...
http://poljoinfo.com/showthread.php...eg-i-kozijeg-mleka&p=9649&viewfull=1#post9649
Somborski sir
Somborski sir od ovčijeg mleka je predstavljao specijalitet koji je lako nalazio kupce širom zemlje. Svojim karakterističnim izgledom i ukusom, mekom i finom konzistencijom, ovaj punomasni sir je predstavljao pravi delikates. Još sedamdesetih godina prošlog veka, ovaj sir se prodavao i na pijacama u Novom Sadu. Na žalost gurmana, ovaj sir se već decenijama ne prodaje u Novom Sadu, a ako se i pojavi u prodaji, sir je spravljen od kravljeg mleka i lošijeg je kvaliteta. Stoga ćemo dati recept za izradu pravog somborskog sira od ovčijeg mleka i nadamo se da ćemo time podstaći odgajivače ovaca i proizvođače sireva u Vojvodini da ponovo počnu sa tržišnom proizvodnjom ovog vrhunskog zanatskog sira.
Somborski sir se pravi od ovčijeg mleka, relativno lako, i za njegovu izradu nisu potrebni naročiti pribori, osim čabrica i sudova za potsirivanje.
Kvalitet ovčijeg mleka
Mleko treba da bude čisto i potpuno sveže, dobijeno mužom zdravih i dobro hranjenih ovaca. Najbolje je ako se somborski sir izradi odmah posle muže, u mlekari postavljenoj na samoj farmi. Mleko treba procediti, filtrirati i odmah usiriti. Kiselost mleka treba da je najviše 8 stepeni. Nakiselo, kiselo i prekiselo mleko daju sir slabog kvaliteta. Mleko ne sme da ima nikakvih dodataka i nečistoća, niti da poseduje neprijatan miris ili ukus. Somborski sir se pravi od punomasnog mleka, a ne od obranog. Sir od obranog mleka je nekvalitetan, nije mastan a i često je naduven. Ukoliko se sir pravi na drugom, udaljenom mestu, mleko treba što pre ohladiti na +10ºC pa na +4ºC.
Zagrevanje mleka i potsirivanje
Svežem mleku se doda 15-20% vode i uz stalno mešanje se zagreje do 25-30ºC (leti se zagreva manje a zimi više). Voda se dodaje da bi se dobio mekan, elastičan, gibak sirni gruš, što je veoma važno za spravljanje ovog sira. Zagrejanom mleku se doda onoliko sirila koliko je potrebno da se mleko usiri za pola sata. Samo potsirivanje ne sme dugo da traje, jer se može desiti da se gruš ukiseli, a to nije poželjno. Ceo tok sirenja se izvodi tako da se dobije što slađi i gipkiji gruš.
Drobljenje, ceđenje i obrada sirnog gruša
Sirni gruš se iseče na kocke oko 4 cm dužine, pa se ostavi 5 minuta da se slegne. Pri tome se gleda kakva surutka izlazi. Ako je surutka zelene boje, znači da smo dugo sirili, a ukoliko je surutka mlečno bele boje, znači da smo nedovoljno sirili i gruš rano razrezali. U prvom slučaju treba požuriti sa radom, a u drugom malo pričekati. Najbolja je surutka žućkasto-zelenkaste boje.
Kada se gruš slegne, prstima ili nožem se izdrobi, iseče gruš do veličine kukuruznog zrna i pazi se da zrna budu što ujednačenija. Za veću količinu gruša se koristi alatka zvana harfa. Izdrobljen gruš se ostavlja 5-10 minuta da se slegne na dno suda. Zatim se gruš vadi u platneno cedilo, zaveže se i pritisne da se cedi. Za pritiskanje se upotrebljava presa, kao kod izrade belog mekanog sira, ili se upotrebljava čist kamen. Najobičnije je da se preko cedila stavi daska, a na nju sud sa vodom. U sud se nalije onoliko vode koliki pritisak, teret želimo.
Gruš ostaje pod pritiskom 15-20 minuta. Mekši gruš ostaje duže, a tvrđi kraće vreme. Na ovaj način se od gruša obrazuje gruda oblika pogače. Veličina pogače zavisi od opterećenja prilikom pritiskanja i količine usirenog mleka, gruša koji se pritiska. Sirna pogača ne bi trebala da bude suviše debela, jer je nepodesna za dalju obradu. Gruda, pogača, se izreže na komade, a nakon ceđenja na kriške mase četvrt kilograma. Ove kriške se potapaju i ostave da stoje u vodi na temperaturi od 30-33ºC u trajanju od 5-10 minuta.
Soljenje sira i punjenje čabrica
Kriške sira se zatim vade iz vode, preseku na pola i opet vrate u vodu, da odstoje od 5-10 minuta. Posle toga kriške se vade iz vode, dobro se istrljaju solju i slože u čabricu. Kada se složi čitav red, sloj, odozgo se posoli pa pritisne rukama, složi sledeći red i tako redom, dok se ne napuni pola čabrice. Preko sira se stavi drveni kotur, poklopac i pritisne kamenom ili drugom, polunapunjenom čabricom. Opterećenje treba da iznosi 1-2 kg na 1 kg sira.
Čabrica sa sirom se ostavi pod teretom 12-24 časa, a zatim se nastavi sa punjenjem čabrice. Tako se kriške slažu, dok se ne napuni tako da kriške vire iz čabrice za 5-10 cm preko oboda. Preko naslaganog sira se stavi čista platnena krpa, a preko nje natakne metalni obod, prsten. Čabrica se zatim prevrne naglavačke i stoji u tom položaju 12-24 časa. Po potrebi se na čabricu stavlja i teret. Zatim se čabrice prevrnu i nose u prostoriju za zrenje.
Temperatura prilikom izrade sira treba da je oko 30ºC, a prilikom zrenja idealna temperatura je oko 18-20ºC. Zrenje somborskog sira traje 10-15 dana. Posle toga se sir drži na hladnom do prodaje ili potrošnje.
Osobine somborskog sira
Somborski sir je mekan, mastan sir, žućkasto-bele boje, sa po nekoliko šupljika veličine sočiva ili kukuruznog zrna. Jedna trećina sira je van kačice i liči na uskislo testo ili klobuk neke ogromne pečurke. Na ovom delu koji je van kačice, obrazuje se tanka i mekana, gipka kora, dok je ostali deo bez kore. Kora mora da bude ujednačena i bez pukotina, procepa, u protivnom se sir brzo kvari. Sirno testo je mekano i pod prstima se lako i fino rastire. Suviše tvrd ili mekan sir nije poželjan. Masa čabrice sa sirom se kreće od 1 do 10 kilograma. Dobar somborski sir se može porediti sa boljim trapistom.
brundalo
http://poljoinfo.com/showthread.php...eg-i-kozijeg-mleka&p=9652&viewfull=1#post9652
Necu se prijatelju kuntreštavat (protivit) ali moram dat prigovor i odgovor na ovo. Clanak je vise manje ok i korektan osim 2 stvari.
Sirilo i Soljenje. Dragi moj prijatelju to tako nece ici. Ovaj koji je pisao ovaj clanak je samo prepisivao i jos pri tome nije prepisa kako triba ili nije slusa sta mu govore. Ovo sta cu ti ja rec je teska praksa. Prvo dobro pogledaj temu o sirilima i bit ce ti sve jasno, ali da ti samo napomenem da se u sirila radjena na takav nacin
Nikad ali bas nikad ne stavlja nista. Razlog - zajebat ces i sir i sirilo, ali rekoh bolje procitaj temu o sirilima.
Soljenje - soljenje sira
"na ruke ili u suho ili tzv suho soljenje sira" ti je delikatan postupak di se sir soli pomalo svaki dan dok god ne prestane sam upijat sol. Ali kako si i ti tako nesto sliocno reka ja moran naglasit da se suhim soljenjem sira regulira njegovo zrenje i da za takve stvari treba bit maher. Viruj mi znan o cemu govorim jer su mi ruke kad pocnu takve stvari izgorene od soli.
Nadalje grijanje grusa u roku 5 min - hm hm tu nesto ne stima. Grus treba grijat puno duze na laganoj vatri i usput mijesat da ne zagori jer inace dolazi do unistavanja grusa i kasnijeg problema sa sirom. Znaci grus treba polako dogrijavat na odredjenu temperaturu. U temperaturu grusa koju si naveo necu ulazit jer svaki sir se radi na svoj specificni nacin pa je tako i razlicita temp. dogrijavanja. A sto se tice pranja sireva mjesavinom vode i surutke bas ne virujen u te stvari iz prostog razloga sta je surutka lako pokvarljiva roba i vrlo brzo bi svoju kiselost prenila i na sir koji je kao sto znas prava spuzva i upija sve. Bolje je sir samo brisat krpom namocenom u slanu vodu ili kad mu kora otvrdne ga cijelog prat u slanoj vodi. A sto se tice aromaticnih trava koje si spominja one se dodaju u grus a nikako u sirilo.
...
---------- Poruka napisana u 00:13 ---------- Prethodna poruka je at 00:12 ----------
...
Tar
http://poljoinfo.com/showthread.php...eg-i-kozijeg-mleka&p=9787&viewfull=1#post9787
... O Parmezanu. Car svih sireva pravi se od kravljeg mleka, i to krava hranjenih
samo na pasi i senom.
Kukuruz ni u kakvom obliku i koncentrati u ishrani nisu dozvoljeni. Upotrebljava se mleko od dve muze, vecernje i jutarnje. Ali, pre dodavanja jutarnjeg mleka sa mleka od sinoc skine se mileram, pavlaka. Tako da se
Car pravi
od delimicno obranog mleka i to dokazuje da kvalitet nije uvek proporcionalan kolicini masti.
vla
http://poljoinfo.com/showthread.php?230-Proizvodnja-sira-od-ov%C4%8Dijeg-i-kozijeg-mleka&p=10779&viewfull=1#post10779
'liptauer' zacinjen sir za mazanje- recept
Materijal za izadu ovog ukusnog zacinjenog sira je grusevina,urda,svapski sir ili srpski meki beli sir, a najbolji je beli meki rumunski sir brinza od ovcijeg mleka.
Uzeti 1 kg pomenutog sira, dodati 250 g putera/maslaca, 3g samlevene slatke aleve paprike, 20g sitno seckanog ili rendanog crnog luka, 2 sitno iseckane sardine iz konzerve i malo mlevenog crnog bibera, posoliti po ukusu.Sve se dobro izmesa ili samelje na masini za meso, da bi se dobila ujednacena glatka masa-pasta, bez gromuljica.Staviti u plasticnu posudu i drzati u frizideru, ne dugo jer se brzo pojede.Ovja sir za mazanje sluziti uz tost hleb i dobro vino.Prijatno !!!
Tar
http://poljoinfo.com/showthread.php...-i-kozijeg-mleka&p=81308&viewfull=1#post81308
Preporucujem kozije(jarece) siriste u
prahu!
Probaj ovde, mada dugo nisam sa njima u kontaktu:
063/ 810-10-40, Sasa Zivotic..
Oni drze(drzali su?) Talijanska sirista i kulture. Ne verujem da jarece siriste imaju na lageru pa insistiraj da ga poruce ako je moguce.
P.S.
Mnogi koji imaju
lose rezultate to duguju i
neadekvatnom sirilu(siristu). Takodje svi oni koji misle da imaju dobar rezultat
imace osetno bolji ako koriste adekvatno siriste. Dakle imperativ je da se za kravlje mleko koristi telece, za ovcije jagnjece, a za kozije jarece siriste.