Rakija od dunje

a koliko kg secera treba da stavim u 200kg dunje?
 
U pravu je Geber... Šteta je kvariti rakiju od šećera sa nekom dunjom. Treba da bude čista, prava domaća rakija od repe... odnosno repnog šećera... takoreći... kojekude.
 
Ja sam moju rakiju od dunje vec ispekao cini mi se da ima lepsi ukus i aromu nego proslogodisnja. mmmmmmmmmmmmm ziveli .......
 
Hvala svima s foruma koji su mi pomogli u odabiru recepture za rakiju koju sam ispekao :)

Da naglasim svima !!! Dve stvari jako bitne za pravljenje rakije od dunje..

1. OBAVEZNO OCISTITI dunju pre mlevenja peteljka i semeke ne smeju da se nadju u komu.. probali smo i dosli do zakljucka da rakija sa peteljkom ima gorak ukus i veoma jak opor miris..
2. Ne vise od 3% secera na kolicinu.Preko te mere rakija gubi u kvalitetu ali dobija kvantitet sto vecina vas bi se slozila samnom da kvantitet i kvalitet su dva razlicita sveta :)
Ovo je prva godina kako sam pekao rakiju od dunje i mogu vam reci da sam bukvalno imao 7 vrsta spravljenja rakije sto s foruma recepti sto iz naroda recepti.

Najbolje se pokazao ocisenja dunja + 3% secera na kolicinu.

ko zeli neka proba sve moguce varijante ali ova je po meni najbolja .. ZIVELII

- - - - - - - - - -

Sto se tice ovoga covek je potpuno u pravuuuuu!!!!
ljudi prave svasta a nigde voca,kao ni sokovi sto nisu 100% voce da se razumemo :)

Kakva je to rakija kad drugar iznese na sto i otvori je predamno a ona zamirise u sobi od 16 m2 pritom se zadrzava miris od iste najmanje 10 min,i onda kazu ' a u brate al je dobra"...danas se 70% ljudi ne razume sta je dobro a sta ne...toliko o tome :(
 
Kupio sam od komšije dunjevaču. Čovjek je penzioner i poštenjačina, vjerujem mu svaku riječ. Imao je 300 kg dunje, obrao ih je posle prvih mrazeva. Zrele, prezrele. Oprao je sve komad po komad, vadio je košpice dok mu nije dosadilo, dodao je kvasac i 10 kg šećera - dobio gust kom, razvodnio ga. Destilirao prvi put, destilirao drugi put dobio rakiju 42 stepena. Izvadio je ukupno 26 litara.

Rakija je kod mene, ovogodišnja, svježa.

Zbunjen sam jer:

1. Nije vadio jaču rakiju pa tretirao je destilovanom vodom. Kaže da mu je namjera bila da sačuva aromu dunje, kaže da kod njega u selu oduvijek tako peku.

2. Kad promućkam rakiju vidi se na hiljade sitnih malih bijelih komadića nečega... kontam da je to ostatak od voća. Vidio sam ranije istu stvar i kod neke rakije viljamovke. O čemu se zapravo radi?

3. Ima li ko iskustva sa idejom da se plod dunje odnjeguje unutar u flaši pa da se naknadno naspe rakija a da plod ostane u rakiji? Slične stvari sam radio sa kruškom. Lijepo je ispalo.

4. Volim zlatno žutu rakiju ali gdje pronaći tako malo hrastovo ili još bolje bure od duda? Teško je naći 50 ili 100 ili 200 litara dunjevače?

5. Planiram rakiju držati u staklenom sudu do naredne godine i poklanjati je tamo negdje u ovo doba 2014. godine. Ima li ko pametniji prijedlog za njegovanje rakije u ovih godinu dana? Da ubacim hrastovu daščicu u staklen sud? Nekoliko komada?
 
Imam oko 300kg kljuka dunje (kljuk se nalazi u podrumu gde nije nikad ispod 10ak stepeni a sad je i više od 15). Dunje sam usitnio i dodao kvasac, vrenje je par dana islo lepo ali je sa nizim temperaturama postepeno stalo. Burice sam zatim uvio u neke stare ćebiće i dodao jos kvasca kako bi pokrenuo vrenje ali nažalost bez ikakvog efekta.
Šta savetujete da mi je čitini? Da li će moći da prevri na proleće kljuk ili je i to problematično?
 
