Soja 2024

Ove godine sve preko 2t se moze reći da je ok prinos. Ja juče posle pauze za zetvu kukuruza nastavio žetvu soje. Na jednoj parceli prinos 3.3t/ha a radio drugaru 2,2t/ha, ali tu je predusev lucerka. Prasina je tolika da ne vidim kud idem sa kombajnom, ono je strasno. Danas nastavak
 
Evo jedan predlog kako prosusiti soju ako je manja kolicina u pitanju. U ovom slucaju 2,3 tone . Ako je mjesavina pa ima i zelenog zrna ,ili vlaga recimo do 20ak posto ,retrovegaetacija i to . Ako imam slobodnu prikolicu , do pola npr napunjena ,par dana na suncu i par puta dnevno dignem kipu do kraja na jednu stranu , pa poslije na drugu i tako . Bude dobro .

 
Ostalo nam još jedna parcela od 2.25 jutara. To je plan u petak. Najgora parcela je dala 200 kg/kj. Najbolja preko 2t po jutru... Zanimljivo da je ista sorta u pitanju...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Sareno da ne moze biti sarenije!
Taman se nadas nakon nekih parcele da ce krenuti na bolje, ono opet nadolazi neke koje zaseru stvar!
Danas dok je sin kosio ja sam obilazio ostale parcele koje su preostale i naisao na par mesta gde je soja retrovegetirala. To se zeleni ko da je Jun mesec. Ko ce ga znati kad ce to zariti.
 
Prosle noci bila kisa ,al ipak radio danas popodne ,ima jos dosta , a skoro svaki dan padne kise pa se nemoze cekati . Bar prasine vrlo malo bilo . Najbolja ove godine . Vendi sijana rasipacem ,primitivno , kraj marta ili sam pocetak aprila . 3400kg po ha . Presudno tip zemlje (rijecni nanos ,glinoviti pijesak) i rana sjetva .



Inace prosjek dosad 2.2t po ha , tako je slicno i kod drugih ovde ,1.5 do 2.5 t. Ranija sjetva bolja ...
 
Sareno da ne moze biti sarenije!
Taman se nadas nakon nekih parcele da ce krenuti na bolje, ono opet nadolazi neke koje zaseru stvar!
Danas dok je sin kosio ja sam obilazio ostale parcele koje su preostale i naisao na par mesta gde je soja retrovegetirala. To se zeleni ko da je Jun mesec. Ko ce ga znati kad ce to zariti.
Uzreće polovinom Oktobra.
 
Jel utice na prinos i kvalitet biljke sl god ako je ostavljeno sitno seme? Ili isto dodje dal je krupno ili sitno?
 
Nazad
Vrh