Soja 2024

Nebitno dal je sitno samo da je zdravo!
2022 je bila katastrofalna i soja ostavljena za seme je bila ruzna, sitna i cak i sa nezdravim zrnima pa od takvog semena godina 2023 je bila u proseku ( bar u mom slucaju ) najbolja od kad sejem soju!
Cudna je ta biljka koja najvise zavisi od redovnih padavina u kontinuitetu!
Inace danas sesti dan u zetvi.
Kosim u Jermenovackom i Gredskom ataru, setva 9-10 Maj. Prinosi koliko sam se plasio ipak i nisu tako losi! Sto se kaze, moze proci!
 
Poslednja izmena:
Ovdje je rađen ogled psenice Sofru plug vs gruber..ovrseno, uzeta analiza i posijana postrna sve ista sorta…do unazad 5-6dana bila je sva jednaka..a danas dok sam trovao bas se lijepo vidi razlika u nacinu obrade tla kako su krenuli ovi toplotni udari..


6dde23eca99a875fdb594563816475a4.jpg


Lijeva polovica njive:
8c56ca73c86eaf079d483ab5ff843e28.jpg


Desna polovica njive:
cd0f9e6b876b34c35f687771fa75b722.jpg


*zasad od ulazaka samo 3 ulaska s Jerry gun…kise nema, herbicidni tretman preskacem pa uskoro probat ospartati zbog samonikle..


Sent from my iPhone using Tapatalk
+ 670 kg/ha u korist lijeve polovice parcele...
kako je krenulo, postrna ce spasiti sezonu!
 
Sto je po tebi bilo bolje na delu gde je orano ?.Manje miseva ili ?.
malo manje miseva, ali ne bas toliko statisticki znacajno...rekao bih da je glavni razlog 'stratifikacija' elemenata u tlu
lijevo sam jesenas za psenicu bacio 0 20 30 i zaorao na 30cm a desno bacio 0-20-30 i gruberom cca prosjek 15cm (spic 16-18cm a laste 12-13cm)...a razlog zasto mislim da je tako, zato sto dok jos su bile jednake rastom iscupao sam par biljaka s obje strane i na lijevoj strani su imale puno veci i duzi korijen..na desnoj polovici cak je bilo dosta osusene, pocetkom augusta lijeva polovica se zelenila a na desnoj je vec bilo cca 15% osusenih biljaka, a pocetkom 9mj sigurno i trecina sto se vidi i u razlici u prinosu..desna polovica vlaga 9.5% a lijevo 13.6%
 
Ja sam kod mene primijetio ove godine da mi je osjetno bolja bila na nevaljanom u odnosu na valjano kembridzom nakon sjetve . Na par mjesta sam namjerno i valjao i ne i tako je ispalo ove godine .
 
Neznam sta je u pitanju . Mozda je u nevaljanom ono par kisa u junu sto je bilo lakse i brze voda otisla u dubinu , a u valjanom kisa do 15ak litara ostane na povrsini i brzo ispari? Pretpostavka
 
Inače iz valjanog zemljišta voda brže isparava jer se kapilarno brže diže na površinu.
Zato se u sušnijim prolećima valja posle setve radi boljeg nicanja ,ali mač sa dve oštrice...
 
Nazad
Vrh