Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Kimi, tako je, dok ne padne ja joj ne verujem.
Mnogo nas je susa zakacila ovde u levcu, nanela nam je ogromne finansijske stete, u ovim teskim vremenima kada nemamo pravo da kiksnemo.
 
Pa nije da će u Vojvodini biti potpuno suvo, biće nekih razvoja ali glavnica akcije čini se beži ispod Save i Dunava gotovo sigurno.

No slažem se sa Paro-om, sve je ovo i za južnije samo vraćanje akumulatora u život prespajanjem, prosto nakon ovoga krajem meseca mora da naiđe neka višednevna kružeća promena inače će biti problema i to gadnih. Crta, nije da se ne crta takvo nešto, ali bilo je već pokušaja i nikako da dođe, kao bolji život..
 
Do kraja meseca bez kise nema sta da se ocekuje od psenice u mom kraju ,na boljim zemljama ce biti nesto,na losim pitanje hoce li isplatiti ulaganje.
 
Upravo se vratio iz obilaska.
Nismo još ni svesni kakva će ovo sušna godina biti!
Pre par dana dobili 20lit a danas već beton napolju, katastrofa a tek pola maja.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
karta-spi.gif
 
Peet, ala si imao sreće sa tim oblačićem, ali i neka, zaslužio si, doduše ništa manje nego svi ovi divni ljudi ovde koji od poljoprivrede žive.

Željko, postali smo kao naši dragi Vojvođani, kad krene nažalost kiša i padavine da se natežu hoće-neće, poveruješ u kišu tek kad je vidiš da pada napolju. Eto to je pozicija ove sezone. Nije tipično da se tako padavinski igraju za brdsko-planinski teren južno od Dunava i Save, ali eto, naiđe i nama loš period.

Elem, da, biće ponegde nepogoda, čini se posebno negde u središnjem pojasu Srbije, zacrvenele se ove karte samo tako:

de-model-de-310-1-modswisseu-2022051506-59-960-240.png


To za mrave i ima i nema smisla. Tačno je da oni obično izlaze pred promenu, jer reaguju na pad pritiska, ali kao što znamo pad pritiska ne znači nužno padavine.
Akumulacije za 17. Utorak koliko vidim

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Gfs daje bombu u Utorak za moj kraj, EC takodje raspolozen, nadam se da ce pasti neka kisa, stvarno svakog dana samo gubimo i gubimo, situacija nikada nije bila ovakva.
evo modela


https://ibb.co/bgk2yMv][/url]
 
Ovde su mnogi navijali i bili radosni sto pada dobar sneg zimus. I pisali su da nema dobre sezone i roda bez dobrog snega. A sada vidim da ti kukaju za kisom. Ja sam uvek bio za kise jun-avgust. A sto se tice snega on neka pada na planinama. Za ove skijase da ima.
 
Ovde su mnogi navijali i bili radosni sto pada dobar sneg zimus. I pisali su da nema dobre sezone i roda bez dobrog snega. A sada vidim da ti kukaju za kisom. Ja sam uvek bio za kise jun-avgust. A sto se tice snega on neka pada na planinama. Za ove skijase da ima.
Oduvek je bar kod mene prolece davalo prinos, sada se to pokazalo i u praksi.Kise nema dva meseca, psenice podgorele, vestak otisao u nebesa,ljudi malo bacili, i da smo imali sneg od 4-5 metra u toku zime a da je sve ostalo ovako, isto bi sada bio problem.Psenica nije biljka koja ima dubok korenov sistem, prvo zahteva nizu tep. a ne 32C na susi, onda zahteva bar svake nedelje po neku kisicu u ovom stadijumu, sutra da padne 50mm kise i da udari opet 32C 10 dana, opet ce se brzo osusiti i bice problema.Cudno je ovo prolece, prvo nas je mart unakazio mrazevima od -7,-8 vise puta, bez padavina, u aprilu nekih 15mm, sada 0mm.Psenica klasa uveliko, ali sada je potrebna najveca kolicina vode, jer u suprotnom bice samo slama Stvar je prosta.Voda je izvor zivota.
 
