Podrivanje zemljišta

Opet lupetanje van teme, bez činjenica o podrivanju.
 
Pa daj pokaži onda nešto, da vidim kako radiš, uvijek sam spreman naučiti, pogotovo od takve veličine.
 
Задруга Сава Ковачевић има неког Дондера 7 радних тела тај иде 80цм у земљу. Вукао га је Клас 330кс,а сада Штајер 330кс иде максимално 5км/х и одради у једној смени око 5ха.
Kod nas u Pik-u sa traktorima 300-360 ks vuku Dondi podrivače sa tri radna tijela na cca 80-ak cm i plaču dok idu. Rade cca oko (i ispod) 5 km/h. Više puta ih gledao u radu.

@Boderlica : Palika ima dobar podrivač koji može ići do 70-80 cm. Jednog istog takvog je prodao mom kolegi, mi išli po njega. Kad se uzme colštok i rundajz pa čestito izmjeri dubina rada onda često ta mjera bude manja od subjektivnog dojma podrivanja. Vukao sam podrivač sa jednim radnim tjelom sa 106 ks (sad vučem sa 130 ks i 7 t) i 5,5 t i to jedno radno tjelo je znalo zaustavit traktor kad se u jako tvrdoj zemlji spusti na cca 70-ak cm. Sa njim podrivam dole i depresije.
 
Jel se vidi efekat tako dubokog podrivanja? U smislu da ako je teže propusno zemljište da se u slučaju velikih kiša voda ne zadržava na površini?
 
Jel se vidi efekat tako dubokog podrivanja? U smislu da ako je teže propusno zemljište da se u slučaju velikih kiša voda ne zadržava na površini?

Naravno. Kad se ispodriva po suvom (ne previše suvom) površinska voda se puno brže procjeđuje u dublje slojeve i suprotno. Efekti su u svakom slučaju pozitivni. Sve dole i depresije (a fala Bogu imam ih dosta na nekim njivama) podrivam kad god mogu, poslije žita-ječma, posije soje... samo kao je imalo suvo. Osnovni uvjet je ne raditi po mokrom.
 
Da li treba da se ide što dublje? Suvog vremena ima zadnjih par godina svako leto tako da to barem nije problem.

Dovoljno je razbiti taban pluga, al ja u tim depresijama sa jednim radnim tjelom i kuglom (kad imam kanal uz depresiju onda krećem iz kanala) idem što dublje, kolko god duboko ide. Ako izvlačim pad onda postupno, kako se odmičem od kanala idem sve pliće (to je sve od oka, naravno).
 
Da li je izvodljivo poravnati njivu (eliminisati depresije), sa blagim padom ka kanalu ?
To je trajno rešenje za razliku od ,,podrivanja".
Kod nasto rade ko je u mogućnosti.
 
Moram da ponovim da se zove , plužni đon" ali da na njegovo stvaranje najmanje utiče plug i gaženje traktorom. Najviše utiče razbijanje strukture zemljišta i piranjem praškastih struktura.
Zahvalno rešenje (za one koji oru) je svake godine menjati dubinu oranja.
 
Da li je izvodljivo poravnati njivu (eliminisati depresije), sa blagim padom ka kanalu ?
To je trajno rešenje za razliku od ,,podrivanja".
Kod nasto rade ko je u mogućnosti.
Ja sam tako rešio na jednoj njivi problem sa vodom, uvratine sam napravio nekih 20m širine i zadnjih 10 godina se stalno nabacuje na njivu tako da je se stvorio pad prema kanalu. Jeste malo dosadno pogotovo jer nije obrtač pa se duže klackam ali je bitno da se efekat vidi.
 
Da li je izvodljivo poravnati njivu (eliminisati depresije), sa blagim padom ka kanalu ?
To je trajno rešenje za razliku od ,,podrivanja".
Kod nasto rade ko je u mogućnosti.
Na nekim njivama je izvodljivo, ali to se radi na svojim njivama. U tuđe njive ne ulažem više kao prije (krčenje, čišćenje, ravnanje...).

Kod nas se kaže taban pluga, premda je možda više u upotrebi plužni đon.
 
Ja na jednoj njivi imam uvratine koje imaju pad prema kanalu ali ima jedna caka, ispred kanala je put koji je višlji od njive i neda da se voda ocedi u kanal. Tu ima u jesen i rano proleće vode i teško je prići njivi. Radio prokopavanje puta na 3-4 mesta ašovom i bilo nekog manjeg efekta ali problem nije rešen. Jesenas tu plivala voda i čovek mi orao uvratine sa velikim traktorom i 4 brazde plug, a za njim ide bujica vode. Nije izmrzlo, loše se pripemilo u proleće, taj deo kasnije nikao, uhvatile ga vrućine, ništa od roda....
 
Da li u taj kanal stavljati neku plastičnu cev koja će se vremenom zapušiti zemljom ili možda neki krupan šljunak, a verovatno bi rebalo malo ući i u samu parcelu, bar 1 metar u dubinu.
 
Jesi li i ti od onih genijalaca koji prokopaju put da ispuste vodu pa posle ostave tako i ne zatrpaju iskopane kanale?
Ne, a nailazio sam na takve situacije kad traktor samo secne. Kopao sam ašovom, širina jednog ašova i dubina oko 40 cm a dužina oko 4 metra.
Moja njiva takođe ima problem sa vodom u preostalom delu, samo tu u dolji do puta nema. Tu uvek bude zelena kultura i još pravi problem kod vršaja jer ima veliku vlagu.
 
Da li u taj kanal stavljati neku plastičnu cev koja će se vremenom zapušiti zemljom ili možda neki krupan šljunak, a verovatno bi rebalo malo ući i u samu parcelu, bar 1 metar u dubinu.
Ваљало би перфорирану цев па преко ње шута и шљунка, али може само, шут и крупнији шљунак, а испод пута би ставио преко дренаже најлон.
 
Nazad
Vrh