Soja 2024

MOMOSARIC

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
23.434
Lokacija
Nožičko,Srbac;BiH
Taman da pitam , a ako dobro vidim nije otvorena tema za sledecu sezonu.
Soja je puna zagonetki , a najveca ,meni bar , rok sjetve .
Kakva su vam sad iskustva . Ja ranije bio za kasnu sjetvu , majsku , a u zadnjih par godina sam pratio i promijenio zakljucak , ovde sto se tice .
Trenutno mi se cini , sto ranija sjetva , sto kasnije sorte . Nisam pametan , al znam da je to jako bitan faktor , ako ne najbitniji , ako zanemarimo kisu i tip zemlje jer na to nemozemo uticati.
 
Nema tu pravila! Sve zavisi u kojem periodu bude kise! I ja sam isto pristalica kasnije setve ali ne Junske.
Tamo negde do susne 2017 bar kod mene je vazilo pravilo koje se pokazalo boljom kasnijom setvom ali nakon toga se to u potpunosti pobrkalo!
Primera radi da od pocetka ‘90 tih od kad sejem soju samo 2014, 2016 i 2023 bilo je nebitan rok setve za idealne prinose!
Mozda u jos 2 navrata ali nisam siguran kada, imam obelezeno ali ne bitno, da ne trazim!
 
Jos nikakvih informacija o ceni semenske soje. Ove godine mi je 60% površina pod sojom. Sorte su beluga i winka (moja dorada) i razmišljam koju još semensku sejati. Da li je neko u setvi soje išao sa startnim djubrivom?
 
Uzeo sam probno ns altis. Jel ju netko imao i kakva mu se pokazala? Glavnina njiva ide apolo, ali se soja kod nas smanjila za 60% kako se nekad sijalo u ataru.
 
U suši nikako,u normalnoj godini nesme da se okasni sa skidanjem pošto pucaju mahune
 
Salim se. Na jako susnim godinama ,znala je da izvucr skroz kasno sijana soja. Tipa kraj maja,pocetak juna. Ali to je je ako dodje kisa tamo oko sv Gospojine i kasnije.
 
Ove godine se ocekuje drastican skok soje u setvenoj strukturi u mojoj okolini. Neki od vecih poljoprivrednika nece imati ni jutro kukuruza posejano. Mogu slobodno reci da ce u nasoj opstini soja biti na oko 50 %, ako ne i vise.
 
Ove godine se ocekuje drastican skok soje u setvenoj strukturi u mojoj okolini. Neki od vecih poljoprivrednika nece imati ni jutro kukuruza posejano. Mogu slobodno reci da ce u nasoj opstini soja biti na oko 50 %, ako ne i vise.
I kod nas je tako bilo par godina sa sojom-daj soju na soju,soju na soju,xy puta-samo soju...pa se dooobro opekli.sto od bolesti,stetocina,suse,grada...
 
Nazad
Vrh