Ovde su mnogi navijali i bili radosni sto pada dobar sneg zimus. I pisali su da nema dobre sezone i roda bez dobrog snega. A sada vidim da ti kukaju za kisom. Ja sam uvek bio za kise jun-avgust. A sto se tice snega on neka pada na planinama. Za ove skijase da ima.
Gde si ti to video tolike snegove ove godine ? Stvarno lupetas.
U mom kraju su skoro svi bunari presusili jer nije bilo snega zimus. Ako ne znas sta su bunari , to su duboke rupe u zemlji koje su ljudi kopali da bi imali vodu za pice,spremanje,pranje itd jer pijaca voda ne izvire iz cesme. Znaci za osnovne zivotne potrebe , da prezive .To su mnogo ozbiljnije stvari od par hektara psenice ili kukuruza. Na primer ceo grad Knjazevac ( a siguran sam da ih ima jos ) je jos prosle godine bio u velikom problemu sa snabdevanjem vodom ( vode u visim delovima grada nije bilo ) ,a ove godine kazu da smo ga najblaze receno najebali jer zimskih padavina nije bilo. Znaci mani se skijasa i ostalih sranja malo mucni glavom ili jednostavno nemoj da lupetas
 
Poslednja izmena:
Ovde su mnogi navijali i bili radosni sto pada dobar sneg zimus. I pisali su da nema dobre sezone i roda bez dobrog snega. A sada vidim da ti kukaju za kisom. Ja sam uvek bio za kise jun-avgust. A sto se tice snega on neka pada na planinama. Za ove skijase da ima.
Nit je bilo snega niti je bilo kiše inače bi mnogo bolja bila situacija.Tačno je da su đurđevska,spasovska.dovska i ilinska značajne ali zimska zaliha je itekako bitna za start.A toga nije bilo.
 
@Darko Dren Znaci nije susna godina iako jedna kultura skroz propadne ?,u nasem slucaju psenica.
Sve zavisi koliko je zastupljena.
Ja radim 4 kulture, i odprilike pšenica je zastupljena na 30%, a na ostalih 70% kukuruz, suncokret i soja. Uopšte se ne bih bunio da mi pšenica omane, a ove tri kulture da rode dobro.

E sad, oni koji kalkulišu, pa u jednoj godini isforsiraju jednu kulturu, pa ona omane, to je druga stvar.

Prošla godina je bila sušna, ali ja sam sa prošlom bio zadovoljan. Pšenica odlično rodila, uhvatio odličnu cenu. Suncokret mi bio nešto slabiji, ali opet cena dobra. Soja prinos malo jače od 2 tone po hektaru, ali cena odlična. Kukuruz jako slabo, tako da mi cena nije nešto značila. Sve u svemu, prošlu godinu smatram sušnom po pitanju roda, ali ne i po novčaniku.
 
Jel znate onu....?
Otišao kralj da obiđe svoje kraljevstvo, pa stigao i do seljaka.
Usevi zasejani, pa zeleni, baš kao ovi naši sada. A zemlja suva, počela da puca.
Kaže kralj trebalo bi kiše.
Ma šta će kiše, evo kanali puni, dolje pune vode, trska lepo raste, ima dosta vlage, odgovore seljaci.
I tako reši kralj da napravi gozbu.
Pozove seljake, sednu za sto, vrućina nenormalna pa svakome donesu lavor pun hladne vode da potope noge u nju dok budu jeli pa se tako malo rashlade.
Pa iznesu šunke, slanine, kobasica....
Kada se svi lepo najeli, " mogli bi sad nešto popiti i utoliti žeđ" kažu seljaci.
"MA ŠTA ĆE VAM VODA KAD SU VAM NOGE U VODI" odgovori kralj.....
Izvinjavam se zbog dugačkog pisanja, ali ovo sam morao da napišem....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh