Toplotna izolacija kuce

To se učilo iz fizike mislim u 8 razredu.
Toplota se prenosi zračenjem preko čestica.
kad nema vazduha (koji se sastoji od čestica) nema ni zračenja. tako da bi ti vakum prozori trebali biti dobar izolator
Kao što reče kolega pitanje je koliko je to pravi vakum.
 
Ja sam u kuci uradio plafone peticom stiroporom i stavljao sam tiplove.Moj komsija uradio kucu spolja i plafone iznutra i kad sam ga pitao za tiplove on mislio da ga zajebavam.Pitali smo na jos nekoliko mesta gde su ljudi skoro stavljali stiropor i niko ni jedan tipl nije stavio.Jel obavezno tiplovanje ili se to stavlja za svaki slucaj?
 
Tiplovi su sigurnosna mera u slučaju zapaljenja fasade da ne leti stiropor po komšiluku a do neke visine od ja mislim 8m se i ne stavljaju.
 
У мој вакум прозор ушао је ваздух, испрљала су се стакла изнутра некаквим флекама. Пошто је вероватно гаранција истекла, зна ли неко колико би ме коштало да се то све поправи. Шта се ради у таквим случајевима.
 
@Rale83
Vazduh nije izolator. Vazduh je prenosnik toplote i to jako dobar. "Vakum staklo" je u vakuumu jer nema vazduha izmedju dva stakla pa nema posrednika da bi toplota prelazila iz sobe u atmosferu. Leti obrnuto. Problem je sto svi ti prozori koji su kao vakum, pitanje je na koliko njih je zaista izvucen vazduh prilikom posravljanja stakla.
http://www.sumaplast.net/index-sr.php?str=Srpski/profili/staklo.php
Citat:Često se može čuti termin “vakum staklo”, međutim treba znati da tehnički IZO staklo nije vakuum staklo i da je to narodski izraz.
 
Steta sto u ovoj temi nema opcija zahvali se.Neki clanovi su to sigurno zasluzili.Hvala ovim putem na iscrpnim i detaljnim objasnjenjima.
 
Ja sam u kuci uradio plafone peticom stiroporom i stavljao sam tiplove.Moj komsija uradio kucu spolja i plafone iznutra i kad sam ga pitao za tiplove on mislio da ga zajebavam.Pitali smo na jos nekoliko mesta gde su ljudi skoro stavljali stiropor i niko ni jedan tipl nije stavio.Jel obavezno tiplovanje ili se to stavlja za svaki slucaj?
Ja sam nekad radio te fasede od stiropora DEMIT fasade tako se zovu bar kod nas štose tiče spolja stavljaju se tiplovi al iznutra ako je dobro pripremljeno i premazano podlogom onda nema potrebe za tiplovanjem ja kod mene imam u celoj kući već 5-6 god i sveje o.k dok jedan drugar je radio sebi al nije skido krečenje tj.farbu i nije očistio plafon pamu posle 3-4god počeo se odvajati.
 
Ako sam dobro shvatio,ti si radiom iznutra.Kakva su ti iskustva?Meni uzan ulaz i nesmem spolja.Ne moze prikolica da udje,pa se dvoumim.
 
Ja sam nekad radio te fasede od stiropora DEMIT fasade tako se zovu bar kod nas štose tiče spolja stavljaju se tiplovi al iznutra ako je dobro pripremljeno i premazano podlogom onda nema potrebe za tiplovanjem ja kod mene imam u celoj kući već 5-6 god i sveje o.k dok jedan drugar je radio sebi al nije skido krečenje tj.farbu i nije očistio plafon pamu posle 3-4god počeo se odvajati.

a spolja ,ako se radi preko stare fasade,jel treba da se struze,da bi se polepio stiropor,ili moraju ipak tiplovi
 
Ništa nemoj strugati samo lepak tipla i piči.meni su tako radili.nemojte raditi bez tiplova jer ima u mom selu jedna fasada tako rađena pre 7-8 god i sva je popucala i popadala.
Srećom majstor otišao u ameriku inače trebo i meni raditi.
 
Jel mora da se tipluje svaka tabla ili moze malo da se razvuce..Visina je do 3 metra. Svakako cu staviti tiplove,samo pitam da bi znao ako me neko pita.:osmeh:
 
Društvo ovako ja sam reko iznutra tavan se nemora tiplovati a spolja se tipluje bilo daje visina 2-3-4-5 ili kolko metara i u proseku uvek idu tiplovi na svaki kraj i u sredinu toje po pravilu znači kad poredaš stiropor tipla ide na svaki ćošak da uhvati sve ćoškove od svake table i onda jedna tipla u sred table tako da u proseku svaka tabla je uhvaćena na 5 mesta i onda mrzica ilepak pa kadse presuši još jedan sloj lepka tako da lepak bude min 2milimetra i onda završno kako ko zeli
 
Ljusa je u pravu. Gledao sam ove majstore sto su kod mene radili behaton, komsiji su radili izolaciju spoljnu sa stiroporom i sve su tiplovali. Jos jednom komsiji su radili drugi majstori bez tipli i dobro se vide sastavi. Nisu jos presli sa fasadexom, ali mislim da se sastavi ne bi trebali da poznaju. Na ovoj drugoj imaju pukotine.
 
Ja sam sam sebi radio izolaciju plafona lepio stiroplo na plafon direktno pre malterisanja . Plafon je blok i gredice na to sam lepio sa lepkom za stiropol bez tiple pa lepak pa mrezica pa lepak i kad se izsusilo doslo rajbovanje (finis sa malterom ) zasad ni jedne pukotine nema niti se raspoznaje gde su table od stiropola a izgleda kao malterisani plafon .
 
Vidim da se vodi diskusija o tome da li tiplovati ili ne..
U teoriji, struka preporučuje tiplovanje demit fasade ali ne kao "neophodno". Dakle, može a i ne mora. Sve zavisi od vrste materijala zida.
Činjenica je da majstori kod nas retko tipluju demit fasade. Razlozi tome su razni.

Ali, opet napominjem, odluku o tiplovanju doneti na osnovu materijalizacije zida na koji se stiropor lepi. Tj.:
- ako je zid zidan opekom, giter blokom, siporeksom itd. a u pitanju je nova gradnja, onda nije neophodno tiplovati. Može, ali tu je lepak sasvim dovoljan. Medjutim, kad je u pitanju starija gradnja, tj. objekat neomalterisan a stajao godinama izložen vremenskim uslovima, onda obavezno tiplovati zbog trošnosti spoljnog sloja opeke i giter bloka.
- ako je zid armirano-betonski onda nije potrebno tiplovati.
- e sad primer koji je kod nas najprisutniji: zid koji je malterisan malterom debljine 2 cm. Tu obavezno pristupiti tiplovanju kako bi se ostvarila veza sa čvrstom masom zida, jer će lepak stiropor vezati samo za malter čija je čvrstina veze sa zidom pod znakom pitanja. Dakle, kod malterisanih objekata obavezno tiplovati!

A ti primeri kako je nekom "pala" fasada zato što nije tiplovana, su diskutabilni. Pre će biti da je u pitanju kvalitet i nanet sloj lepka, nego što nije tiplovano. U to budite sigurni, jer kod nas na tržištu ima dosta lepka lošeg kvaliteta.
 
Sa spolja nemam iskustva jer imam sendvic zid , to znam da na malter se moze lepiti bez problema ali gde je bilo nekog krecenja tu obavezno tiple , da bude jeftinije i brze drvene tiple u zid i ekseri sa cepom od piva i nema sarafanja , i ti sve posle pokrije lepak i mrezica koja je obavezna da nebudu pukotine .
 
Nazad
Vrh