Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Pa po meni znaci susa,jer kontam nece mravi napolju ako je kisovito ili se ocekuje kisa....kao,valjda.
...
...
Juce u suncokretu na jednoj parceli puno mrava,i na biljke suncokreta idu,nzm jel oni diraju klicu ali sam ih takodje video dosta kad sam trazio seme.Oni zuti mravi mali znam sigurno da uniste klicu,to sam video licno,prave problem skoro kao zicar ili neke slicne poznate stetocine.
Pa svaka godina je prica za sebe...Ovo ne podseća ni na jednu prethodnu godinu.
Kod mene orginal prosla, pocetkom aprila sneg i 4 meseca nista, bilo je 2-3 puta kao nocas 1-2l po m2 ako to mozemo u nesto racunati.Ovo ne podseća ni na jednu prethodnu godinu.
Znam da bi bio, ali uzalud veruj, odem jutros u selo i padne jos 0,5 l m2 NA ONA 2 i ja odem u speltu(psenicu) i kopnem malo cela 1,5-2 cm odozgo nakvasilo, svratim u krompir i prstom malo razbrljam isto tako, dole kao barut tako da 2-3-4 l NISTA.Bio bi presrecan i 2l da padne.
Ja sam jutros video mrave u kuhinji pa ćemo videti hoće li biti kiše ili neСа овим се слажем јер сам ја баш написао у једној поруци у марту о праћењу прогнозе:
https://poljoinfo.com/threads/vremenske-prilike-u-2022-oj-godini.19553/post-1722156
Али са овим се не бих сложио:
Мада ако си убеђен да си видео да мрави оштете корен, не бих да кварим убеђење...можда је тако. Само што ја мислим другачије...ларве других инсеката или ваљкасти црви (којих има много врста у природи) оштећују корен. Мрави то очисте, тако што униште те црве...али корен остаје оштећен то не могу да поправе.
Биљке луче кариофилен када су угрожене и тим хемијским сигналом привлаче мраве (било је то на ТВ у научним емисијама и вршени су огледи у једном швајцарском институту). Иначе код оштећених биљака су нађене велике количине кариофилена.
ПС
Једном приликом је у некој пољопривредној емисији неки стручњак изрекао нешто о жилогризу. Он је тврдио да се са много хемикалија отерају мрави и ларве жилогриза ураде своје (више га нисам видео на ТВ...јер „малко“ штети хемијској индустрији таквим изјавама).
Посматрао сам кошнице и како мрави сређују оштећења од црвоточине. Ако могу проћи у унутрашњост, све очисте и направе тунеле (може се помислити да су ту мрави штеточине јер су пробушили даску, али није тако - они су само очистили). Само је проблемчић што црвоточина оставља танак слој на површини даске и мрави не могу унутра јер не препознају да има нечега...оштећењем те покорице, улазе и мрави.
Један кишни дан неће предвидети мрави. Не знам која би животињска врста то предвидела и то неколико дана унапред. Пчеле „непогрешиво“ осећају промену времена али и њих пљусак зна изненадити (мислим да је то због „очитавања“ тренутног притиска који се ипак само тренутно променио а паша их „вуче“ напоље да раде...али исто тако знају да раде преко целог дана када ромиња ретка кишица). С тим што пчеле препознају само тренутну надолазећу наглу промену, а не препознају промене у наредним данима.Ja sam jutros video mrave u kuhinji pa ćemo videti hoće li biti kiše ili ne