Toplotna izolacija kuce

Da li vam je kuca na sprat? Kod mene u prizemlju je tako, ali zato na spratu ne mozemo bez klime iako je 10ka stiropor.
Јесте ли радили изолацију изнад плафона (ако је плафон гипсане плоче). ми јесмо стиропор, минералну вуну... и без обзира у ове вруће дана клима би била препоручљива. а генерално кућа са стиропором обложена је права инвестиција ко може...
 
Ovih dana ce početi majstori da mi rade izolaciju i fasadu na kući. Sve je dogovoreno, samo se jos dvoumim oko mrežice. Imam u ponudi dve različite. Jedna je nesto oko 40 din / kvm(ona plava, klasična) a druga je 80 din. Ta druga kazu da je deblja, jača... Sta mislite koju uzeti? Da li je ta skuplja stvarno i duplo bolja? Ima li neko iskustva sa tim?
 
Ja sam stavljao plavu klasičnu pre tri godine i stoji tako kao prvog dana, još nisam uradio fasadu.Koliko su ruke po m2 da li radiš grebanu fasadu?
 
Kakva je ta mineralna (staklena) vuna što se sad može naći u prodaji? Neko mi je rekao da nije onako agresivna kao ranije što je bila pa kontam da miš može vrlo lako u nju da se uvuče...
Mi smo ove godine uradili izolaciju kuće spolja i preostalo mi je još da odradim izolaciju ploče, tu je tavanski prostor koji se ne koristi, pa razmišljam šta bi tu mogao uraditi? Zamislio sam tu mineralnu vunu da stavim 2x5cm da preklopim hladne mostove na sastavima, ispod mineralne vune do ploče bi stavio parnu branu a na mineralnu vunu bi stavio paropropusnu foliju da zaštitim mineralnu vunu od prašine i od eventualne vlage... Samo me brinu ta gamad od miševa da se ne zavuku pa da naprave cirkus...
 
Kod nas cena fasade,ako rade majstori sa njihovim materijalom 15e po kvadratu,a ako ja kupim materijal onda je 5e po kvadratu,pa se dvoumim dal da kupujem ja materijal ili da oni sve to odrade.
 
Ja sam se jako razocaro u staklenu vunu,poredjo sam je po tavanu,isto kao i ti sto mislis,i dobijo sam bas slabu termoizolaciju,ako ikakako mozes poredjaj i gore stiropor ,to sam preporucijo i komsji i zadovoljan je.
 
Kod nas su ruke 5-5,5 e, a ako majstori rade sa njihovim materijalom 10 cm stiropor i neki no name lepkovi onda 14 e kvadrat. Najbolje ti sam da nabaviš materijal jer ovaj što ti radi sa njegovim materijalom ti računa kao da je trošio materijal preko prozora i vrata a ne potroši ga, tako da uštediš i tu neku lovu. Mene je izašlo 11,5 e po kvadratu a ja sam kupovao materijal a majstore sam platio 5,5 e, što znači da me materijal izašao 6 e kvadrat Austrotherm stiropor i ostalo Ceresit.
Darko kada već planiraš izolaciju i fasadu, računaj odmah da uradiš i okapnice kod prozora, da li limene ili od kamena kod kamenoresca. Dolazi zima, biće padavina pa da nemaš problema. Kod nas majstori vole da se okapnica postavi pre nanošenja poslednjeg sloja tj. fasade. Naknadno stavljanje kamena može da isprlja fasadu pošto ga obično lepe cementom, a posle moraš sve to da zamažeš silikonom.
 
Poslednja izmena:
Da 2 x 5 cm jos sam redjo ko kad se zida preklapo.Ma stavi na tavan nekoliko kila zita sa cinkfosfidom onog za trovanje miseva,i miran si par godina posle opet,ja sam se tako resio miseva po supama,uvek imam u ponekom cosku tog zita da stoji,i vise ih nema.Aj i ovo da ti dodam misevima nesmeta staklena vuna ja sam bio izbacio te.a pec u supu napravili su hara kiri od staklene vune[ legli se u njoj],e onda sam kreno u intezivno trovanja ,nista bez otrova a imo sam kupljen i onaj elektricni rasterivac to je tek bacanje para.
 
Poslednja izmena:
Sad sam zvao čoveka koji se bavi izolacijom, kaže mi da na ploču poredjam mineralnu vunu debljine 20 cm, dva sloja po 10 cm i da preko nje stavim parnu branu, tvrdi da je to odlično... Kaže da ne treba da stavljam parnu branu dole na ploču ispod mineralne vune... Zar ovako neće vuna upijati vlagu? Možda je čovek mislio na paropropusnu-vodonepropusnu foliju a da je greškom rekao parnu branu...
 
Poslednja izmena:
Pa nebi trebalo da upija vlagu posto nema odakle posto je od gore prekrivena,kod nas u mnogi redjali trsku pa preko nje blato,kazu da dobro odradi posao a i najeftinije je,.
 
Ukoliko bi stavio parnu branu preko mineralne vune vodena para iz grejanog prostora bi se nakupljala u mineralnoj vuni... Tako da je bolja varijanta paropropusna-vodonepropusna folija preko mineralne vune. Kontam da je on čovek na tu foliju i mislio pa se pogrešno izrazio... Najverovatnije ću tako i uraditi, poređati 20 cm min. vune u dva sloja i preko razvući paropropusnu foliju.
 
Pa nebi trebalo da upija vlagu posto nema odakle posto je od gore prekrivena,kod nas u mnogi redjali trsku pa preko nje blato,kazu da dobro odradi posao a i najeftinije je,.
A vlaga koja ide iz kuce kroz plafon?
Ja imam potkrovlje koje je u betonu, znaci i plafon i kosine su betonske ploce. To je hladnije od betonskog svinjca. Pre mnogo godina, dok jos nisam imao pojma o paropropusnim folijama i sl. pokusao sam da izolujem to potkrovlje na sledeci nacin: posto izmedju betonske kosine i rogova ima malo mesta, kupio sam obicnu foliju (malo deblju) presavio je na pola po duzini, urolao obe polovine i tako ubacio u taj prostor izmedju kosine i rogova, i to na nizi kraj. Onda sam odmotao donju polovinu i tako dobio da je prekrivena kosina najlonom. Onda je na taj najlon poredjana staklena vuna u plocama (polutvrde ploce) dva sloja po 6cm. Potom je preko staklene vune odmotana gornja polovina najlona i time je dobijena prakticno upakovana staklena vuna u najlon, sa donje strane bez prekida a sa gornje strane je prvo donji kraj najlona presavijen odgore preko vune a potom je gornji najlon presavijen ispod donjeg najlona i vune. Time je koliko toliko ta vuna dobro zasuskana sa najlonom po duzini, a slicno je uradjeno i do zabata. E sad, vune nisam imao dovoljno pa je uradjen samo deo iznad sobe, dok je najlon dugacak kao ceo krov i prekriva deo gde je kupatilo. To kupatilo se slabo koristi ali ako se koristi normalno onda ima pare preterano koja ne moze nigde da izadje osim kroz prozorce. Tj. ne moze da ode kroz plocu napolje. Sta hocu da kazem, prvo da itekako ima pare koja kroz plafon odlazi u tavanski deo, a drugo da mi nije jasno kako onda ta para ode napolje ako se po tavanu pre izolacije postavi paronepropusna folija sto se savetuje u nekim brosurama o izolaciji.

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Neka mi neko da savet kako da izolujem tavanski prostor koji se koristi. Hteo sam da poređam mineralnu vunu (kamenu) između gredica i po njima da zakucam OSB ploče. Neko mi kaže da su one slabe i hoće da se deformišu i puknu. Kaji predlog imate? Hvala.
 
Neverujem da ta para moze skroz da izbije ,ja imam bna 2 kipatila iznutra polepljen ukrasni stiropr po plafonu i nikad ne kondezrje da bi bilo kapljica,a imo sam u jednoj stali primer da je malterisano beomalom,ako se secas tog materijala tu je stalno kaplaljo ,e sad budi pametan.
 
A vlaga koja ide iz kuce kroz plafon?
Ja imam potkrovlje koje je u betonu, znaci i plafon i kosine su betonske ploce. To je hladnije od betonskog svinjca. Pre mnogo godina, dok jos nisam imao pojma o paropropusnim folijama i sl. pokusao sam da izolujem to potkrovlje na sledeci nacin: posto izmedju betonske kosine i rogova ima malo mesta, kupio sam obicnu foliju (malo deblju) presavio je na pola po duzini, urolao obe polovine i tako ubacio u taj prostor izmedju kosine i rogova, i to na nizi kraj. Onda sam odmotao donju polovinu i tako dobio da je prekrivena kosina najlonom. Onda je na taj najlon poredjana staklena vuna u plocama (polutvrde ploce) dva sloja po 6cm. Potom je preko staklene vune odmotana gornja polovina najlona i time je dobijena prakticno upakovana staklena vuna u najlon, sa donje strane bez prekida a sa gornje strane je prvo donji kraj najlona presavijen odgore preko vune a potom je gornji najlon presavijen ispod donjeg najlona i vune. Time je koliko toliko ta vuna dobro zasuskana sa najlonom po duzini, a slicno je uradjeno i do zabata. E sad, vune nisam imao dovoljno pa je uradjen samo deo iznad sobe, dok je najlon dugacak kao ceo krov i prekriva deo gde je kupatilo. To kupatilo se slabo koristi ali ako se koristi normalno onda ima pare preterano koja ne moze nigde da izadje osim kroz prozorce. Tj. ne moze da ode kroz plocu napolje. Sta hocu da kazem, prvo da itekako ima pare koja kroz plafon odlazi u tavanski deo, a drugo da mi nije jasno kako onda ta para ode napolje ako se po tavanu pre izolacije postavi paronepropusna folija sto se savetuje u nekim brosurama o izolaciji.

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

Koliko sam ja shvatio ispod parne brane stavljaju geotekstilnu foliju koja odvodi paru, koliko je to u praksi tako ne znam...
 
Ja sam imao staklenu vunu od 5 cm na gornjoj ploci i katastrofu od prasine. Pretprosle godine smo radili fasadu pa smo samo preko te vune stavili 8 cm stitopora pa mrezicu i lepak. Po tome moze da se gazi, giba se ali nije predvidjeno za gazenje. brine me samo kad napada sneg s vetrom pa naveje po malo na tavan. To mora obavezno da se vcisti pre otapanja. Ukratko jbga
 
Ja sam stavljao plavu klasičnu pre tri godine i stoji tako kao prvog dana, još nisam uradio fasadu.Koliko su ruke po m2 da li radiš grebanu fasadu?

Ruke su 5,5€ po kvm sa skelom(kuća je na sprat).Materijal jos oko 7,5-8 € sa stiroporom 8 cm.
Da, radim tu grebanu. Klasična fasada, kao sto i većina sad radi.
 
Na čega lepe stiropol, ciglu blok malter jel tipluju ili samo lepak ? Vidim da mnogi ne tipluju i ne stavljaju onu početnu lajsnu odole,svaki majstor priča za sebe...
 
Nazad
Vrh