tibor.danji
Član
Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis) se ubraja se u ekonomski značajnije štetočine kukuruza u Vojvodini, Slavoniji, Republici Srpskoj i u dolinama reka. Usled napada ove štetočine, prinos kukuruza može biti smanjen i do 25% pa i više. Ima dve do tri generacije godišnje.
Prezimi lutka u kukuruzovini. Leptiri su prisutni gotovo bez pauze od početka maja do sredine oktobra. Najviše leptira prve generacije se ulovi u periodu krajem maja i početkom juna, ali taj period varira i po dve nedelje pre i posle ovog perioda. Leptiri polažu jaja u jajna legla na lišće kukuruza. Jajna legla imaju 15 do 20 jaja. Ispiljene gusenice se ubušuju u kukuruz oštećujući metlicu, stablo, svilu i klip kukuruza. Najviše leptira druge generacije leti krajem jula i početkom avgusta. Ispiljene gusenice se hrane prvenstveno na kukuruzu ali i plodom paprike, paradajza suncokretom, prosom i pasuljem. Pošto se gusenice ubušuju u biljku, veoma je važan momenat suzbijanja. Kukuruzni plamenac spada u grupu polifagnih štetočina, što znači da pravi štete na većem broju gajenih biljaka.
Osnovna biljke hraniteljke su kukuruz i paprika. Postoji afinitet kukuruznog plamenca prema određenim hibridima i sortama pa time i napad nije jednakog intenziteta na svim hibridima. Štete čini gusenica koja se ubušuje u stabljike kukuruza, klipove ili plodove paprike. Indirektne štete su naseljavanje raznih gljiva na mestu ubušenja čime se smanjuje tržišna vrednost proizvoda.
Kukuruzni plamenac se prati uz pomoć svetlosne lampe. Početak leta je u Vojvodini registrovan 26.04. Prva položena jaja su konstatovana 04.06. u usevu semenskog kukuruza u indeksu napada od 0,8%.
Mere zaštite: hemijsko suzbijanje se izvodi prije ubušivanja gusjenice u stabljike, odnosno kada se pregledima polja pod kukuruzom utvrdi, u proseku, 30% ili više biljaka koje su napadnute ovom štetočinom.
No code has to be inserted here.
usevu kukuruza, za suzbijanje kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis), u količini 0,4-0,5 l/ha (4-5 ml u 10 l vode) i utrošak vode 200-600 l/ha (2-6 l na 100m[SUP]2[/SUP]);
- u jako toplim danima (iznad 28°C ) najbolje je tretirati predveče
- za familiju Lepidoptera preparat primenjivati na početku piljenja gusenica, dok za suzbijanje lisnih vaši u početku obrazovanja kolonija
- uputstva za upotrebu u šumi: ako je u blizini šumsko voće (npr. maline, brusnice, šumske jagode) tretirati samo posle sakupljanja plodova, odnosno pre cvetanja. U suprotnom, potruditi se da te plodove niko ne jede. Ako su u blizini jestive gljive, upotreba nije dozvoljena.
- Treba obratiti pažnju na pojavu gusenica pamukove sovice,podgrizajuće sovice i gusenice kukuruznog plamenca.Sve gusenice se hrane u plodu paprike i vrše direknu i indireknu štetu usevu.Zaštitu je najbolje sprovesti u početnim fazama razvoja gusenice upotrebom jednog od preparata:Match ili Karate zeon ,strogo vodeći računa o karenci.
Poslednja izmena: