Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Ja ako danas nisam sj..o papriku nikad necu, silom prilika morao sam da je zalivam u pola 2 popodne lepo sam je natopio al dal sam je sokirao il ce plamenjaca da je sredi videcu za par dana.
 
Prskao sam i ja dva puta, jednom polovinom jula i drugi put početkom augusta ali opet velika šteta, kako li su prošli pretplatnici agroupozorenja predpostavljam da su oni imali bolje i preciznije savjetnike.
 
miladine i mi koji imamo uvida u agroupozorenje imamo šteta na paprici.
jednostavno populacija je bila ogromna a tako će i paprika biti otrovna.
 
Kod mene nije bila mala beba i pored dva prskanja na svakom struku ima oko deset plodova uništeni, a što se tiče žuti uveli i suvi strukova svi se žale na to, čak je kod neki proizvođača toliko loše da su prekinuli proizvodnju ali je cijena i dalje niska.
 
Sto se tice plamenca ni kod mene nije bilo mala beba iako sam prskao po savetima sajta agroupozorenje. Prskao sam kao sto su oni naveli istih datuma, prvo coragena pa posle par dana fastak i opet je bilo more crvljive paprike. Sto se tice uvenuca toga ima kod svih kod mene u selu. Kod mene ima 10% na jutro sigurno to nije strasno kako je kod nekih. Sto se tice cene za razliku od proslog branje koje sam celo prodao po 15,16 i 17 dinara sadasnjih 30-35 i nije lose.
 
kod mene nema toliko uvenuća ali konstantno imam problema sa puno odmetnutih plodova sva je zdrava ali sitna.
Hrane ima u izobilju i npk i stajnjaka i azota i kpk pored reda ali nisam zadovoljan.Dukat je nešto bolji ali ajvarka šarena do bola.
 
@ljubek mozda je hrana problem, ja sam preterao sa prihranom, izvuko papriku na stablo ali slab rod, imao sam stabla od po 70cm koja imaju jedan veliki plod i nesto sitno po vrhovima stabla, ta paprika je bila i nekoliko 100g ali dzaba kad na 2500 stabala je to malo paprike za zimnicu. Jedan iskusan proizvodjac koji je imao slicnu situaciju samo on prihranjuje stajnjakom dok ja to radim vestackim djubrivima mi je rekao, da se paprika nije oprasila bas zbog toga sto je mnogo porasla i zgustila se pa nisu mogle pcele i bumbari da ulaze unutra i da oprasuju. Drugi problem je sto usled toliko djubriva se ona potera da raste i previse rodi pa usled ovih susa i nedostatka vode otanu mali plodovi. Slican problem sa sitnim plodom ima komsika koja je papriku navodnjavala sistemom ali iz bureta od 200l imala je 4 duge leje od po 400 korena na leju, ujutru pusti sistem u jednu leju uvece u drugu, njiva je dobro nadjubrena stajnjakom ali usled velikih vrucina je bilo nedovoljno vlage i paprika je ostala sitna, kasnije je probalal da je povrati klasicnim navodnjavanjem bukvalno je utopila u vodu i uspela da bar malo izvuce rod, uspela je da oporavi papriku i tako je kvantitetom uspela da nadoknadi kvalitet.
Moramo da se prilagodjavamo vremenskim prilikama, do pre nekoliko godina sam navodnjavao papriku na 7-10 dana, prosle godine sam isao na 4,5 dana a ove na 3 do 4 dana stim sto ja koristim tkz. siroko navodnjavanje motorom izvlacim oko 100l u min a navodnjavama 2500 struka oko 45-60min.
 
Izgleda da ima problema i sa preparatima, prskao sam papriku od plamenca sa Karate Zeon dva puta u razmaku od 5dana i to sa duplom dozom i opet je gusjenica živa, čime vi prskate.
 
miladine gusenicu možeš ubiti samo u periodu piljenja i ubušivanja u plod.Kada je u plodu onda nema rešenja.

milaneM mislim da si u pravu kada kažeš za višak hraniva.kod mene nije problem u visini biljke ali plodova ima ko u priči p0 8-10 kom.Kvantitativno iznosi prinos od 600-800 gr postablu ali kvalitet nema tj nema krupnoću.Moguće je i da sam sa kpk ipak omašio 1-2 zalivanja što je uticalo na prinos tj kvalitet.što je najgore to je već par godina isti problem.Definitivno nagodinu izbacujem stajnjak u proleće kojeg unosim pod frezu pre sadnje i idem samo sa mineralnim đubrivima.i smanjiću još površinu.
 
Jel je ovaj taj kukuruzni plamenac, pošto kažu da su došli sa njive u bašte zbog suše. Neznam dal se vidi tamo u sredini,jer je zelen ko paprika. Na paradajzu ih više imam.
cvlc_1d9_ucl67.jpg
 
Pozdrav svima,imao sam i ja po koji od par tih pomenutih problema,konkretno ne znam kako ste vi prosli sa ovogodisnjom proizvodnjom ali kod mene je samo u pocetku bilo ok inace sam jako nezadovoljan sa ovogodisnjom proizvodnjom,radio sam prvo boraniju na kojoj sam izvukao nekih 70 posto zdrave robe kako je sunce pocelo da jaca bil je sva gora i gora ali nije lose,dok na paprici silji 50 posto zdravog ploda ostalo je bilo katastrofalno sitna i brzo sazri tj,izgori od sunca,posadio sam i jesenju proizvodnju crvene paprike i babure babura je sazrela dok je precnik ploda bio 5cm,dok sam crvenu radio vise kao test,plodova ima pri dnu a gore fali po tri cetiri reda.Ima dosta nepravilnih plodova iako je prskana od tripsa mada nije sa laserom nije se mogao naci ove godine,nadam se da ce do kraja septembra biti nesto za branje inace to bi bila treca kultura koja se radi u plasteniku.Moje pitanje bi bilo posto se i meni pojavila gusenica cime isprskati,i da li je moguce da od sunca biljka jednostavno ne izgleda veselo i napreduje jako slabo,pritom je dbijala sve od hrane i ne u pretreranin kolicinama?Poz
 
Kornelius...ta buba se kod nas vabi kao ,,,smrdibuba,,,i..hehe kazu da donosi pare

ja se samo pitam jel to posta samo sa mojim parama kasni ..hihihi ..
 
Nazad
Vrh