Recepti kulena, kobasice, švargle...

Ja ne,a koristim ljushin recept koji je najjednostavniji.
 
Ljushin recept sto sam nasao kaze:
Na 10kg mase:
-2% soli
-100g ljute paprike
-50g slatke
-2 kasike supene mlevenog secera
-1 saka ledjne masnoce na 20kg mesa

Ako je to to onda bih sutra ako Bog da ovako pravio.
 
Ja sam pravio kobaje i zadovoljan sam recept je slican na 10kg mesa 180gr soli, 50gr slatke, 75gr ljute, 20gr belog bibera, 100ml ruma i 3 glavice belog luka i 2kasike supene secera, creva za rostiljsku
 
Evo recept za kulen koji godinama primnjejem I koji je po mom ukusu
Tuzla so 1,8 %
ljuta paprika 1,5 %
beli biberr 1 gr na kg
kim 1 gr na 1 kg moze I 1,2 gr
secer supena kasika na 10 kg
Beli luk ne stavljamo a znam da neki stavljaju I malo ruma. Ja ne stavljam.
Slovaci stavljaju kima vise
 
Sto vise citam i gledam na yt snimke vise sam u dilemi koji recept izabrati. Sutra pravim 30ak kila kulena od moje krmace 2 god stare. Uzeo sam pravu papriku i govedja prirodna creva, nisam hteo kate. E sad sto se tice recepta prosle godine sam radio po ovom i nisam nesto zadovoljan.

Recept za 20 kg materijala
-300g ljute paprike
-100g slatke paprike
-100g bibera
-200,300g soli
-1rum fraklic

Slovacki kulen sam probao i ok mi je, meni licno je suvisan kim. Preovladava ukus kima...

Koji recept je po Vama odlican i bez greske?

U kulen ide samo ljuta paprika i sol, secer stavljaju zbog boje, meso mora biti od krmace min 2 godine ili vise ili takav mator bravac. Prirodno crijevo. A najvece je umjece to osusiti , tek susenjem kulen dobija aromu. Susi se vise oko 7-8 mjeseci i onda tek postaje kulen , ostalo su kobasice.
Slatka pakprika samo pokvari kulen.
 
Sto vise citam i gledam na yt snimke vise sam u dilemi koji recept izabrati. Sutra pravim 30ak kila kulena od moje krmace 2 god stare. Uzeo sam pravu papriku i govedja prirodna creva, nisam hteo kate. E sad sto se tice recepta prosle godine sam radio po ovom i nisam nesto zadovoljan.

Recept za 20 kg materijala
-300g ljute paprike
-100g slatke paprike
-100g bibera
-200,300g soli
-1rum fraklic

Slovacki kulen sam probao i ok mi je, meni licno je suvisan kim. Preovladava ukus kima...

Koji recept je po Vama odlican i bez greske?
Tako ne precizno so????
I onda je po meni to malo soli, ispod 2 gr je rizicno ja radim sa 2,2 gr a sve ostalo je stvar ukusa, ja bez kima i bez belog luka ne radim....
 
Ovdje lokalno se stavlja

1,8 - 2,2 % soli

ljuta paprika , kulen mora biti ljut

secera ide jako malo

meso prebrano , bez trunke masnoce , ako se dodaje masnoca ona tvrda i jako malo i seckana na kraju u samljeveno, mast brzo uzegne

melje se u sajbi sitnijoj nego za kobasice

dobro se promjesa

Puni se da bude dobro popunjeno , nesme biti mekan ili jos gore imati supljine, takav se kvari

uveze se sa prirodnom spagom , namota na komadic drveta to traje nekoliko minuta , pretpostavljam imna na youtubu

kada se napuni i uveze treba posoliti izvana kulen katu (crijevo za kulen) da se ne kvari ,natrljati malo soli, ali ne previse da se ne zasoli kulen, neki stavljaju na nekoliko sati u rasol ali ako se zaboravi i stoji duze preslan je i ne jestiv

ide na dim kad je suh kao i kobasice ali susenje je najkomplikovanije jer kad se "zapece" nista od kulena

moze da se puni i u debela svinjska crijeva kao za krvavice ali to nije kulen vec kulen seka i aroma je kao kod kobasica jer uzri brze.

Sad ovo sa lukom ,beli luk (cesnjak) takodje pospjesuje kvarenje kao i slatka paprika , moze samo u tanja crijeva , to nije kulen , ma koliko vam neko to tvrdio

meso mora biti od krmace ili matorog bravca , jer inace bude tvrdo kao drvo, mora imati masnoce u sebi a to ima samo kada uzri na svinji ;)

takodje i biber , ovdje se kulen pravio jos niko nije cuo za biber ;).

Na wikipediji kazu u vojvodini Slovaci prave izvorni kulen , pa kako ga onda ne prave ovi u Slovackoj ? , u EU postoji samo zasticen slavonski kulen.

Na pola vide kako se kulen uvezuje , ikavicom kulin

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh