Predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane države

Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Sve te uredbe i kojekakvi zakoni su pravljeni da pomognu velikima,mozemo da pisemo kako to nije posteno do mile volje ,a kakva vajda od toga? Nikakva samo gorcina...
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

tako je Jugose svi znaju teoriju al praksa se slabo primenjuje.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Konkretno to bi trebalo uraditi ovako.
U nekom mestu XY ima na licitaciji 500 ha i u tom mestu ima 200 PG. Javni skup se napravi i javno se pita ko je zainteresovan da zakupi zemlju pod uslovima koje propisuje drzava (placanje unapred,obavezna garancija...). Kad se ljudi izjasne i vidi se da je recimo zainteresovano 50 PG za zakup prelazi se na raspodelu zemljista po kriterijumu kvaliteta i kolicine,a nikako iz sesira. Ja znam bar 5 mesta gde su se ljudi dogovorili bez vecih problema,jer ako se ne dogovore ode zemlja nekom trecem. Uslov svih uslova bi morao biti da imas mehanizaciju za takav zakup,to jest da ne mozes sa fergusonom da zakupis 50 ha. Kao drugi uslov jeste medjusobna kontrola licitanata,to jeste da ako 49 PG kazu i prijave nadleznoj inspekciji da je ono jedno PG dalo zemlju u podzakup da to ima pravnu tezinu. To bi znacilo da na tvojoj zakupljenoj parceli ne moze ni jedan drugi traktor biti osim tvog,a u slucaju kvara da se to dokumentuje i potvrdi od strane ostalih licitanata. Trece ne sme se dozvoliti nikakvim pravnim subjektima (firmama) koje su proformr otvorene na teritoriji tog mesta da zakupe zenlju,jer zemlju mogu i samo iskljucivo da obradjuju mestani tog mesta, privatna lica. U slucaju da nema zemlje za zakup u nekom mestu onda se zemlja obezbedjuje sa granicnim mestima.
To bi bia sustina,ali bi se jos moglo doraditi.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

paorpaor je napisao(la):
Konkretno to bi trebalo uraditi ovako.
U nekom mestu XY ima na licitaciji 500 ha i u tom mestu ima 200 PG. Javni skup se napravi i javno se pita ko je zainteresovan da zakupi zemlju pod uslovima koje propisuje drzava (placanje unapred,obavezna garancija...). Kad se ljudi izjasne i vidi se da je recimo zainteresovano 50 PG za zakup prelazi se na raspodelu zemljista po kriterijumu kvaliteta i kolicine,a nikako iz sesira. Ja znam bar 5 mesta gde su se ljudi dogovorili bez vecih problema,jer ako se ne dogovore ode zemlja nekom trecem. Uslov svih uslova bi morao biti da imas mehanizaciju za takav zakup,to jest da ne mozes sa fergusonom da zakupis 50 ha. Kao drugi uslov jeste medjusobna kontrola licitanata,to jeste da ako 49 PG kazu i prijave nadleznoj inspekciji da je ono jedno PG dalo zemlju u podzakup da to ima pravnu tezinu. to bi znacilo da na tvojoj zakupljenoj parceli ne moze ni jedan drugi traktor biti osim tvog,a u slucaju kvara da se to dokumentuje i potvrdi od strane ostalih licitanata. Trece ne sme se dozvoliti nikakvim pravnim subjektima (firmama) koje su proformr otvorene na teritoriji tog mesta da zakupe zenlju,jer zemlju mogu i samo iskljucivo da obradjuju mestani tog mesta, privatna lica. U slucaju da nema zemlje za zakup u nekom mestu onda se zemlja obezbedjuje sa granicnim mestima.
To bi bia sustina,ali bi se jos moglo doraditi.
Kako definisati : moj rodjak je dosao da mi pomogne da uradim zemlju.... ili ja i rodjak se udruzili i radimo zemlju on ima fergusona a ja rusa.... :sta: :sta: :sta: tako nesto ima puno rupa....
BEZ PLACANJA UNAPRED ali SA GARANCIJOM
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ma nema rodjaka kojekakvih. Ako treba neko da ti (ne mislim konretno tebi) pomgne onda ni nisi u stanju da radis zemlju. Cist racun,duga ljubav. Ko hoce da radi moze al posteno.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

