Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Par litara samo napravi vecu stetu,pokrene bolesti u psenici a i dalje je susa,biljka nema vlage,vi je prskate fungicidima i samo jos gore stresirate usev.
 
Ne xd ?,2020-ta je bila ista,tj malo bolja,za nas kraj.Tada do mislim 14-og juna nismo imali nikakve znacajnije padavine.Stvarno smo najgora vukojebina u celoj ovoj jeb... drzavi.Jeb.. ti ribnjake i sta god da utice na ove suse.
 
Са овим се слажем јер сам ја баш написао у једној поруци у марту о праћењу прогнозе:):
https://poljoinfo.com/threads/vremenske-prilike-u-2022-oj-godini.19553/post-1722156

Pa po meni znaci susa,jer kontam nece mravi napolju ako je kisovito ili se ocekuje kisa....kao,valjda.
...


Али са овим се не бих сложио:

...
Juce u suncokretu na jednoj parceli puno mrava,i na biljke suncokreta idu,nzm jel oni diraju klicu ali sam ih takodje video dosta kad sam trazio seme.Oni zuti mravi mali znam sigurno da uniste klicu,to sam video licno,prave problem skoro kao zicar ili neke slicne poznate stetocine.

Мада ако си убеђен да си видео да мрави оштете корен, не бих да кварим убеђење...можда је тако. Само што ја мислим другачије...ларве других инсеката или ваљкасти црви (којих има много врста у природи) оштећују корен. Мрави то очисте, тако што униште те црве...али корен остаје оштећен то не могу да поправе :) .

Биљке луче кариофилен када су угрожене и тим хемијским сигналом привлаче мраве (било је то на ТВ у научним емисијама и вршени су огледи у једном швајцарском институту). Иначе код оштећених биљака су нађене велике количине кариофилена.


ПС

Једном приликом је у некој пољопривредној емисији неки стручњак изрекао нешто о жилогризу. Он је тврдио да се са много хемикалија отерају мрави и ларве жилогриза ураде своје (више га нисам видео на ТВ...јер „малко“ штети хемијској индустрији таквим изјавама).

Посматрао сам кошнице и како мрави сређују оштећења од црвоточине. Ако могу проћи у унутрашњост, све очисте и направе тунеле (може се помислити да су ту мрави штеточине јер су пробушили даску, али није тако - они су само очистили). Само је проблемчић што црвоточина оставља танак слој на површини даске и мрави не могу унутра јер не препознају да има нечега...оштећењем те покорице, улазе и мрави.
 
Bio bi presrecan i 2l da padne.
Znam da bi bio, ali uzalud veruj, odem jutros u selo i padne jos 0,5 l m2 NA ONA 2 i ja odem u speltu(psenicu) i kopnem malo cela 1,5-2 cm odozgo nakvasilo, svratim u krompir i prstom malo razbrljam isto tako, dole kao barut tako da 2-3-4 l NISTA.
Najlepse se vidi u novom frezanju, npr krompir, cvekla kad zarovis prstom prst suv a cipele na djonu blatnjave.
 
Poslednja izmena:
Са овим се слажем јер сам ја баш написао у једној поруци у марту о праћењу прогнозе:):
https://poljoinfo.com/threads/vremenske-prilike-u-2022-oj-godini.19553/post-1722156




Али са овим се не бих сложио:



Мада ако си убеђен да си видео да мрави оштете корен, не бих да кварим убеђење...можда је тако. Само што ја мислим другачије...ларве других инсеката или ваљкасти црви (којих има много врста у природи) оштећују корен. Мрави то очисте, тако што униште те црве...али корен остаје оштећен то не могу да поправе :) .

Биљке луче кариофилен када су угрожене и тим хемијским сигналом привлаче мраве (било је то на ТВ у научним емисијама и вршени су огледи у једном швајцарском институту). Иначе код оштећених биљака су нађене велике количине кариофилена.


ПС

Једном приликом је у некој пољопривредној емисији неки стручњак изрекао нешто о жилогризу. Он је тврдио да се са много хемикалија отерају мрави и ларве жилогриза ураде своје (више га нисам видео на ТВ...јер „малко“ штети хемијској индустрији таквим изјавама).

Посматрао сам кошнице и како мрави сређују оштећења од црвоточине. Ако могу проћи у унутрашњост, све очисте и направе тунеле (може се помислити да су ту мрави штеточине јер су пробушили даску, али није тако - они су само очистили). Само је проблемчић што црвоточина оставља танак слој на површини даске и мрави не могу унутра јер не препознају да има нечега...оштећењем те покорице, улазе и мрави.
Ja sam jutros video mrave u kuhinji pa ćemo videti hoće li biti kiše ili ne
 
Za mrave sam čuo odavno.I pokazalo se poprilično tacno.
Jedno zapažanje,bio sam u Turskoj zimus za neku prikolicu i sad pratim kakvi je vreme tamo.
Mi smo malo topliji od njih zapravo malo više.
Grad se zove Balikesir
 
Kod mene novi izlaz povecao padavine na nekih 18mm i crta se se opet zahladjenje od sledeceg ponedeljka, mislim da je utorak kljucan, ako padne kisa, mozda udjemo u nestabilan period, za sada GFS vidi tako ali ko da im veruje, jedan dan moze sve da promeni.Verovatno se ocekuju i vremenske nepogode u Utorak, za sada to niko ne najavljuje.
 
I kod mene juzni banat vidim neke kise u utorak, valjda ce pasti barem 10-15 litara malo da zivnu biljke. Nece opet biti corak valjda....
 
Ja sam jutros video mrave u kuhinji pa ćemo videti hoće li biti kiše ili ne
Један кишни дан неће предвидети мрави. Не знам која би животињска врста то предвидела и то неколико дана унапред. Пчеле „непогрешиво“ осећају промену времена али и њих пљусак зна изненадити (мислим да је то због „очитавања“ тренутног притиска који се ипак само тренутно променио а паша их „вуче“ напоље да раде...али исто тако знају да раде преко целог дана када ромиња ретка кишица). С тим што пчеле препознају само тренутну надолазећу наглу промену, а не препознају промене у наредним данима.

Мрави могу да реагују на неки мало дужи талас промене временских услова, са кишом, као што је то било почетком или крајем априла.


ПС

За један дан кише „промаше“ и радари...иначе код мене нема ни једног мрава у кући...
 
Peet, ala si imao sreće sa tim oblačićem, ali i neka, zaslužio si, doduše ništa manje nego svi ovi divni ljudi ovde koji od poljoprivrede žive.

Željko, postali smo kao naši dragi Vojvođani, kad krene nažalost kiša i padavine da se natežu hoće-neće, poveruješ u kišu tek kad je vidiš da pada napolju. Eto to je pozicija ove sezone. Nije tipično da se tako padavinski igraju za brdsko-planinski teren južno od Dunava i Save, ali eto, naiđe i nama loš period.

Elem, da, biće ponegde nepogoda, čini se posebno negde u središnjem pojasu Srbije, zacrvenele se ove karte samo tako:

de-model-de-310-1-modswisseu-2022051506-59-960-240.png


To za mrave i ima i nema smisla. Tačno je da oni obično izlaze pred promenu, jer reaguju na pad pritiska, ali kao što znamo pad pritiska ne znači nužno padavine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh