Predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane države

Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Vidi Dicki,ako mislis da budesa Robin Hud u poljoprivredi to ti nece dugo trajati. Na taj tvoj nacin raspodele zemlje bi znacio da ako ima 100 ha i 100 RPG koji su zainteresovani da bi svako dobio na ravne casti po 1 Ha. Eee onda dolazimo do kvaliteta zemlje i tek tu bi imao problema jer kako bi se neko slozio da komsija radi Ha prvoklasne zemlje,a neko Ha nekog peska pa makar on bio i po jeftinijoj ceni. Taj tvoj predlog jeste pravedan,ali je debelo utopijski i mogu slobodno da kazem komunisticki.
Treba naci sredinu i ekonomsku racunicu i omoguciti svima da se bave nekim vidom poljoprivrede.Pod svima ne smatram da celo selo zemlju dobije kao socijalnu pomoc.
Potrebna je samo dobra volja vlasti da zadje po narodu i cuje sta bi to bilo najbolje. Ako smo mi mogli u jednom jebenom Tovarisevu da se dogovorimo moze bilo ko drugi. I na kraju bih hteo da dodam da je nemoguce svima ugoditi,jer sto ljudi sto cudi. Mora se naci sredina ni po babi ni po stricevima.
:ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ko procita sve gore napisano-razumece. Ti se Paor stalno vrtis u krug, bez konstruktivnog resenja,bez nekog predloga, zagovaras pravednu raspodelu i dogovor,ali pominjes komunizam...Ja stvarno nemam reci.Sve sto sam pisao ti trazis po dva puta da ti odgovorim :sta: Kada dam odgovor ti pitas nesto o cemu je vec raspravljano.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ja sam dao predlog koji si ti kategoricki odbijo. Sta sad treba da uradim da se slepo slozim sa tvojim predlogom i da kazem da si upravu. Jednostavno po mom skromnom misljenju tvoj prdlog mi se ne svidja,a zasto naveo sam u predhodnom postu. Krecem od prvog i osnovnog pravila da poljoprivreda nije socijalna grana pa da se tako ponasamo sa njom. Kad kazem komunizam,pa zar tvoj predlog ne lici na onaj iz doba komunizma i maximumu zemlje,gde je zemlja bila podeljena na ravne casti. Pa nisu svi ljudi sposobni da se bave poljoprivredom (i ako se deklarisu kao poljoprivrednici) ili da budu doktori. Ne fer bi bilo prema onima koji su generacijama stvarali da ih stavljamo u isti kos sa onima koji sad kao hoce da se bave poljoprivredom,ili onih koji su dosli do velikih poseda drzavne zemlje a da neznaju ni plug da nameste. Nije potrebna samo dobra volja da bi se bavili poljoprivredom,potrebno je daleko vise od toga. Problem je sto drzavna zemlja nesme pasti u ruke 2 lokalna mocnika-tajkuna vec koliko je to realnije da se rasporedi na ljude koji su pravi poljoprivrednici i zive iskljucivo i samo od poljoprivrede. Moje mere kako da se to spreci su jasne,obavezna kontrola zemljista iznenadnog i bez najave,da se vidi ciji su traktori na njivama,da se veruje na rec ostalim poljoprivrednicima kad kazu da je taj i taj dao zemlju u pod zakup. Uostalom tako nesto je napravio i predsednik opstine Nova Crnja.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

U tvom stavu ima puno kontradiktornosti [vezano za zakup zemljista] i tvoje je pravo da branis taj stav.Razumes to da se skupite vas 5-6-10 i izlicitirate po dogovru neku kolicinu zemlje, a ne razumes da se gore na visem nivou isto tako neko dogovori i uzmu jos vecu kolicinu.I sada umesto da imas na umu da je jos neko zainteresovan ti predlazes da se eliminisu ''tajkuni'' kako bi ti zauzeo vise prostora umesto njih.Ko onda postaje ''tajkun''? Naravno da ces gledajeci sa te tacke okarakterisati moj predlog kao ''komunisticki''.Prvo i osnovno pravilo nije to sto ti mislis da jeste. Sto se tice bavljenja poljoprivredom tu smo se slozili.Ali, i tu ima jedna zackoljica.Ono sto ne mogu ja,verovatno moze neko drugi,ali na brzinu definisati koliko moze,sa cim moze,kako moze,zasto moze...je cisto mesanje u privatnost coveka.Ako zemlju dobije neki ''nadri radnik'' zna se : puci ce , a tebi ce biti omoguceno da dobijes i radis zemlju.Stari,unuci... ili bilo ko drugi ko ne moze ili nece automatski otpadaju [ glupo je to naglasavati, ali eto...]. Po pitanju inspekcije: Koliko ih je potrebno samo na jedan atar od 7000Ha? Izvinjavam se sto po nekad orem,spremam, prskam,berem nocu.Pa da, mozda da uvedemo radno vreme od 8-16, i oduzimamo masine koje budu na njivama pre i posle radnog vremena. :ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Postoje poljocuivari koji rade nocu,a i ne vidim zasto bi takav vid inspekcije imao odredjeno radno vreme. Ja sam jasno naglasio,iznenada i bez najave izvrsiti inspekciju. Ne znam da li si dobro citao moje postove,ali u njima jasno kazem da je zemlju mogao da uzme ko god je bio zainteresovan i nikako nismo imali za cilj da pravimo nove tajkune,prosto to je smesno i pominjati. Ne moguce je sve strane zadovoljiti podjednako.Zato ja kazem da je ovaj zakon o zemljistu dosta dobar,ali bi trebalo dodati par izmena i njegovu primenu striktno postovati,naravno uz inspekciju.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Dobro je dok ima vise zainteresovani seljaka od ponude za zakup, problem ce biti kad bube malo seljaka a puno neobradjene poljoprivredne zemlje.
Mozda vlada to rjesi uvozom seljaka !!!
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ranko Cuvrk je napisao(la):
Dobro je dok ima vise zainteresovani seljaka od ponude za zakup, problem ce biti kad bube malo seljaka a puno neobradjene poljoprivredne zemlje.
Mozda vlada to rjesi uvozom seljaka !!!
Uvek ce se naci neko ko ce to da uzme u zakup, neko ko je prosle godine radio 20 mozda sledece bude hteo da radi 70 .. nikad se ne zna...
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Moj predlog je: 1. iskoristiti vec postojecu kategorizaciju zemljista pri ponudi za zakup 2. Iskoristiti postojeci cenovnik zemlje u opstinama 3. na osnovu tacke 2 i 3 odrediti cenu zakupa [pa bi to izgledalo na pr ovako: 1kat=6din,2kat=5din,3kat=4din...] 4. Po opstinama blagovremeno, a naj dalje do 15.oktobra tekuce godine obavestiti RPG [ registrovana polj. gazdinstva] o davanju zemlje pod zakup 5. odrediti rok od 7 dana za izjasnjavanje RPG 6. Izmatematiciti i ''matematiku'' obelodaniti 6.U mesnim zajednicama prikupiti konacan spisak sa garancijama o placanju 7. Cenu zakupa uplatiti do ... novembra [ u suprotnom zalozena garancija za mesec dana podmiruje dug] 8. Garancija je poljoprivredno zemljiste-zastupanje banke. Ko bi hteo vecu kolicinu zemlje morao bi u napred da razmislja o bankovnim garancijama, a koliko bi stvarno mogao dobiti zavisi direktno od zainteresovanosti za zakup. Zaboravih 9. izvlacenje po kategorijama iz sesira. Ovako, mislim da bi svi bili podjednako tretirani i zacepila bi se usta onakvima kao sto sam ja. :ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Mozda bi najbolja mjera za unapredjenje sela i seljaka od strane Drzave bila:
*Da nam nista ne uzimaju (poreze)
*Da nam nista nedaju (podsticaje) :haha: :haha: :haha:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Hteo bih da se uključim u temu ako mogu sa možda nekom konkretnim predlogom jer vidim da se uglavnom govori o onome šta koga tišti-pretežno o zakupu zemljišta kao što mene tište uredbe o subvenciji
Konkretno -da bi imali neki napredak mora se krenuti od osnove.Da bi se neko bavio stočarstvom ili ratarstvom(ne bih u druge grane zalazio jer ih slabo poznajem).Osnova su uslovi za obavljanje posla i opremljenost poljoprivrednika za određeni vid zanimanja
Što se stočarstva tiče -moraš imati osnovne uslove za odgoj životinja-ne mislim sad po nekim ekstra standardima-odgovarajuća štala ,prostor za odlaganje hrane ...znači ko ispunjava te uslove koje malo pametnije glave treba samo da dorade taj će moći da se bavi stočarstvom i biće subvencionisan i može pod zim uslovima da drži toliko grla,kraj priče.
u ratarstvu-koliko si mehanizovan toliko zemlje možeš da obrađuješ u vlasništvu ili u zakupu jer dešava se pogotovo u zadnje vreme da ljudi na pr.uzmu novog rusa na kredit a sada da bi ga otplatio mora da uzima zemlju u zakup ne bi li vratio kredit-godina podbaci rate stižu a korist imaju samo banke-zato treba ograničiti koliko ko može obrađivati zrmlje u skladu sa tim koliko je ko mehanizovan(mehanizacija da je na ime dotičnog),pa kada ojačaš podneseš zahtev za većom površinom zemljišta..
Normalno ,mora se sve to malo doraditi-pa onda gospodo da vidimo ko je poljoprivrednik-ko se može baviti a ko ne poljoprivredom(sve bi se brzo iskristalisalo)
Možda nisam baš bio najjasniji ali poenta je glavna-pooštriti uslove za bavljenje poljoprivredom
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

