Podrivanje zemljišta

Danas sam probao da podrijem jednu parcelu koja nikad nije podrivana. Presuvo je al nešto sam prebacivao podrivač u šupi pa kad je već zakačen reko idem probati da vidim oće li ići. Kontam zemlja nije podrivana nikad ne vredi ni probati na 45cm, nema šanse da će ići, probam na 40cm a ono ukopava traktor momentalno. Ne može Dajc od 160ks ni zapeti... Dignem malo, na 35cm, ide al 4.5km/h i tu ponegde šlajfuje.... Podrivač (ili razrivač, kako god ga ko zvao) radi do 45cm dubine sa 5 radnih tela.
 
5 radnih tela je za traktore od 200+ ks, a za 160 je max 3 radna tela, ako hoces na 45+ da podrivas. I traktor mora biti bas tezak da bi mogao da prenese snagu. Podrivanje retko kad i ide brze od 5-6 km/h.
 
5 radnih tela je za traktore od 200+ ks, a za 160 je max 3 radna tela, ako hoces na 45+ da podrivas. I traktor mora biti bas tezak da bi mogao da prenese snagu. Podrivanje retko kad i ide brze od 5-6 km/h.
Prošle godine je išlo na 45cm sa 160ks, al sam ubo momenat za rad. Sad je presuvo, a još i parcela nikad podrivena i to je pakao...Svakako da bi mi dobro došlo još 20-30ks al jbg. Jedino da ga čipujem, vidim da to ljudi rade.
 
Danas sam probao da podrijem jednu parcelu koja nikad nije podrivana. Presuvo je al nešto sam prebacivao podrivač u šupi pa kad je već zakačen reko idem probati da vidim oće li ići. Kontam zemlja nije podrivana nikad ne vredi ni probati na 45cm, nema šanse da će ići, probam na 40cm a ono ukopava traktor momentalno. Ne može Dajc od 160ks ni zapeti... Dignem malo, na 35cm, ide al 4.5km/h i tu ponegde šlajfuje.... Podrivač (ili razrivač, kako god ga ko zvao) radi do 45cm dubine sa 5 radnih tela.
Podrivač i razrivač nije isto i nemaju istu namenu.
1:podrivač služi za razbijanje plužnog đona i ide na dubinu od 2-5cm dublje od plužnog đona. Podrivanje se radi isključivo kada se steknu uslovi za podrivanje (sušno leto).
2:Razrivač (gruber) služi za osnovnu obradu u konzervacijskom sistemu obrade zemljišta. Razrivanje se vrši kada su optimalni uslovi za osnovnu obradu zemljišta.
Postoje i još neka oruđa koja neko meša sa prethodna dva i ona su predviđena za neke sruge namene.
Plužni đon se meri sa original ili improvizovanim penetrometrom. Sa njim se određuje da li postoji i gde se nalazi po dubini.
Pozdravi Bogunovića, mnogo cenim njegovo znanje, razmišljanje i rad.
 
Ne vredi ni 200 ks, ako nema 9+ t. i gume minimum 650, a pozeljno bi bilo 710. To podrivanje je krvav posao, a sad mislim da je ova susa to odradila za nas.
 
Idealna mera tezine i dimenzije guma da saranis traktor,bar kod nas u Banatu 😁 200 ks stane pod 5 tela...ukopa ga pola metra.a u radu zadnje gume na pola legnu.
 
@paorpaor puno ljudi misli ako zemlja ispuca uslijed suše da to zamjenjuje podrivanje. Ali daleko je to od istine.
Kako se pukotine otvore, tako će se i zatvoriti, prirodan proces koji nema veze s mehaničkim kidanjem slojeva zemlje.
Isto je takva zabluda da je dovoljno podrivati par centimetara dublje od dubine oranja, zbijanje se događa na i na većoj dubini.
I sam sam ostavio ugar koji je bio prskan totalom pa nije bilo nikakvog pokrova, to se tako osušilo da je bilo nemoguće podrivati, na strništima je slama malo očuvala vlagu i tu je išlo baš onako kako treba.
 
@paorpaor puno ljudi misli ako zemlja ispuca uslijed suše da to zamjenjuje podrivanje. Ali daleko je to od istine.
Kako se pukotine otvore, tako će se i zatvoriti, prirodan proces koji nema veze s mehaničkim kidanjem slojeva zemlje.
Isto je takva zabluda da je dovoljno podrivati par centimetara dublje od dubine oranja, zbijanje se događa na i na većoj dubini.
I sam sam ostavio ugar koji je bio prskan totalom pa nije bilo nikakvog pokrova, to se tako osušilo da je bilo nemoguće podrivati, na strništima je slama malo očuvala vlagu i tu je išlo baš onako kako treba.
Za plužni đon misliš ili si merio penetrometrom ?
Moje iskustvo je da plužni đon počinje nekoliko cm ispod dubine oranja i sam je debljine oko 10-15cm
Konkretno kod mene se pojavljuje povećan otpor na dubini od 60-70cm, na svim njivama, rit, gornja zemlja (atar). Na toj dubini ne mogu ni jednim meni poznatim oruđem obraditi i taj otpor nije velik problem za korenov sistem (nadam se).
 
Nisam spominjao plužni đon, on je uvijek tu, ali nije najbitniji u cijeloj priči.
Moj podrivač ide preko 70cm u zemlju, ima i većih, tako da oruđa ima.
Većina biljaka razvija korijen preko 2m u dubinu, ako može, tako da zbijanje svakako smeta.
 
Nisam spominjao plužni đon, on je uvijek tu, ali nije najbitniji u cijeloj priči.
Moj podrivač ide preko 70cm u zemlju, ima i većih, tako da oruđa ima.
Većina biljaka razvija korijen preko 2m u dubinu, ako može, tako da zbijanje svakako smeta.
Da li može fotografija tvog podrivača ?
 
Ово је супер, види се да је земља сабијена као бетон, не остављају траг точкови. Имао сам прилике фрезирати овакве пластенике, ноћна мора...
 
Nazad
Vrh