Proizvodnja sira od ovčijeg i kozijeg mleka

Kod proizvodnje kozijih sireva treba imati u vidu:
Za intenzivno i poluintenzivno gajenje koza za proizvodnju mleka, mlecnih proizvoda i belih mekih sireva preporucuje se saenska koza, bela holandska, bela nemacka i alpske rase koza.
Za poluintenzivno gajenje koza za proizvodnju kvalitetnih polutvrdih sireva, tvrdih sireva, sireva za rendanje, preporucuje se alpska koza /francuska alpska koza chamoisee,smedja brdska svajcarska chamoisee, smedja brdska svajcarska oberhasli-brienzer, italijanska srnasta camosciata,nemacka bunte edelziege,austrijska edelziege/koje su sve medjusobno veoma slicne,a postojbina im je Svajcarska.Njihovo mleko ima veci sadrzaj mlecne masti i proteina u % nego mleko sanske koze-kvalitetnije mleko.
 
'liptauer' zacinjen sir za mazanje- recept
Materijal za izadu ovog ukusnog zacinjenog sira je grusevina,urda,svapski sir ili srpski meki beli sir, a najbolji je beli meki rumunski sir brinza od ovcijeg mleka.
Uzeti 1 kg pomenutog sira, dodati 250 g putera/maslaca, 3g samlevene slatke aleve paprike, 20g sitno seckanog ili rendanog crnog luka, 2 sitno iseckane sardine iz konzerve i malo mlevenog crnog bibera, posoliti po ukusu.Sve se dobro izmesa ili samelje na masini za meso, da bi se dobila ujednacena glatka masa-pasta, bez gromuljica.Staviti u plasticnu posudu i drzati u frizideru, ne dugo jer se brzo pojede.Ovja sir za mazanje sluziti uz tost hleb i dobro vino.Prijatno !!!
 
Lipi recept, ali nesto tu meni "smrdi" :haha:. naime tost nije kruh po mom ukusu. Mozda je bolje kruh koji ostane od danas ili cak jucer izrezat na tanke snite i osusit u rerni pa onda tu delikatesu od sira tako mazat, a mozda cak stavit te snite kruha na gradele pa onako malo sa 2 kapi maslinova ulja i preko toga ovaj kako vidin lipi sir, naravno za vino se necu protivit he he. Necu dalje da ne iden u off - jer to je tema za gastronomiju ::vino::
 
jelivas je napisao(la):
Ko moze da mi pomogne oko plasmana kozijeg sira?
dobar dan gospodine ovdje poljoinfo forum. Na ulasku u ovu kucu po svetom pravilu se prvo predstavi i kaze cime se bavi, koliko ima blaga i tako pa onda o pomoci :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Oprostite,zovem se Ivan i iz Paracina sam.Imam malu frmu koza u Vojvodini i proizvodim domaci sir.Koze su mi rase Alpina.
Trenutno imam na zalihama negde oko 250 kg kriska kozjeg sira,300 teglica od 300g sira u kocki u maslinovom ulju.To mi je bio povod da se javim na forum i pokusam da napravim neki kontakt,a ne da se reklamiram i preksim neko od pravila foruma.Zao mi je ako sam to uradio i ovom prilikom se izvinjavam. :D
 
Ok, tako je već bolje, stavi oglas u oglasnom delu foruma, a ako neko od članova može da ti pomogne sigurno će ti se javiti, ovo je jedna velika, dobra i zdrava cyber-poljo familija! Dobro došao u nju :ppozdrav:
 
jelivas je napisao(la):
Oprostite,zovem se Ivan i iz Paracina sam.Imam malu frmu koza u Vojvodini i proizvodim domaci sir.Koze su mi rase Alpina.
Trenutno imam na zalihama negde oko 250 kg kriska kozjeg sira,300 teglica od 300g sira u kocki u maslinovom ulju.To mi je bio povod da se javim na forum i pokusam da napravim neki kontakt,a ne da se reklamiram i preksim neko od pravila foruma.Zao mi je ako sam to uradio i ovom prilikom se izvinjavam. :D

Prijatelju niko tebe nije napao i nadan se da nece he he. Samo san htio skrenut paznju da ima ovdi ljudi koji non stop vise na forumu nastojeci prenijet svoje znanje ili nesto od nekoga naucit. E zarad toga sam ti skrenuo paznju kako pristupit ovom forumu. Kad vec imas koze bilo bi dobro da se ukljucis u rasprave da vidimo kakvi tebe problemi muce..od uzgoja do pravljenja i plasmana sira i jaradi. Bilo bi dobro da nan kazes koliko koza imas kakva im je proizvodnja i jaradi i mlijeka/sira, cime i kako ih hranis. Obidji malo forum i vidi o cemu se raspravljalo pa se i ti ukljuci. E sad posto smo ti lipo pozelili dobro doslicu na forum evo ti pivce i uzivaj :ppozdrav: :ppozdrav:
PS sta se tice plasmana sira objasni nan malo svoju situaciju...kako i gdje si dosad prodava i kako namjeravas dalje... ako se javis jos koji put vidit ces da ce bit zabavno. :ppozdrav:
 
Interesantna rasprava i puno korisnih stvari sam pročitao. Ja lično ne mogu mnogo da kažem o sirenju jer mi se time bave mama, bake kao i neke rodjake.
Ono što sam hteo da kažem je da se ne slažem da nema lepih sireva po Srbiji što sam pročitao da je neko napisao. Kod mene u kraju proizvodi se beli kravlji sir od nekuvanog mleka novi brzi na 24sata i stari tvrdi prevreli ili starinski kako ga mi zovemo koji se ponekad meša sa ovčijim mlekom u smislu ,,pola-pola" što znači mleko od jedne krava i mleko od jedne ovce ::namigivanje::.
Ovaj sir je kod nas najlepši u jesen što se ne slaže sa nekim pretpostavkama iznetim ovde a opet se i slaže. Slaže se u vezi sa tim što tad krave idu na pašu odnosno hrane se otavom, a poznato je da sa kvalitetne paše daju dobar sir. I to što je kod vas najbolji u proleće poklapa se sa našim u jesen zbog toga što su temperatur umerene, slične a to pogoduje siru(ne prekiseljava se dobro se siri..). ovo se odnosi na primitivne uslove sirenja u kuhnjama.
Takodje sam imao polu alpinku sa oko 3l mleka i mama je sirila. Sir je bio beo bez mirisa sa blagim ukusom na kozje mleko kada se proguta a vazduh ti se vrati nazad. Inače spavljan je po recepturi za brzi sir.
Interesuje me još nešto, pošto moja mama ubaca čašu surutke u podsireno mleko, zanima me da li može da se ubaci + neka kultura da bi bio npr drugačiji, bolji, nešto novo? Što se mene tiče meni je i ovako dobar, ma odličan ali me zanima. Inače u vezi sa brendom, kod nas je popularno da se taj sir u jesen stavlja u salamuru zajedno sa svežom paprikom, neznam da li je ko jeo ali za one koji ne vole budjave sireve mislim da je ovo pun pogodak.
Nadam se da sa ovim uplitanjem kravljeg sira nisam :off_topic: ali mi se činilo da se nadovezuje na priču.
Inače evo slike našeg sira
 
A da ti malo toga stavis na postu pa posaljes ovamo. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Inace nema kultura za mijenjaje okusa ako si to tija pita. Ako te nisam dobro razumija, a ti onda molim te pojasni malo pitanje :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Pa hvala na pohvalama, moram da ih prenesem baki i mami, ja sam odgovoran više za stoku, mužu, savete
Pošto starter kultura ne može da menje ukus da li može ako se doda npr leti kada su visoke temperature da smanji prekiseljavanje gruša i može li tako da se poboljša kvalitet sira opet leti ako je malo povećana koncentracija bakterija?
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Pa hvala na pohvalama, moram da ih prenesem baki i mami, ja sam odgovoran više za stoku, mužu, savete
Pošto starter kultura ne može da menje ukus da li može ako se doda npr leti kada su visoke temperature da smanji prekiseljavanje gruša i može li tako da se poboljša kvalitet sira opet leti ako je malo povećana koncentracija bakterija?
E moj prijatelju nece to tako ici kako si ti zamislija.....Prekiseljavanje grusa ces regulirat tako da promijenis uvjete izrade sira a kao prvo da sto prije ohladis mliko nakon muze to ti je jedini uvjet smanjivanja bakterija u mliku naravno uz higijensku muzu. Mliko moras sto prije ohladit na max 4 stupnja C da bi sprijecio razvoj bakterija. Procitaj dobro postove o sirenju pisano je tamo o tome. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Pa hvala na pohvalama, moram da ih prenesem baki i mami, ja sam odgovoran više za stoku, mužu, savete
Pošto starter kultura ne može da menje ukus da li može ako se doda npr leti kada su visoke temperature da smanji prekiseljavanje gruša i može li tako da se poboljša kvalitet sira opet leti ako je malo povećana koncentracija bakterija?

Najidealnije je da se uopste nehladi vec odma pod hitno da se obradi mleko u sir barem pricam za ovaj nas makedonski ovci sir, ako nemoze ondak normalno na +4 max +8 stepeni i to maksimum dva dana posle toga se moze slobodno baciti mleko
E moj prijatelju nece to tako ici kako si ti zamislija.....Prekiseljavanje grusa ces regulirat tako da promijenis uvjete izrade sira a kao prvo da sto prije ohladis mliko nakon muze to ti je jedini uvjet smanjivanja bakterija u mliku naravno uz higijensku muzu. Mliko moras sto prije ohladit na max 4 stupnja C da bi sprijecio razvoj bakterija. Procitaj dobro postove o sirenju pisano je tamo o tome. :ppozdrav: :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236984481[/time]_________________________________________________
brundalo je napisao(la):
@ Goce prvo kazi kakv sir radis? Tvrdi, polutvrdi ili meki. Zatim da li sir solis u toku rada ili kad izadje iz kalupa(suho soljenje sira) ili u salamuri. I zapamti nikad ali bas nikad ne upotrebljavaj krupnu sol za soljenje osim u salamuri. I jos nesto uvijek ali bas uvijek upotrebljavaj iskljucivo morsku sol, a nikako kamenu :ppozdrav: :ppozdrav:

A zbog cega mora da bude bas morska, ja mislim a nesta sam i ispitivao u golbali je svejedno prije toga i poslije toga su bitne neke stavri, sir koji se cuva na toplije mesto bolje je sa nejodiranom soli, vis ece stajati
 
@bokuman
evo care odgovora na tvoje pitanje.
1 morska sol je puno cisca nego kamena sol.
2 Nije toliko gorka kao kamena sol
3 Spomenuo si visu temperaturu. zapamti sir bez obzira bio tvrdi polutvrdi ili meki trpi samo jednu temperaturu. I ne valja ga cuvat na povisenoj temperaturi. kako ja ne pravim polutvrde i meke sireve nego iskljucivo tvrde znaj da je za te sireve najbolja temperatura prostora u kome zriju 16 oC i max vlaga dizmedju 75-85% slicno je i sa ostalim sirevima. Znaci povisena temperatura ne dolazi u obzir :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
@bokuman
evo care odgovora na tvoje pitanje.
1 morska sol je puno cisca nego kamena sol.
2 Nije toliko gorka kao kamena sol
3 Spomenuo si visu temperaturu. zapamti sir bez obzira bio tvrdi polutvrdi ili meki trpi samo jednu temperaturu. I ne valja ga cuvat na povisenoj temperaturi. kako ja ne pravim polutvrde i meke sireve nego iskljucivo tvrde znaj da je za te sireve najbolja temperatura prostora u kome zriju 16 oC i max vlaga dizmedju 75-85% slicno je i sa ostalim sirevima. Znaci povisena temperatura ne dolazi u obzir :ppozdrav:


Slazem se prijatelju, kod mene zri na 12 a posle toga na 4 se odrzava, ali pricam kad neko mora da ga cuva na toplije mislim da je bolja nejodirana,

Svako dobro
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237679323[/time]_________________________________________________
Zaboravio sam, jeste daleko je cisca mor so
 
bokuman je napisao(la):
brundalo je napisao(la):
@bokuman
evo care odgovora na tvoje pitanje.
1 morska sol je puno cisca nego kamena sol.
2 Nije toliko gorka kao kamena sol
3 Spomenuo si visu temperaturu. zapamti sir bez obzira bio tvrdi polutvrdi ili meki trpi samo jednu temperaturu. I ne valja ga cuvat na povisenoj temperaturi. kako ja ne pravim polutvrde i meke sireve nego iskljucivo tvrde znaj da je za te sireve najbolja temperatura prostora u kome zriju 16 oC i max vlaga dizmedju 75-85% slicno je i sa ostalim sirevima. Znaci povisena temperatura ne dolazi u obzir :ppozdrav:


Slazem se prijatelju, kod mene zri na 12 a posle toga na 4 se odrzava, ali pricam kad neko mora da ga cuva na toplije mislim da je bolja nejodirana,

Svako dobro
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237679323[/time]_________________________________________________
Zaboravio sam, jeste daleko je cisca mor so

E da te pitam kakav ti sir radis? Tvrdi, polutvrdi ili meki?
A to sta si reka ako neko mora da ga cuva na toplije...Tome je bolje da ne pravi sir da ne potruje ljude :haha: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
bokuman je napisao(la):
brundalo je napisao(la):
@bokuman
evo care odgovora na tvoje pitanje.
1 morska sol je puno cisca nego kamena sol.
2 Nije toliko gorka kao kamena sol


brundalo je napisao(la):
bokuman je napisao(la):
brundalo je napisao(la):
@bokuman
evo care odgovora na tvoje pitanje.
1 morska sol je puno cisca nego kamena sol.
2 Nije toliko gorka kao kamena sol
3 Spomenuo si visu temperaturu. zapamti sir bez obzira bio tvrdi polutvrdi ili meki trpi samo jednu temperaturu. I ne valja ga cuvat na povisenoj temperaturi. kako ja ne pravim polutvrde i meke sireve nego iskljucivo tvrde znaj da je za te sireve najbolja temperatura prostora u kome zriju 16 oC i max vlaga dizmedju 75-85% slicno je i sa ostalim sirevima. Znaci povisena temperatura ne dolazi u obzir :ppozdrav:


Slazem se prijatelju, kod mene zri na 12 a posle toga na 4 se odrzava, ali pricam kad neko mora da ga cuva na toplije mislim da je bolja nejodirana,

Svako dobro
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237679323[/time]_________________________________________________
Zaboravio sam, jeste daleko je cisca mor so

E da te pitam kakav ti sir radis? Tvrdi, polutvrdi ili meki?
A to sta si reka ako neko mora da ga cuva na toplije...Tome je bolje da ne pravi sir da ne potruje ljude :haha: :ppozdrav: :ppozdrav:
3 Spomenuo si visu temperaturu. zapamti sir bez obzira bio tvrdi polutvrdi ili meki trpi samo jednu temperaturu. I ne valja ga cuvat na povisenoj temperaturi. kako ja ne pravim polutvrde i meke sireve nego iskljucivo tvrde znaj da je za te sireve najbolja temperatura prostora u kome zriju 16 oC i max vlaga dizmedju 75-85% slicno je i sa ostalim sirevima. Znaci povisena temperatura ne dolazi u obzir :ppozdrav:


Slazem se prijatelju, kod mene zri na 12 a posle toga na 4 se odrzava, ali pricam kad neko mora da ga cuva na toplije mislim da je bolja nejodirana,

Svako dobro
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237679323[/time]_________________________________________________
Zaboravio sam, jeste daleko je cisca mor so

E da te pitam kakav ti sir radis? Tvrdi, polutvrdi ili meki?
A to sta si reka ako neko mora da ga cuva na toplije...Tome je bolje da ne pravi sir da ne potruje ljude :haha: :ppozdrav: :ppozdrav:

Ja ne vec majstor za sir kod nas se tako zove jer dnevno radi od 300-400 litra mleka meki ovci poznati makedonski sir, ja sam svoj problem resio sa hladnjacom ali pricam \za ljudima koji jedv asastavljaju kraj sa krajem imaju 50-\100 ovaca pramenke i rade sir jer im niko ne otkupljuje mleko i moraju da ga cuvaju recimo na 20 stepeni i sta sad odbrati bolje zlo od dve zla.

Pozdrav prijatelju Boban
valjda smo se razumeli
 
Nazad
Vrh