Proizvodnja sira od ovčijeg i kozijeg mleka

Beli sir u kriskama u cabricama u surutki se moze bez problema drzati i vise meseci i na visim temperaturama.Dobija se prvoklasni stari-prevreli sir sa vrhunskim svojstvima.U posudama on stoji potopljen u surutki, gde nema vazduha, pa se sir ne kvari.Samo treba poznavati tu tehnologiju.Pa stocari su vekovima pravili vrhunski sir bez hladnjaca, komora i frizidera.
 
Decki ne bih se slozio s vama da stari nisu imali komore i frizidere. Naravno da nisu...ali imali su pamet i kopali podrume koji su se i dan danas sa najnovijim tehnologijama pokazali bolji. Evo primjer: U mene na otoku sirana je sagradjena u 19 stoljecu i tad nije bilo struje ni boga ni vraga(dosla struja 70 proslog stoljeca). Kotlovi za sirenje su bili na drva. Ali podrum. 3 m pod zemljom....temp stalna 16 oC a znate kako se regulirala vlaga. Solju i zivim vapnom(krečom). Ja nemam podruma i imam klimu i sve gluposti pa se zna desit falinka. Pricaju mi stare zene koje su tamo radile da nije bilo puno skarta. Pod je bio od nabijene zemlje zarad odrzavanja vlage odnosno da bi se lakse odrzavala. I najinteresantnije godinu nakon dolaska struje propala zadruga i sirana(opljackana). zato ja sad razmisljam kad krenem u investiciju mini sirane da pravim zrionu u podrumu. Inace za tvrde sireve je bolje da par dana nakon izlaska iz kalupa zriju na visoj temperaturi cca 20 oC. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
I danas na salasu pored taste ima bracni par koji kravlji sir prave na starinski nacin,musterije su im osoblje bolnice (bivse kolege) Recepture je nemoguce izvuci iz njih. Salas nema struju podrum kopani bunar.
 
Ivanhoe piše: I danas na salašu, pored tašte, ima bračni par koji kravlji sir pravi na starinski način - mušterije su im osoblje bolnice (bivše kolege).
Recepture je nemoguće izvući iz njih.
Salaš nema struju: podrum, kopani bunar.


Časni Ivanhoe, danas krstarih po lozničkoj pijaci u potrazi za autohtonim mlekarskim proizvodima.
Petak je, stekla se množina preprodavaca na pijaci ::novac::.

TaJnA literatura za proizvodnju sira:
1) Marijana Carić et al.: Tehnologija mleka sa praktikumom, za III i IV stepen stručne spreme prehrambene struke, grupa izdavača, 1. izdanje, Novi Sad, 1988.
2) Višeslava Miljković: Higijena i tehnologija mleka, Naučna knjiga, Beograd, 1984.
3) Đorđević,J.,: Mleko (hemija i fizika mleka), grupa izdavača, Beograd, 1982.

Malko muzike:

Blackmore + Rainbow - feat. Ronnie James Dio + Cozy Powell
Long Live Rock & Roll
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HDT_uqM1iqI[/youtube]
 
Mljekarstvo
U navedenom naučnom časopisu ima dosta recepata za proizvodnju sira. Radovi su raspoređeni po godištima i brojevima časopisa, format je pdf. ::super::

~ FANKHAUSER'S CHEESE PAGE (Ilustrovano)
- Cheese, basic hard, 1 gallon
- Cheese, basic hard, 5 gallon
- Cheese Making, Beginning
- Cheese press, home made

~ Kozji sir - manufakturni recepti
~ Polutvrdi kozji sir
~ Kozji sir
~ Natura Croatica (Kozji sir)
~ Dynamics of salt diffusion and yield of three types of goat's milk cheese (Naučni rad, pdf, 91,6 KB)
~ MORRIS, H.A.(1985.): Salt difuzion in Cheddar cheese. J. of Dairy Sci. 68, 8, 1851-1858. (Naučni rad, pdf, 448 KB)
~ Proizvodnja, prinos i svojstva sireva tipa Feta i Domiati od kozjeg mlijeka (Naučni rad, pdf, 80,3 KB)
~ Uvođenje u proizvodnju kozjeg sira... (Diplomski rad, pdf, 2,88 MB)
 
spim je napisao(la):
:bravo: :bravo: Kako i gde da kupim kvaliteto sirilo za sirenje kozjeg mleka.
Preporucujem kozije(jarece) siriste u prahu!
Probaj ovde, mada dugo nisam sa njima u kontaktu:
063/ 810-10-40, Sasa Zivotic..
Oni drze(drzali su?) Talijanska sirista i kulture. Ne verujem da jarece siriste imaju na lageru pa insistiraj da ga poruce ako je moguce.
:ppozdrav:
P.S.
Mnogi koji imaju lose rezultate to duguju i neadekvatnom sirilu(siristu). Takodje svi oni koji misle da imaju dobar rezultat imace osetno bolji ako koriste adekvatno siriste. Dakle imperativ je da se za kravlje mleko koristi telece, za ovcije jagnjece, a za kozije jarece siriste.
 
Tar je napisao(la):
spim je napisao(la):
:bravo: :bravo: Kako i gde da kupim kvaliteto sirilo za sirenje kozjeg mleka.
Preporucujem kozije(jarece) siriste u prahu!
Probaj ovde, mada dugo nisam sa njima u kontaktu:
063/ 810-10-40, Sasa Zivotic..
Oni drze(drzali su?) Talijanska sirista i kulture. Ne verujem da jarece siriste imaju na lageru pa insistiraj da ga poruce ako je moguce.
:ppozdrav:
P.S.
Mnogi koji imaju lose rezultate to duguju i neadekvatnom sirilu(siristu). Takodje svi oni koji misle da imaju dobar rezultat imace osetno bolji ako koriste adekvatno siriste. Dakle imperativ je da se za kravlje mleko koristi telece, za ovcije jagnjece, a za kozije jarece siriste.
Cuo sam se sa Sasom! Ima samo maje/ kulture/, sa siristima je slab ali kao sto si rekao, moze daporuci.
 
::svaka cast::Drago mi je da mogu pročitati da ima ljudi koje interesuje kozarstvo i ovčarstvo. A tek da ima onih koje interesuje proizvodnja sira....Svaka čast ljudi našla sam neku knjigu o proizvodnji sira tako da ću vam iz nje poslati neki recept :cao:
 
Moje iskustvo govori da vecina, i ovde na forumu,misli da je osnovni problem proizvesti mleko a prerada mleka u sir je sporedna, rutinska stvar koju svaka baba zna.
Dok u vecini evropskih zemalja postoji razvijeno trziste za kozije mleka, sto omogucava da se covek profesionalno bavi proizvodnjom mleka, to ovde nije slucaj. Za sada. Tako da uzgoj mlecnih koza mora da podrazumeva proizvodnju sira i(ili) jogurta ili....
Nema nikakvog smisla ulagati u koze, objekte, opremu, dakle u farmu koza a onda se pitati sta sa proizvodom, to jest mlekom.
Sto se tice recepata za sireve najzanimljiviji su oni koji ne mogu da se pronadju. Dobar sir je u izvesnom smislu autorsko delo a u svakom smislu poslovna tajna. Recepti koji postoje cak i udzbenicima su manje vise industrijski i kao takvi manje zanimljivi. Recimo industrijska feta moze da se nadje u jednom od trgovackih lanaca po 300 din kg. U to ulazi PDV, trgovacka marza i plasticna ambalaza.? Koliko dobije proizvodjac za kg sira?
Mladi ljudi koji zele da udju u ovaj posao moraju ne samo da savladaju proizvodnju vec moraju da nadju i nove nacine prodaje jer individualni proizvodjac za pijacnom tezgom polako odlazi u istoriju.
 
Mene najviše interesuje plasman sira zato se i dvojim oko koza ili ovaca ?
Izvesti malo sira iz Srbije nije lako koliko vidim lakše je izvesti sva nacionalna dobra neko 1t sira .Hajde da osnojemo udruženje za promociju kozijih i ovčarskih proizvoda sa 300 eura učešća nas 100 bi napravili reklamu da boli glava sve sira što imamo bi prodali ovde .Nije nam u tradiciji govedarstvo ali nam jeste sitna stoka . To negde čuči u nama u našoj genetici
 
Nazad
Vrh