dicki je napisao(la):
Ako si sa sela , onda bez potrbno dajemo sugestije-za sve probleme svaki seljak zna. Nekako mi ne logicno da pricamo coveku sa sela o problemima sela' i tako umesto direktno problemi idu bez potrebno indirektno do min. Bez ljutnje molim, ali ako ne gresim malo-pre na forumu si postavio pitanje''sta mislimo da drzava potpomogne kupovinu novih kabina za traktore koji ih nikad nisu imali '' :sta: Nekako mi to dodje vrcenje u krug.

Da, ja sam sa sela i to vrlo blizu sela u kom Vi zivite. Kolege i ja smo shvatili da bi bilo dobro da ukljucimo i traktorske kabine, da bi pokazali dobru volju i pomogli ljudima da se usklade sa zakonom. Ja to mogu da ubacim bez da se konsultujem ovde sa ljudima. Pitanje i to i mnoga druga postavljam da bih dobio podrsku, sugestije i predloge jer vise glava vise zna i za mene je to savrseno logicno i ispravno. Ja sam jedan i nemojmo ocekivati da ja mogu da resim sve i nikako da resim odjednom, problema je mnogo ali moja parola je da se resava jedna po jedan kvalitetno a u tom resavanju sam video svrhu svog bivstvovanja na ovom forumu da cujem sta ljudi misle i da proverim stav poljoprivrednika o onome sta razmiljam ja. Vas niko ne tera da do ministra idete, kako kazete indirektno, preko mene, napisite dopis, potpisite i posaljite na sledecu adresu:

Ministarstvo poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede
Kabinet ministra
Nemanjina 22-26
11000 Beograd

Svako dobro
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

radivoj.nadlacki je napisao(la):
dicki je napisao(la):
Ako si sa sela , onda bez potrbno dajemo sugestije-za sve probleme svaki seljak zna. Nekako mi ne logicno da pricamo coveku sa sela o problemima sela' i tako umesto direktno problemi idu bez potrebno indirektno do min. Bez ljutnje molim, ali ako ne gresim malo-pre na forumu si postavio pitanje''sta mislimo da drzava potpomogne kupovinu novih kabina za traktore koji ih nikad nisu imali '' :sta: Nekako mi to dodje vrcenje u krug.

Da, ja sam sa sela i to vrlo blizu sela u kom Vi zivite. Kolege i ja smo shvatili da bi bilo dobro da ukljucimo i traktorske kabine, da bi pokazali dobru volju i pomogli ljudima da se usklade sa zakonom. Ja to mogu da ubacim bez da se konsultujem ovde sa ljudima. Pitanje i to i mnoga druga postavljam da bih dobio podrsku, sugestije i predloge jer vise glava vise zna i za mene je to savrseno logicno i ispravno. Ja sam jedan i nemojmo ocekivati da ja mogu da resim sve i nikako da resim odjednom, problema je mnogo ali moja parola je da se resava jedna po jedan kvalitetno a u tom resavanju sam video svrhu svog bivstvovanja na ovom forumu da cujem sta ljudi misle i da proverim stav poljoprivrednika o onome sta razmiljam ja. Vas niko ne tera da do ministra idete, kako kazete indirektno, preko mene, napisite dopis, potpisite i posaljite na sledecu adresu:

Ministarstvo poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede
Kabinet ministra
Nemanjina 22-26
11000 Beograd

Svako dobro
Drugacije to izgleda ministru ako to on cuje od Vas ili od nas .... u tome je caka...
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

drzava je siromasna, ali sto je jos gore po meni bezidejna i bez neke nacionalne strageje u bilo kom pogledu, a ne samo u pogledu poljoprivrede. poljoprivredni proizvodi su bili i bice uvek kamen spoticanja prilikom svih pregovora. jos s pocetka proslog veka doslo je do ozbiljnog sukobljavanja izmedju sad-a sa jedne strane i evropskih zemalja sa druge, zbog izvoza jeftine psenice iz sad-a. raznorazne runde pregovora su vodjenje oko liberalizacija nacionalnih trzista i uvek se najteze dolazilo do dogovora oko poljoprivrednih proizvoda. nazalost nasi politicari kao da nisu citali i ucili o tome, tako da su vrlo olako pristali na ucene od strane EU i spustili carinske stope na polj. proizvode. poslednje ministarstvo je donelo i nove pravilnike o uvozu, uredbe o subvencijama kako bi ojacale nase polj. proizvodjace, zapocet je novi sistem javnih skladista, ali sve je to malo kada s druge strane imate proizvodjace iz eu koji imaju najsavremeniju mehanizaciju i subvencije unazad po nekoliko decenija. uprkos svemu tome, nasi proizvodjaci i pojedini proizvodi su konkurentni, ali zarada koju ostvaruju nije dovoljna za iole pristojan zivot. takodje sve se svodi na izvoz sirovina (soja, kukuruz, malina, secer), a malo na izvoz finalnih proizvoda (meso, dzemovi, sokovi, slatkisi, kompoti).
ono sto je po meni neophodno jeste popisati svu drzavnu imovinu, tipa silosa, hladnjaca, skladista, ako je ista ostalo, koji bi mogli da sluze za dalji razvoj sistema javnih skladista i robnih rezervi. koncept liberalnog trzista je po meni izuzetno stetan, kako po proizvodjace tako i po potrosace. u protekloj deceniji imamo stalno neke oscilacije cena primarnih polj. proizvoda (psenice, kukuruza, svinja, mleka) kao posledicu tog liberalnog ili ti po srpskom slobodnog trzista, a po meni i mislim mnogim drugima anarhicnog trzista. zamisljam kako su recimo te robne rezerve mogle da intervenisu pre par godina kada je cena tovljenika bila oko 40 dinara/kg i otkupe visak tog mesa. ne bi doslo do masovnog klanja svinja i sada prilicno nepovoljne cene, prvenstveno za potrosace, od oko 150 din/kg i skupog mesa. ta svinjetina bi se kasnije mogla prodati po mnogo vecoj ceni i robne rezerve bi imale veci kapital. isto to se moglo uraditi i sa psenicom. nefunkcionisanje robnih rezervi je tajkune postavilo na njihovo mesto i oni ubiraju ekstra profit, umesto da se sa intervencijom robnih rezervi stabilizuju ceni, a i trziste. sistem javnih skladista, meni deluje kao odlicna ideja. medjutim ovim resavamo samo problem ratarskih kultura, a usput imaju manu jer i kapacitet nije dovoljno velik. po meni je jedna od najvaznijih strategija stabilnost trzista i cena, odnosno samim tim i planska proizvodnja. jer ovako non stop imamo dileme sta sejati na prolece.
sto pre nasi politicari shvate da je poljoprivreda jedna od najvaznijih delatnosti u koju treba ulagati to ce svima biti bolje. nazalost od seljaka uzimaju vec vise od pola veka i preko njegove grbace srbija prezivljava sve ove godine.
nadam se da nisam previse udavio.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@radivoje ::svaka cast:: za vase prisustvo na forumu i ucesce u nasim temama i razgovorima :ppozdrav: :cao:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ovako los zakon o zakupu se ne moze popraviti ma koliko se nadogradjivao.Temelj tog zakona je katastrofalno los,tako da je nadogradnja cisto gubljenje vremena. Zainteresovanost za zakup je bitan parametar,placanje u napred je favorizovanje svih sem sitnog poljoprivrednika, kojih ima u naj vecem broju. Svima ostalima je stalo da udju u ''prvu ligu'' pa zato gledaju da izkritikuju one iz ''prve lige'' ne osvrcuci se na tolike seljake iza sebe koji malte ne gladuju. Znaci, podjednaki uslovi za velike koji mogu da se ''izkeze'' i u napred plate zakup,i izfinansiraju obradu zemlje, a mali neka prodaju svoju zemlju ako ne mogu tu trku izdrzati, i to kome : pa velikima.Sto se tice izvlacenja iz ''sesira'' i dalje mislim da je naj korektnije [ da ne pisem o velikom broju zavrzlama koje se desavaju u sistemu bez ''sesira''] tako postupiti.Zabranjivati ulazak tudjih traktora u njivu nije u redu . Zasto: uh, ima razloga i razloga, a ko hoce sire da pogleda naci ce ih i sam bezbroj. Jedan od velikog broja pr:Dogovorimo se komsija i ja da mu orem i sejem 2 god. i 36 dana u zamenu za 16kom. jaja od morke.Sta, treba da pravimo ugovor? Uz to, pokvari mi se traktor. Sta, treba da prilazem potvrdu, ili zovnem komsinicu Pelagiju da potvrdi kvar[ a prijatelj iz cetvrte ulice desno od crkve ne sme da mi pomogne]. :cao:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Dobro da ima da cuje neko i nas paore ::svaka cast::
Mislim da bi trebalo vise ljudi iz ministarstva poput gosn Nadlackog da se ukljuci u forum. Culi bi informacije koje mozda ne stizu do njih,a u isto vreme mi bi culi informacije koje su nama potrebne.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ps. prvo uredjenje pa udruzenje. Kada se ne uredjeno udruzi onda se dobije samo veca kolicina ne uredjenog. :cao:
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

dicki je napisao(la):
Ovako los zakon o zakupu se ne moze popraviti ma koliko se nadogradjivao.Temelj tog zakona je katastrofalno los,tako da je nadogradnja cisto gubljenje vremena. Zainteresovanost za zakup je bitan parametar,placanje u napred je favorizovanje svih sem sitnog poljoprivrednika, kojih ima u naj vecem broju. Svima ostalima je stalo da udju u ''prvu ligu'' pa zato gledaju da izkritikuju one iz ''prve lige'' ne osvrcuci se na tolike seljake iza sebe koji malte ne gladuju. Znaci, podjednaki uslovi za velike koji mogu da se ''izkeze'' i u napred plate zakup,i izfinansiraju obradu zemlje, a mali neka prodaju svoju zemlju ako ne mogu tu trku izdrzati, i to kome : pa velikima.Sto se tice izvlacenja iz ''sesira'' i dalje mislim da je naj korektnije [ da ne pisem o velikom broju zavrzlama koje se desavaju u sistemu bez ''sesira''] tako postupiti.Zabranjivati ulazak tudjih traktora u njivu nije u redu . Zasto: uh, ima razloga i razloga, a ko hoce sire da pogleda naci ce ih i sam bezbroj. Jedan od velikog broja pr:Dogovorimo se komsija i ja da mu orem i sejem 2 god. i 36 dana u zamenu za 16kom. jaja od morke.Sta, treba da pravimo ugovor? Uz to, pokvari mi se traktor. Sta, treba da prilazem potvrdu, ili zovnem komsinicu Pelagiju da potvrdi kvar[ a prijatelj iz cetvrte ulice desno od crkve ne sme da mi pomogne]. :cao:

Naravno ,zemlju moze da zakupi svako ko hoce , a inspekcija koja izlazi na teren nek kaze dal se zemlja obradjuje kako treba il ne. NA osnovu izvestaja inspekcije se utvrdjuje dal onaj ko zakupi moze da nastavi da obradjuje zemlju il ce da mu oduzmu zemlju koju je zakupio i daju onome ko svoju izlicitiranu zemlju obradjuje kako treba.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Dragan18@ Ako pazljivije procitas moj stav, zakljucices da inspekcija tu nema sta da trazi [ a voleo bi da ih ima 3 x vise za druge stvari ] Ako dobijem zemlju u zakup i ne radim je '' ko svet '' ipak me ceka obaveza placanja, a od cega to platiti ako je prinos los zbog loseg rada.Tu se zna ko se cese po glavi inspekcija sigurno ne.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Dragan18 je napisao(la):
Drugacije to izgleda ministru ako to on cuje od Vas ili od nas .... u tome je caka...

Jedno ne iskljucuje drugo. Ja sam samo coveku odgovorio na post.

Gledao sam na sajtu ministarstva i ne nadjoh tekst izmena i dopuna zakona o zemljistu da vam dam link. Gledacu da ga iskopam i okacim ovde. Mislim da bi bilo logicno (ogradjujem se ovo je moje licno poimanje stvari) da redosled stvari bude sledeci:

1. Procitati Zakon i videti sta je regulisano zakonom i koje aktivnosti u tom procesu su u ingerenciji ministarstva a koje u ingerenciji lokalne samouprave da biste znali kome pitanja da uputite. Znaci, proucite zakon....
2. Ukoliko je stav poljoprivrednika na forumu, koji je prethodno usaglasen na forumu ili na nekim buducim sastancima clanova foruma, da su potrebne izmene i dopune samog zakona onda to lepo srociti i poslati Upravi za zemljiste
3. Puno stvari je u ingerenciji lokalne samouprave, tu ljudi treba da se udruze (formalno ili neformalno) i da izvrse pritisak na lokalnu samoupravu da se napravi program u skladu sa zahtevima poljoprivrednika
4. Sve uocene nepravilnosti treba odmah prijaviti Generalnom inspektoratu, Ministarstva poljoprivrede sa imenima, adresama, datumima i svim drugim informacijama potrebnim da bi inspektorat delovao. Znajuci pomocnika direktora tamo, on jedva ceka ovakve prijave. Nemojte ocekivati da nekih 250 inspektora sami uoce takve stvari, morate inspektoratu pomoci i uputiti ih tamo gde ste uocili nepravilnosti. Nemojte, molim vas, ici logikom "jedan covek kome ne zelim da kazem ime", jer ako neko prikriva zlocin, koliko ja znam, postaje saucesnik u istom.

Ja nisam wikipedia i nemam odgovore na sva pitanja, uzgred i ne radim u Upravi za zemljiste. Da odgovaram na pojedinacna pitanja iz ove oblasti nemam znanja a ni snage ni vremena. Da ih, jedno po jedno, postavljam direktoru Uprave ne zelim jer necu da trosim "kredit" i poverenje koje uzivam kod tog nadasve pametnog i postenog coveka na pojedinacna pitanja koja nisu konkretna i argumentovana.

Znaci hajde da malo detaljnije proucimo tematiku, udjemo u materiju, izgradimo jedinstvene stavove i sa takvim predlozima nastupimo bilo kod Ministarstva, bilo kod lokalne samouprave.

Svako dobro
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ko je taj sto je merodavan da presudi sta je obrada zemlje "ko svet". Sta ? postoji propis koliko korova smes da imas po m2 ili sta?
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

dicki je napisao(la):
Dragan18@ Ako pazljivije procitas moj stav, zakljucices da inspekcija tu nema sta da trazi [ a voleo bi da ih ima 3 x vise za druge stvari ] Ako dobijem zemlju u zakup i ne radim je '' ko svet '' ipak me ceka obaveza placanja, a od cega to platiti ako je prinos los zbog loseg rada.Tu se zna ko se cese po glavi inspekcija sigurno ne.

dobro de... to si u pravu
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Ma netreba tu nikakva inspekcija! U prvom krugu davanja državne zemlje u zakup da mogu da učestvuju samo RPG iz mesta gde se nalazi predmetna nekretnina, I da se da rok RPG-ima da se prijave da su zainteresovani da uzmu državnu zemlju u zakup i do koje maksimalne površine! Zatim se lepo podeli zainteresovanima na ravne časti, stime da, ko je upisao da mu je potrebna manja površina nego što bi njemu pripadala, uzima traženu površinu a preostali deo se deli među ostalima koji su prijavili da bi uzeli više nego koliki deo im pripada... Tako niko nebi bio favorizovan, Jer ovim velikima koji kupuju zemlju sa strane i ako bi našli nekog iz sela da uzima zemlju za njih, nebi mogli da kupe puno a to im se ne isplati da drže zemlju po 20-50ha u svakom mestu u vojvodini...
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Tako je Mityoo. Imas pice. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh