Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas je vec psenica prepolovila rod i to ako padne sutra kisa, ostace tako.Moja jos nije izbacila klas, nece za7-8;dana ali i kada uradi to, cime da nalije zrno? Ako uhvatim 2t/h bice odlicno, ovo je prvi put od kako znam za sebe da mozda necemo imati sta da ovrsemo ako kisa ne padne najdalje za 10 dana.A repromaterijal koji tek treba da izmirim ,bice zajebano, mozda i kukuruz najebe ko zna.Ovo je godina kada nemas prava na kiks i onda te sjebe onaj odozgo.
Postoje neke najave za utorak ali daleko je to.
 
Ovde ni za utorak nema nista,bitno da najavljuju visoke temperature oko 30c ....i sad je napolju osecaj kao da je 35+ ,jako toplo....
 
Kod nas je vec psenica prepolovila rod i to ako padne sutra kisa, ostace tako.Moja jos nije izbacila klas, nece za7-8;dana ali i kada uradi to, cime da nalije zrno? Ako uhvatim 2t/h bice odlicno, ovo je prvi put od kako znam za sebe da mozda necemo imati sta da ovrsemo ako kisa ne padne najdalje za 10 dana.A repromaterijal koji tek treba da izmirim ,bice zajebano, mozda i kukuruz najebe ko zna.Ovo je godina kada nemas prava na kiks i onda te sjebe onaj odozgo.
Postoje neke najave za utorak ali daleko je to.
Ne sećam se tačno dal je 2007 ili 2006 kiša u maju svaki dan,kukuruz raste kao iz vode,modro zelen svi trljaju ruke,e onda početkom juna ga obrao onaj sa neba,njiva kao da je kasetna bomba bačena.Prinos za pečenjake.Protiv prirode ne može.

A i Rekovac nije daleko,pa da se kaže da nije bilo kiše.Još ima vlage i rano je da se paniči.Nema pšenica tačno vreme kad joj treba kiša pa da bude ako ne padne do 14maja nema ništa od nje.Moraš malo da se opustiš,udariće te srce :D
 
Prosle godine sam imao kukuruza na nekim parcelama od 800-2000kg po hektaru,ni na suncokret nije bilo sjajno,negde je bilo 3+t po ha,negde 1500-1800kg ....Jedino na psenici i soji sam dobro prosao,ali pisao sam da soju ne trebam porediti jer ide na zemlju koja tesko moze podbaciti.Tako da uglavnom,i prosle godine je bila susa kod nas,kao sto kazem,skoro svake godine neka kultura podbaci,2020-te psenica ,izgleda ce i ove ,makar da ostali usevi daju lepe prinose pa da kolko tolko nadoknade gubitke ...
Evo rendzere sprema privatna zadruga kod nas,izgleda ce psenicu da navodnjavaju preko noci.
 
Kod nas je bila ta 1t/kj I dalje se nastavlja prica oko nje poceli smo da je sanjamo pa se barem na trenutak obradujemo.ko majmun banani
 
Prosle godine prinos kukuruza oko 4.2t/ha. Bio danas da pogledam kako je uspela hirosima. Kornjace traze bare po putu, zedne jadne a bare suve ko barut.
 
Ne sećam se tačno dal je 2007 ili 2006 kiša u maju svaki dan,kukuruz raste kao iz vode,modro zelen svi trljaju ruke,e onda početkom juna ga obrao onaj sa neba,njiva kao da je kasetna bomba bačena.Prinos za pečenjake.Protiv prirode ne može.

A i Rekovac nije daleko,pa da se kaže da nije bilo kiše.Još ima vlage i rano je da se paniči.Nema pšenica tačno vreme kad joj treba kiša pa da bude ako ne padne do 14maja nema ništa od nje.Moraš malo da se opustiš,udariće te srce :D
Kod nas ima samo dubinske vlage, za psenicu treba povrsinska vlaga, sada nemamo ni rosu jer je suvo.Poslednja dva meseca palo je samo 15 mm.Uhvatis psenicu i izcupas lagano celu kocku zemlje
https://ibb.co/v4gLwRC][/url]
 
Željko nije toliko čupavo jer je još rano kalendarski, nisu tako visoke T (sem danas). Svi periodični dotoci, sem bujičnih nisu presahnuli što znači da malo dole kad se zagrebe i dalje ima nekakve vlage.
Ali da će biti zaebano ako nastavi, biće. Nešto se javlja malo malo od padavina al nije to ona sigurna višednevna kružeća, ciklonarna pa da se kao iz topa najavi..nego se non stop nateže, te je prodor prebrz te je ovo te je ono…jednom rečju natezanje.
 
Željko nije toliko čupavo jer je još rano kalendarski, nisu tako visoke T (sem danas). Svi periodični dotoci, sem bujičnih nisu presahnuli što znači da malo dole kad se zagrebe i dalje ima nekakve vlage.
Ali da će biti zaebano ako nastavi, biće. Nešto se javlja malo malo od padavina al nije to ona sigurna višednevna kružeća, ciklonarna pa da se kao iz topa najavi..nego se non stop nateže, te je prodor prebrz te je ovo te je ono…jednom rečju natezanje.
Za mnoge kulture je idealno vreme ali za psenicu je sada najvaznije, ja ne pamtim veci deficit padavina u ovo vreme, kasnije je to normalno ali ako se spoje maj i jun bez kise, bice katastrofa.Kod nas ove dve recice skoro presusile, Dulenka i Lugomir su kao u Avgustu mesecu.Nadam se da ce biti kise uskoro.
 
Kod nas trenutno bi zemlja pod psenicama,tj svim jesenjim usevima, upila i 200 litara odjednom,pukotine samo bi uzele dubinski 100 litara....
 
Željko nije toliko čupavo jer je još rano kalendarski, nisu tako visoke T (sem danas). Svi periodični dotoci, sem bujičnih nisu presahnuli što znači da malo dole kad se zagrebe i dalje ima nekakve vlage.
Ali da će biti zaebano ako nastavi, biće. Nešto se javlja malo malo od padavina al nije to ona sigurna višednevna kružeća, ciklonarna pa da se kao iz topa najavi..nego se non stop nateže, te je prodor prebrz te je ovo te je ono…jednom rečju natezanje.
Kimi da li posle ovakvih toplih dana možemo da očekujemo i neke nepogode?
Mozda nije na odmet ako ima nekih naznaka da osiguramo
 
Kimi druze, kazi mi par reci o mogucoj nekoj kisi za Utorak 17 Maj za moj kraj, vidim da stoji neka verovatnoca za par litara.
Dakle ne za J Banat jer je to ipak siri pojam i logicno je da krajnji jug Banata opet dobije lepe padavine kao i obicno.
 
Pa po meni znaci susa,jer kontam nece mravi napolju ako je kisovito ili se ocekuje kisa....kao,valjda.
Juce u suncokretu na jednoj parceli puno mrava,i na biljke suncokreta idu,nzm jel oni diraju klicu ali sam ih takodje video dosta kad sam trazio seme.Oni zuti mravi mali znam sigurno da uniste klicu,to sam video licno,prave problem skoro kao zicar ili neke slicne poznate stetocine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh