Slobodna diskusija o traktorima

Sremac ako nisi znao ni C-360 nema grejace tako da ne znam sto istices fapa. U sistem staje 11l vode.
 
Ursusi i zetori imaju direkt dizel motore , ubrizgavanje u klip i vrlo lako pale i na -20 stepeni , ali im je problem zamrznuto gorivo , barem kod zetora , rezervoar dolje i kad radi traktor ne grije gorivo kao kod IMT-a koji imaju rezervoar blizu motora , teze upale jer su vecinom pretkomorasi ali kad pocnu da rade griju rezervoar.
 
Hvala puno druze na pomoci. Vise sam bio zagrejan za Mahindru jer se prodaje u celom svetu, daleko je poznatiji brend i ima duzu tradiciju pa me je to opredelilo da ozbiljno razmislim o njoj. Medjutim, ta kabina, prevelika buka me je malo odbila. Lovolu da jem prednost zbog bolje opreme koja ide uz tu cenu, pre svega kompresor. Sto se tice kardana, ovi modeli sto sam ja gledao svuda u specifikaciji pise 540/1000 obrtaja. Provericu proizvodnju 2020. i da li cu imati opciju izbora kod kupovine. Da, Mahindra je 540/720 sto je svakako bolje. 1.000 obrtaja verovatno ne bih koristio ni za jednu prikljucnu masinu, bar kad je rec o mojim potrebama u vocarstvu. Oticicu do Novog Sada da vidim Lovola504 uzivo i da proverim koliko je kabina ususkana. Javicu utiske. Hvala na pomoci. Veliki pozdrav
Na novim lovolima je 540/720, tako kazu i serviseri iz Trgomena da svi noviji dolaze sa tim kardanom sto je naravno plus po meni. Javi utiske naravno, posto si gledao mahindru mozes da uporedis prema njoj, ja sam samo lovola gledao i vozio, a o mahimdri citam samo ovde.

Poslato sa BLA-L29 pomoću Tapatoka
 
Kada naspes toplu iliti mlaku vodu kroz cep hladnjaka od ursusa (a predpostavljam da staje u sistem oko 12 l vode) i dok ta voda dodje do stublina i glave cija je temp. minus 3 stepena, onda ce ga zagrijati mozda do nule, i to veliko mozda.Tako da..... kljucala voda je vec druga prica.
Voda ima daleko veci toplotni kapacitet od bilo kog metala, otprilike 10x veci od gvozdja. Ako npr imas 10l vode na 50*C i 100kg gvozdja na 0*C kad se sve izjednaci temperatura ce biti oko 25 *C.

Ja sam palio Mahindru na sajmu i slican utisak sticem - velika buka, na leru se cela kabina trese. Na papiru deluje odlicno, veliki motor 3,6L, 15/15 menjac itd. Lovol je kao putnicki auto sto se tice kabine
 
Voda ima daleko veci toplotni kapacitet od bilo kog metala, otprilike 10x veci od gvozdja. Ako npr imas 10l vode na 50*C i 100kg gvozdja na 0*C kad se sve izjednaci temperatura ce biti oko 25 *C.
Без пуно цифара и физике, из свог искуства могу да кажем ово: мој мали трактор има "Перкинс" мотор без преткомора, D3.152, са директним убрузгавањем у цилиндре и некако је у нашој кући рачунат у оног који теже пале зими (додуше, зими се и није користио - скине се акумулатор и испусти вода).

За поуздано буђење по хладном времену, процедура је била следећа: поставим акумулатор, па у некој старој тепсији потпалим камару шапурина, кочанки и док оне пламте са стране, док пламен на умине и могу да тепсију за жаром потурим под картер мотора и топлина почне да подгрева њега и уље у њему, као и ПВП и његове ситне цевчице, почнем "клистирање" мотора врелом водом из бојлера. Тај посао ми иде лако јер је Бог те пита кад скинут термостат са мотора.

Све ово пишем је помињу људи сипање вреле воде за олакшавање паљења. Истина је то да помаже... али свакако не само једно наливање вреле воде, јер чим завршим сипање једне кофе воде и док са точка сиђем до чепа за испуштање расхладње течности на блоку и испустим воду, она је 'ладна к'о лед, ал' баш онако - ни трага од оне врелине до пре минуте. Тек после четири или пет кофа вреле воде, сипаних и одмах испуштених, може да се примети да се блок мотора смлачио. Уз ону жеравицу која је разгрејала картер и уље и клистирање мотора врелом водом, мотор се покреће к'о да сам га угасио пре фртаљ сата, без оног лупања хладног мотора и црног дима од несагорелог дизела.

Поента - од једног пуњења система за хлађење врелом водом је слаба вајда.
 
Neznam čemu 4-5 kofa vode, zavrneš odmah slavinu na hladnjaku a i bloku pa kad si napunio sistem onda pusti na bloku da iscuri voda i dodaj vruće vode dok nekrene mlaka voda na bloku, ako ti je ostalo vruće vode sa tim poliješ usisnu granu ili pvp pumpu, filter goriva, i mora da uhvati na zub, nikad nisam ložio pod karter a da ovako nije upalio (ursus 335), juče ga je sin palio (nije paljen mesec dana) da sanka decu, 10-20lit (u zavisnosti od jačine mraza i hladnoće) iz bojlera vruće vode i to je to.
 
Како чему 4-5 кофа воде? Па због тога што сам написао, а ти поновио - сипам у систем и истачем док не крене млака напоље, што значи да се тада и сам блок смлачио. А жеравица (не ватра) испод мотора уместо преливања водом је да просто да не квасим све около, зато што она дуже загрева него проливена вода све те делове које и сам помињеш и приде разреди моторно уље да га пупма лакше и брже потера по мотору.

Не кажем да без свих ових мера мотор на мом трактору не може да се покрене - може сигурно, већ су ми то мере да се мотор СИГУРНО покрене, без да ми нпр. дуже верглање извуче струју из акумулатора, па да морам да развлачим кабл и качим пуњач и чекам фртаљ или по' сата док се допуни, док ја покушам поново да га заверглам.

На мотору стоји и онај грејач на усисној грани, али никад се и нисам интересовао за његово здравље јер кажем - док је 'ладно, ја нема посла са трактором.
 
I te kako bi lozio ispod kartera da se desi motor upali a pritisak ulja stoji.
Na bas dobrom minusu obavezno organizujem odgrevanje kartera.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ja mu dam grejač čekam da pukne odbrojim još 15 cekundi i upalim
Tako oduvek palim zimi
Moji traktori se voze cele zime i nikad nisam imao problema
Imao sam nekad 533 80g njega već na -5 nisi mogao upaliti šanse nije bilo, pa sam ga zimi drzao u toploj garaži pod topla smatram nije mrznulo unutra
to su bile čarolije paljenja, šapa na plin za kuvati kotlić pod Karter, start sprej i ubijanje od verglanja i kad sastavi nema gašenja!!!!!!
Ovaj sad masej 533 pali ok
539_560 upale skoro kao i leti
Rus dobro upali ostale i ne palim zimi
A pod T 40 smo nekad ložili vatre, brener u usisnu granu, čuda muda da sastavi

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Ma ljudi božiji, bilo kom motoru kad ga zagreje sipanje tople vode, bude lakše da upali, normalna stvar, konstrukcija motora je bitna kad fap-a kresneš ujutru bez grejača i tople vode i sto čuda... Naravno da neki bolje neki gore podnose minus, al svi oni kad ih zagreješ lakše pale
Drug moj FAP 1314 sastavi ko sad da je ugašen
6ddc495e8f01350780162eac6be2abe2.jpg


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Steta sto nije FAP duplak. Imali ovde jedni sto rade u sumi duplaka i zalili se na njega. Kaze to i zimi po najvecem mrazu pali pa nisu ni zimi imali odmor od sume.😆
 
Имамо у ратарству 2 цистерне бивши ватрогасци. Исто тако пале на додир. 1620 исто тако добро пале.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Torpedo.
Ulje 15/40, leti kad ima sipano 20/50 kad nema i leti isao sa redjim
Kad je nocivao u garazi digne ulje odmah.

Fap je posebna prica, taj samo strese sneg sa haube kad sastavi

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Onda ti nije do ulja vec do traktora. Ja sam i u jugica i golfica i u traktore sipao 15-40 nisovo ulje i lampice za ulje se odma ugase i na velikim mrazevima.
 
Zavisi od motora.Neki brzo gase lampicu a nekima treba vremena.Recimo Mercedes motor nikad da je ugasi a isto tako ako ima mehanički sat, misliš da se pokvario koliko mu treba vremena bez obzira da li je toplo ili hladno vreme.Deutz motor gasi momentalno po startovanju, Fiat takođe kasni kao i Mercedes a recimo kada ga ugasiš on drži skalu gore još neko vreme dok je ne spusti na nulu.
 
@ luka

Imali smo takvog fapa, nazalost otiso je na otpad.Trebalo para za lecenje.BIo je iskitosan i trebalo je da se sprica uradi nov sanduk nove gume.

Nije bio paljen godidnama stavljen neki mali drljav akumulator i kantica goriva i pali ko mina.Motor pucka.
 
Nazad
Vrh