Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Stablo paprike nikad vece visine je 60-70 cm ali je rod slab kolicinski ga malo ima. Da li je razlog smanjenog roda njena velicina pa nisu pcele i bumbari uspeli da je oprase velika paprika, dosta cvetova, visoka, gusta pa nisu insekti uspeli da udju us redinu gde je inace najslabji rod ili su uzrok velike vrucine usled kojih insekti nisu ni ulazili u papriku?

Mislis na plastenicku? Ako na nju mislis i kod mog burazera je isto tako. Bere po 300kg po plasteniku a prosle godine je brao 700-800kg u ovo vreme. I juce je brao ali se stanje malo popravilo.
 
U to sam zaboravio da napisem, mislim na otvoreno, ima nekolikoo sorti paprike uglavnom je domace seme tu papriku vec godinama sadimo nikad stablo nije bio ovoliko uvek je nize ali ima vise roda, neka stabla cak i nemaju rod, jedino amanda(kupljeno seme) je malo niza i ima lep rod samo sto nje ima vrlo malo

 
U to sam zaboravio da napisem, mislim na otvoreno, ima nekolikoo sorti paprike uglavnom je domace seme tu papriku vec godinama sadimo nikad stablo nije bio ovoliko uvek je nize ali ima vise roda, neka stabla cak i nemaju rod, jedino amanda(kupljeno seme) je malo niza i ima lep rod samo sto nje ima vrlo malo

Ja bih rekao da je visak azota! Ide sve u lisnu masu.
 
Moguce da je azot dobila je u sadnji 3x15, u prvom kopanju kan27%, u drugom nitrobor, Yara complex i malo kana, plus preko lista je dobijala wuxal super i calcium.

Primetio sam da na obodima leja vene korenje, paprika omeksa na njima, dal je to od nedostatka vode ovicno u tim delovima ili voda projuri ili vrlo mala kolicina dodje do strukova?
 
Moguce da je azot dobila je u sadnji 3x15, u prvom kopanju kan27%, u drugom nitrobor, Yara complex i malo kana, plus preko lista je dobijala wuxal super i calcium.

Primetio sam da na obodima leja vene korenje, paprika omeksa na njima, dal je to od nedostatka vode ovicno u tim delovima ili voda projuri ili vrlo mala kolicina dodje do strukova?
Ne mora da znaci da je od preteranog azota pre ce biti od visoke temperature.....
 
Trazio sam po netu sta je uzrocnik i lek, predlazu da se takvo korenje cupa, kod mene polako uzima maha zeleno uvenuce, izgleda da je zemlja upitanju. Parcela gde smo nasadili papriku godinama nije obradjivana, prosle godine smo uzeli da je radimo nasadili kupus i kukuruz a ove papriku, paprika je super krenula lepo napredovala na stablo ali roda ima malo jos i ovo uvenuce dok joj dodje vreme za branje za 20ak dana uvenuce i moracu da je berem malo po malo.
 
Neko kaze jedno neko drugo, nisam ni ja pametan. Uglavnom ovde kod mene se svi zale da ima bas mnogo uvenuca i kod ostalih.
 
Kod mene svake godine ima ali vrlo malo tu i tamo neki koren, sada ima u ogromnom broju u roku od tri dana silom prilika sam nabrao 2 dzaka, dosta paprika je povenulo, nikada nismo papriku brali vise od jedne kese znaci nekih 40ak paprika jednom nedeljno na 2500 struka ovo sad je alarmantno
 
Izvinjavam se zbog ovog pitanja , koja sorta paprike je dobra za ajavar a da je za plastenik? Ove godine sam posadio Ljubov dlan, krupna je ali nesto nije mesnata , tanka je. Na plodovima ima po neka krugove kao da je izgorela od sunca ali plastenik je pokriven mrezom za zasencivanje pa pretpostvaljam da je nedostatak necega. Sta bi moglo to da bude?
 
Danas obrana paprika, prvi put ikada je brana pre 1.09. obicno je beremo u prvih 10ak dana septembra ali sunce je odradilo svoje, paprika nije losa krupna je ali je malo ima, nabrali 10 dzakova oko 250kg podbacila je za 1/3, sadjena na otvorenom.
Moze li neko da postavi sliku ili da objasni kako se sadi paprika na redove na otvorenom razmisljam se da od sledece godine leje zamenim redovima.
 
MilanM@ Masinom za nagrtanje zemlje napravis redove i u rupu sadis papriku, ali ostavis mesto da voda moze da prolazi kad navodnjavas. Na svakih nekoliko metara poprecno napravis mesto da prolazi voda. Kad paprika poraste da kroz nju moze traktorom da se prolazi a da nije previsoka nagrnes je pa ti izmedju redova prolazi kanal za vodu. To je to od prilike. A redovi su ti mnogo laksi nego leje. Kad je parcela dobro odradjena protiv korova, pre na grtanja ne kopas, kad nagrnes ako ima potrebe okopas jednom ako nema onda super.
 
Ne znam kako je koda vas ali kod nas u selu uopste nema paprike? Mislim ima na njivama ali nema roda. Komsija je skoro brao i sa 2 jutra je nabrao svega 3t. Sta se ovo desava? Ni kod mene nije bolje. Prelazio sam njivu 3 puta dao sad tj. 3 branja. Prvo branje je bilo 7.5t, drugo 11t, trece branje 7t a sad, trebalo bi da berem zza 5-6 dana dali cu imati 1.5t nisam siguran sa jutra. Kad smo zavrsavali trece branje bilo je mlade paprike a sta se sa njom desilo nemam pojma? Kakva je situacija kod vas?
 
Kod mene nema paprike zato sto nas nekoliko u selu radi papriku a ostali kraduckaju, rodjaka koja uvek ima najbolju papriku ove godine ima dosta smanjen rod, paprika je meni i njoj mnogo lepo posla ima dobro stablo ali slabo zametnula rod.

Sto se tice sadnje na redove nemam ja toliku zemlju sadimo maksimalno do 3000 korena a razmisljao sam da pustim redove duzine nekih 10-15m sirine 15cm, paprika bi isla na 15cm jedna od druge, tako bi isli 2 reda pa staza za hodanje i tako je zgodno da se nagne a i posle navodnjavanja bi mogla da se prokopa, sada imam problem ne mogu da udjem u leju da malo prokopam zemlju kako bi se voda zadrzala nego samo projuri i brzo se osusi.
 
Nazad
Vrh