Kod alkoholne fermentacije za dobivanje rakije nema otezanja. Mora krenuti što prije i ne smije stati dok se ne završi. Ne smije se čekati proljeće. U pitanju je borba za prevlast različitih mikroorganizama. Svaki od njih nastoji stvoriti što veću populaciju i dominirati u tom procesu. Ako im pomognemo stvaranjem uslova u kojima to oni mogu efikasno uraditi onda ćemo i dobiti željeni rezultat. Ako su kvasci krenuli da rade pa stali znači da im životna sredina ne odgovara, i ako nije uslijedila intervencija u jako kratkom vremenu onda su se stvorili uslovi za razvoj drugih mikroorganizama, pa je i rezultat krajnje nepovoljan. Zato je potrebno fermentaciju pratiti, mjeriti količinu neprevrelog šećera, mjeriti temperaturu u posudi za vrenje, intervenisati ako je potrebno na vrijeme podizanjem temperature, eventualnim prozračivanjem da bi se aktivirali „uspavani“ kvasci i sl.. Ovo je jedini odgovor koji se može dati jer su nepoznate mnoge druge konkretne okolnosti koje su mogle dovesti do zastoja vrenja. A možda nije ni stalo? Izmjeri ako imaš čime količinu neprevrelog šećera, temperaturu u posudi za vrenje, i opiši detaljno cijeli postupak, naročito vrijeme trajanja fermentacije i prije koliko vremena je sve to stalo. Sve ostalo bi bilo nagađanje.
 
enzim ima ulogu da razgradi tvrdu materiju (pogotovo u dunji) znaci enzim ti sitni dodatno dunju i izvlaci jos bolju aromu rakiji sa tim
kvasac vrsi fermentaciju, i za njega ide hrana za kvasac a ne secer - ko sto mnogi rade
 
Što bi rekao jedan od Topalovića: "kratko i jebita.no" ::spreman na sve:: hvala na odgovoru sad mi je jasnije, nikad nisam razmišljo o rakiji, sada nešto polako pokušavam da shvatim i probam priču ....
 
Za rakiju valjalo bi kao i za vino prvo oprati plodove, posle ih (ja mislim da ide odnos 1g vinobrana na 100l vode) u tome oprati da se resis raznih gljivica koje kvare kvalitet
Onda mlevenje i posto ti je roba relativno cista od bakterija i gljivica dodajes kvasac i hranu za kvasac (a ne secer) da se taj soj bakterija sto brze namnozi i bude dominantan
Vrenje ti mora biti sa sto manje prisustva kiseonika (jer sve sto dobije kiseonik ode u sirce) a opet ne valja ni da se povrsina koma ne mesa zbog pogace i stvaranja plesnji na njoj
Znaci tek toliko mesati (povrsinski) da se gornji sloj menja, dunje dolaze kasnije tako da nema burnoga vrenja tako da ti taj deo nemoram pricati kako se i to resava.
 
Od 10 stabala, sto starijih sto mladjih, meka rakija iz 2013. i iz 2014. ispecene su tek na prolece 2015.
Secer sam stavio bio prvo jedan kg ceo, a posle sam zaboravio zauzet drugim stvarima, tako sam prepek dobio svega 7-8 litara.
Rakija mirise samo tako i kvalitet je prva liga :)

Posao cist merak, ne pijem je a prodcu je nekom restoranu, mada su mi vecina njih rekli da kupuju vestacku po 400din litar ...

Ove godine nova tura :)

Jel moze od izdanaka uz stablo da se zasadi vocnjak dunja? Posto ne znam da kalemim i slicno, ako je izvodljivo jedna parcela bi isle dunje?
Hvala
 
Izdanak ti nije ista sorta kao to stablo sa kojega beres [ ako je to stablo kalemljeno ]
Izdanak je dunja sigurno, ali to je sorta koja se koristi kao podloga - e sad kakav je njoj plod ne znam. Da ce roditi - oce.
A opet razmisli o sadnicama ima ovde na forumu ljudi koji to rade i kostaju oko 1e.
 



Danas kupio "širometar" a nema uputstva za upotrebu po rečima prodavca "kad je u žutom onda je spremno za pečenje", e sad žuto je dosta veliko znali neko malo preciznije vrednosti i dali ima veze od koga je voća kom.
 
Nazad
Vrh