde ne računa), od sutra, pa do sledeće nedelje temp. i do 38 i tropske noći do 24.
Jeste se dan skratio, ali što je mnogo - mnogo je, ono što je još gore, a to je dužina suvog perioda...ukratko...šta nije izgorelo - dogoreće.
 
Prelazio sam juče preko Krivaje, preko "Rekavice". Krivaja je presušila, ne teče više voda, suv beton ispod mostića. Već smo se navikli da površinskih voda više nema leti, polako se privikavamo da su i bunarske vode sišle do dna bunara po salašima, a tek ćemo da se privikavamo da nestaje vode i iz slojeva odakle vodovod crpi vodu za piće... Nije to navodnjavanje tako prosto kako se na prvi pogled čini...
 
Ja o posledicama navodnjavanja pričam 30 godina i o reverzibilnim kanalima 10 godina. Za sada mi se skoro svi smeju.
 
Nazad
Vrh