Podrivanje zemljišta

Kod nas ima po ataru njiva,pa i ja dve , gde ima cevi ispod puta ukopane,to se zapusi,ali se lako otpusi,nekad i samo od sebe,tako 15+ godina je radilo,sad nam sve manje i manje trebaju,nema kisa da bi stajala voda po njivama....
 
Ja na jednoj njivi imam uvratine koje imaju pad prema kanalu ali ima jedna caka, ispred kanala je put koji je višlji od njive i neda da se voda ocedi u kanal. Tu ima u jesen i rano proleće vode i teško je prići njivi. Radio prokopavanje puta na 3-4 mesta ašovom i bilo nekog manjeg efekta ali problem nije rešen. Jesenas tu plivala voda i čovek mi orao uvratine sa velikim traktorom i 4 brazde plug, a za njim ide bujica vode. Nije izmrzlo, loše se pripemilo u proleće, taj deo kasnije nikao, uhvatile ga vrućine, ništa od roda....
Naori to u njivu i napravi pad ka kanalu(ako nije tucanik ili asvalt). Ja sam tako uradio.
 
Moglo bi tako Slavko, da nije zva zemlja iz kanala, kad su ga čistili sa mehanizacijom, nabacana na put i sad je put 30 cm višlji i ne može voda od njega da ide u kanal.
 
Ja sam imao tu varijantu. Stojala gomila 2 godine nisu je ni poravnali. Onda sam platio bager i kamion da to natovare i odnesu...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Naori to u njivu i napravi pad ka kanalu(ako nije tucanik ili asvalt). Ja sam tako uradio.
Uffff,imam i ja jednu takvu parcelu.Kanal s jedne strane a sa druge put pa kanal a u sredini dolja.Stalno orem tako da nabacujem tu sredinu ali je velika dolja tako da treba još oranja i oranja da se to izdigne da bude višlje u sredini.Razmišljao sam da s nekom mehanizacijom to poravnam ali se bojim da će skinuti puno zemlje sa krajeva da bi poravnao sredinu.
7d02a789d9bc9dfc2faeaa62a363d7a3.jpg
 
Poslednja izmena:
Uffff,imam i ja jednu takvu parcelu.Kanal s jedne strane a sa druge put pa kanal a u sredini dolja.Stalno orem tako da nabacujem tu sredinu ali je velika dolja tako da treba još oranja i oranja da se to izdigne da bude višlje u sredini.Razmišljao sam da s nekom mehanizacijom to poravnam ali se bojim da će skinuti puno zemlje sa krajeva da bi poravnao sredinu.
7d02a789d9bc9dfc2faeaa62a363d7a3.jpg


I oranjem ćeš sa krajeva skinuti isto toliko zemlje, samo postupno. Razmisli što ti je bolje, skidati postupno i dulje imati problem sa sredinom, ili platiti stroj, srediti nagibe odjednom, a onda popravljati kvalitetu zemlje, ako je potrebno na krajevima skinuti biše od 20-ak cm. Ako je depresija baš veliki problem, druga opcija je povoljnija. Inače, ja također vodim računa da oranjem čim više poravnam parcelu, makar neki puta to znači dosta više vremena za oranje.

Jednom sam napravio veliku grešku. Trebao sam maknuti neko kamenje i da ga ne vozim nekud na deponij, zakopao sam ga na parcelu i preko njega nasipao zemlju te na taj način smanjio depresiju. Iako je na kamenje došlo oko 50 cm zemlje, taj sloj nasipane zemlje kao da se bitno stanjio pa sad moram oprezno orati i frezati jer se kamenje pojavljuje blizu površine. Srećom pa nije debelo te za plug nema velike opasnosti, ali za frezu je jako nezgodno. Godinama ga skupljam, ali svake godine ima novog. :(
 
Kamenje ne volim kad se baca ni po putevima a tek u njivi.. Imam u planu da sredim neke atarske puteve ali ne vredi kad na nekoliko mesta ima kamenja tu ce uvek biti sranje..

Sto se izoravanja tice, ja malo mali pa izorem neke zile od drveta 10ak cm precnika 😅
 
Ma plitke zile, neke izlaze i na povrsinu nego su to neke parcele koje nisi orane godinama, drvece sa medja visoko preko 20 metara..
Na jednoj njivi sam ostavio 3-4 metra do medje, nisam smeo blize da idem jer sam vec tu vadio zile deblje od ruke..
 
Nazad
Vrh