A kako da neko da postane velik , ako ne uzme traktor na kredit i naravno da za taj novi traktor treba naći posla i onda šta ... malog (manjeg) proizvođača treba ugušiti . :cao:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Kiki svako prema svojim mogućnostima,u ovome ima mesta i za male i za velike-mi bi za 5 godina da napredujemo i to drastično jer nam mnogo što šta fali(i ja sam isti kao i ti)
Mnoge nepravilnosti bi se iskorenile i mnogo bi bilo lakše baš sitnim poljoprivrednicima i bio bi subvencionisan baš onaj koji treba
Rešio bi se problem zakupljivanja zemljišta-država bi odredila parametre pod kojima bi se to odradilo i to vrlo jednostavno a ne kao sada što se dešava
Možeš ti kiki da kupiš traktor koji hoćeš-prilikom prijavljivanja ga navedeš ali i mehanizaciju koja ide uz to ali bi ti uslov bio da redovno izmiruješ dugove i nema problema ali u momentu registracije sve mora biti na tvom imenu(malo bi bilo problema oko sitne mehanizacije ali to bih ostavio mudrijim glavama)
po meni bi se samo jednom registrovao(ovo je era kompjutera) s tim što bi bio dužan da prijaviš svaku promenu u određenom roku u suprotnom bi plaćali penale-nešto slično je u veterini i nema nikakvih mućki
Ne bi čekao u red jer ti bi ako misliš da napreduje otišao u trezor i prijavio se :eek:ni bi bili dužni u kratkom roku da te posete tj da izađu malo iz zadimljenih kancelarija i da utvrde da li ti to možeš a i ti se ne bi prijavljivao da ne misliš da napreduješ
Dobijao bi bonove na određenu količinu goriva samo na ime tvoje gde bi bila naznačena količina kojom raspolažeš i uvek bi ti se rubrika ispunjavala do kvote koju si dobio što znači mućke nema,nema kupovanja fiskalnih računa itd.
To su samo neke od ideja koje nisu teško ostvarive a video bi da bi svim poljoprivrednicima bilo mnogo bolje
Sada po ovome oni sačekaju da se prijave svi i onda počnu manipulacije -nema dosta za sve pa moraju doneti uredbu da bi smanjili broj prijavljenih
to bi bila utakmica pod jednakim uslovima za sve prema svojim mogućnostima
Nisam ni ja velik-imam nepunih 11ha i 12 komada što krava bikova i teladi-neki prosek.Pozdrav
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Da bi zemljoradnik mogao dobro da zivi trebao bi da radi ili dosta zemlje, ili da se uz malo zemlje bavi stocarstvom. Znam ljude koji imaju desetak hektara i bave se samo kukuruzom, psenicom, eventualno repom i hoce da zive od toga, a 80% dana u godini ne rade nista, sede u kuci. Tu drzava treba da pravi razliku.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

milanso je napisao(la):
Da bi zemljoradnik mogao dobro da zivi trebao bi da radi ili dosta zemlje, ili da se uz malo zemlje bavi stocarstvom. Znam ljude koji imaju desetak hektara i bave se samo kukuruzom, psenicom, eventualno repom i hoce da zive od toga, a 80% dana u godini ne rade nista, sede u kuci. Tu drzava treba da pravi razliku.
Takvih ima dosta-zato ih država subvencioniše da bi mogli da prežive
Po meni bez stočarstva ili bar 50ha zemlje nema opstanka
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Zanimljiva tema. Čitam i moram da se uljučim.
Što se državne zemlje tiče, imam par predloga.
Pošto smo već ustanovili da prevaranti uvek nađu rupu u zakonu da bi sebi pribavili korist, mislim da smo po tom pitanju bespomoćni.
Puno se priča o pomoći mladima i ženama u poljoprivredi, ali malo toga se realizuje.
Ja sam žena, imam 32 godine i moja porodica živi isključivo od poljoprivrede.
Imamo u vlasništvu 20ha od ukupno 75ha (trenutno) koje obrađujemo.
Napominjem trenutno, pošto je većina zemljišta u zakupu državna, a ugovori na tri godine, tako da nikako ne dolazi u obzir obnavljanje mehanizacije.
Mislim nema smisla podići kredit na 5godina a posle ostanem bez zemlje, a i kredit mi ostane.
Mislim da bi država trebala da izađe u susret mladim poljoprivrednicima dajući im ugovore na 20-ak godina kako bi mogli planirati svoju proizvodnju i investicije.
Zemljište koje sam uzela u zakup je najlošijeg kvaliteta, pošto, iz već navedenih razloga, do boljeg nisam mogla doći.
Sve zakupnine plaćam unapred, a sad sam platila 3 godine unapred kako bih se poštedela hipoteke.
I još nešto moram da napišem o diskriminaciji žena koje se bave poljoprivredom.
Imam jedno dete, a drugo je na putu.Redovno plaćam svoje obaveze za PIO i zdravstveno osiguranje.Kada sam pitala imam li i ja kao i sve osigurane žene pravo na porodiljsko odgovor je bio : Vi ste gospođo diskriminisani po tom pitanju.
Pa se ja pitam jesam li ja manje vredna u odnosu na druge žene ili je moje dete manje vredno u odnosu na drugu decu?
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@green
::svaka cast:: pozdravljam te green i podrzavam u potpunosti

Ravnopravnost zena je tesko braniti i u drugim bransama a pogotovo u poljoprivredi gde je uvrezeno misljenje da treba da se zna ko je "Baba" i ko nosi pantalone ::lose::
Ono sto je novina po tom pitanju, barem po onim uredbama koje izlaze iz Sektora gde ja radim je da za sve uredbe gde isplata ide po automatizmu nosioci gazdinstava koji su zene dobijaju 10% veci povracaj (npr mehanizacija) a za sve uredbe gde se raspisuje konkurs svi dobijaju isti iznos podsticaja ali se zato pri rangiranju, ukoliko je nosilac gazdinstva zena bolje boduju te im se na taj nacin daje na znacaju.
Sto se tice zakupa zemljista, tesko da se moze davati na period duzi od 5 godina dok se ne sprovede restitucija imovine oduzete prilikom nacionalizacije. kad drzava vrati ono sto je nekada nepravedno oduzeto onda ce ono sto ostane drzavno moci da izdaje i na znatno duze staze. Ono sto je predlozio nas forumas Zrenjaninac je skroz OK a to e da mladji od 40 godina bi trebali da imaju prednost pri licitacijama drzavnog zemljista ali za to moramo svi zajedno da lobiramo kako kod opstina koje pisu program tako i kod Uprave za zemljiste pri ministarstvu poljoprivrede.
Sto se tice diskriminacije zena u PIO za poljoprivredu, znam za to i, posto je to u nadleznosti ministarstva za rad i socijalni politiku, pronasli smo tamo osobu, drzavnog sekretara Radinu Todoric koja ima razumevanja za ove probleme i koja je obecala da ce se za izjednacavanje prava svih PIO obveznika boriti i raditi na tome a otisao je izvanican dopis iz naseg sektora ka pomenutom ministarstvu jer tako nalaze procedura.

Radi se na tome, stvari se polako pomeraju napred ali verovatno ne onom brzinom kojom bi svi mi zeleli.

Veliki pozdrav
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Radivoje, hvala na objašnjenjima.
Nadam se da neću preći 40 dok se stvari postave na mesto.

Pozdrav
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ako je zena nosilac gazdinstva dobija veci % povracaja ili se bolje boduje nevezano za godine (dame nikad ne pitamo za godine tako nalaze Bonton) ono za godine vazi samo za "jaci pol".

Ako je dama nosilac gazdinstva i ima manje od 40 godina, pored veceg procenta povracaja ili boljeg bodovanja, moze da dobije i simapatije svih nas na ovom chatu :cvetic:

:ppozdrav:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Tako je i kod mene bilo, da kad su kod supruge ustanovili tumor na štitastoj žlezdi (uplaćujem PIO na njeno ime) nije imala prava na bolovanje a da je bila zaposlena bila bi na bolovanju 17 meseci.... Gde je tu ravnopravnost?
 
Nazad
Vrh