Zna li neko objasniti prednosti i mane izolacije iznutra?U principu se to ne praktikuje,ali nekad nema drugih mogucnosti.
Izolaciju spoljašnjeg (fasadnog) zida sa unutrašnje strane treba izbegavati. Ovakav način izolovanja je preporučljiv samo onda kada je nemoguće to izvesti sa spoljašnje strane. Pored toga, ovako se mogu izolovati oni objekti koji se povremeno koriste jer se prostorije brže zagrevaju, kao što je napisao član Talianu. Takodje, prilikom izolovanja sa unutrašnje strane mora se voditi računa o izboru izolacionog materijala jer on mora biti negoriv.
Ako ipak morate na ovakav način da izolujete objekat ili neku prostoriju, savet je da izbegavate stiropor kao materijal. Najbolje je da koristite kamenu vunu a preko nje gipskartonsku oblogu. Obavezno postaviti parnu branu i to sa toplije strane termoizolacionog materijala.
Prednosti:
Teško je, gotovo nemoguće, za ovakav vid izolacije naći neku prednost u odnosu na standardni način termoizolovanja objekata.
Mane:
Termoizolacioni sloj je sa unutrašnje strane a zidna masa sa spoljne. Zbog toga, masa zida ne može da akumulira unutrašnju toplotu i istu da postepeno vraća nazad u prostoriju nakon prestanka grejanja. Tako je onemogućena ušteda energije.
Dalje, pri ovakvom vidu izolovanja, ostaje dosta neizolovanih delova na objektu na svim mestima spojeva zida koji se izoluje i ostalih elemenata konstrukcije (tavanice, otvori...). Usled toga, na tim mestima obrazuju se hladni mostovi na kojima dolazi do velikih gubitaka energije, kao i do kondenza i formiranja budji.
Pošto je zid sa spoljne strane, njegova masa izložena je velikim temperaturnim promenama spoljašnje sredine. Te promene mogu biti toliko velike i opasne da dugoročno mogu da uzrokuju različita oštećenja na zidu.