Proizvodnja sira od ovčijeg i kozijeg mleka

Iako jos nisam postao ovcar (iako cu uskoro postati ako bog da) imas svu moju podrsku! U svakom pogledu! :ppozdrav:
 
Pozdrav svima na forumu. Evo mene posle kraćeg lutanja na pravom mestu. Naime potrebna mi je pomoć u proizvodnji kačkavalja. Pokušavam ga proizvesti od čistog kravljeg mleka, ali pri parenju sira ne mogu da dobijem onu rastegljivost da bi se sirno testo moglo mesiti. Ako neko može da mi kaže iz svog iskustva na kojoj temperaturi i koliko vremenski treba da traje parenje. Unapred zahvalan.
 
Реци ми Тар, има ли тај Саша бактерије за јогурт и кисело млеко и одакле је човек?
хвала унапред
 
trebalo bi da ima. Firma je u Bg. Zastupnik talijanskog proizvodjaca.
Da bi sve bilo jasno, ja sam isto ovako dosao do tel. i samo sam razgovarao sa njim. Bio je jako ljubazan, nabrojao sta sve ima i rekao da sta god treba moze da naruci. Znaci ne mogu nista da tvrdim sto se kvaliteta tice ali posto je rec o renomiranom talijanskom proizvodjacu trebalo bi da je sve OK.
 
Pošto posedujem malo stado koza i proizvodim kozji polutvrdi sir 8 godina i isti prodajem eksluzivnim restoranima Beograda smatram da svojim uključenjem mogu pomoći mnogim koji žele da se bave tim poslom.Moje koze su za naše prilike izuzetno mlečne.Da bi koze bile mlečne treba ih naterat sa hranom 3X mužom dnevno kao i sa postupcima sa životinjama.U ovoj temi se govori o izvozu sira a od čega dali od koza koje se pojavljuju u poljop.emisijama i u dnevnoj štampi.Kod nas je hit imati 500-1000 koza jer država tada tzv.biznismenima odmah poklanja narodne pare a o rentabilnosti koza sa vimenom od 1 lit se ne može govoriti.Da bi se proizvodio sir na polj.gazdinstvu treba poštovati pravilnik iz 1989 godine što se u Srbiji od cca. 11000 izdatih rešenja poštovalo u zanemarivom broju u koji spadam i ja.
Inače imam proizvodnju navedenog sira 100 kg po kozi.To nije bilo tako u početku ali u zadnjih 5 godina sam proizvodnju povećao duplo po kozi što je najveći razlog uspešnosti.Ako su koze mlečne i proizvodnja kriške je isplativa i ako se prodaje na pijaci al se to nemože postići preko noći.Za sada od mene toliko.Pozdrav od Milana!
 
Поздрав Милане,

Добро дошао на форум и надам се да ће бити још информација од тебе. Практично си у послу и доста можеш помоћи. Које козе имаш и колико?

Поздрав и свако добро
 
Hvala Dragče ja sam na forumu prisutan godinu dana ali sam samo pratio diskusije o kozama i siru i shvatio da ima dosta nestručnih saveta i da se dosta uključuju oni koji i nemaju koze ili ovce već samo filozofiraju.Koze su rase Alpina
kao i ukrštene,moje iskustvo je da rasa ne igra glavnu reč po pitanju mlečnosti već postupanje sa životinjama,nega i hrana kao i ljubav prema životinjama a koze su na to jako osetljive.Slike koza mogu se videti na forumu.Pozdrav Milan!
 
to je bio poznat sir a sada je poznat kao bljutava, bezlicna masa iz najlonskog pakovanja

[/quote]
nisam evo izdržao da se ne registrujem, ali sa ovom moram javno da se složim :ppozdrav:
Inače sa zadovoljstvom čitam vaša znanja i demistifikacije belosvetske prepotencije. Hvala ljudi na tome, vi ste nam nekakvi čuvari slobode. Inače Tara sam čitao i u delu o gljivama, jednako je jako i zanimljivo. Nikad ne reci nikad, kako reče Bundalo, možda jedenom i korisno. Nisam znalac da pomognem, pa da ne davim.
Pozz
 
Danas sam čuo jednu vrlo vrednu informaciju. U poseti kod kolege Cigaja čovek mi reče da je kod njih prošle godine mleko otkupljivano po 60dinara. Način rada i saradnja u ovom selu između ovčara su za svaku pohvalu.
 
Gospodjo Branka Ruth Zarkovic,

Kako sami kazete da ste "godinama volontirali na malim farmama u Francuskoj" ,ocekujem od Vas da mozete nam pomoci tako sto cete nas (Balkance) edukovati, nekim Francuskim receptom za sir (recette pour le fromage).
 
Trebat će ti (natamicin) koliko ja vidim a možda i dodatak kalcija kod salamurenja ili u slanoj vodi pri pranju sira :sta:
Post je spojen: [time]1298814893[/time]
_________________________________________________
Karalic je napisao(la):
Gospodjo Branka Ruth Zarkovic,

Kako sami kazete da ste "godinama volontirali na malim farmama u Francuskoj" ,ocekujem od Vas da mozete nam pomoci tako sto cete nas (Balkance) edukovati, nekim Francuskim receptom za sir (recette pour le fromage).
Ovo što ste vi naveli je kolač sa sirom a ja nisam slastičar :cool: ja bi radije da ste me pitali za fromage blanc,tour de fromage,camemmbert,valencay ,banon ili tomme de montagne. :ppozdrav:
 
Pobratime Karalicu, poznajem gospođu Branu Ruth.

Gospođa Brana Ruth ima znanje o sirarstvu, iako je malko sjebana po pitanju dobijenih nagrada u Republici Hrvatskoj.

Republika Srbija, Internet Bibliotekar i Web sajt PoljoInfo.com
pozdravljaju gospođu Branu Ruth i žele da se uskoro javi našem Forumu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BFtv5qe5o3c[/youtube]
 
Gospodjo Brana Ruth Zarkovic
Kako god bilo, opet Vam kazem da bi bilo lepo od Vas da nam malo pojasnite tehnologiju pravljenja sireva, posebno Francuskih..
Za pocetak, mozete nam pojasnjavati recept po recept, jedan dnevno, a mi bi Vam bili zahvalni :cao:

Moj casni, Pobratime Bibliotekaru..
Kako smo i sami kvalitetno edukovani , a i Akademski obrazovani, jos uvek smo zeljni ucenja, narocito ako nas to jos i interesuje, zar ne? :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh