Pečenje prasića, hrskava kora.

Dobar je u saču, ne ide ga na kilograme već svega par grančica.Takođe i lovorov list, proste začinske i aromatične biljke koje poboljšavaju ukus fantastično.
Svojevremeno je Milan Kovačević voditelj legendarne emisije "karavan" pričao kako je najukusniju jagnjetinu jeo u Dalmaciji gajenu na nekom ostrvu . Ovce su na tom ostrvu sa oskudnom vegetacijom bile naviknute da jedu neko aromatično bilje ( jer druge trave nije bilo ) i to je mesu davalo neponovljivi ukus . Čovek je proputovao bivšu Jugu , zna znanje , svašta probao i treba mu verovati .
Naravno da treba probati i pokušavati spremati pečenje sa raznim aromatičnim biljem u manjim količinama .

Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Čitao sam da su još Stari Egipćani ishranom životinjama poboljšavali ukus tj.marinirali ih na taj način.U Francuskoj neke vrste puževa mariniraju vinom i nekim travama tokom uzgoja.
 
Ja na primer baš volim taj ukus jagnjetine i jaretine. Prošle godine sam bio na Kritu na moru, na nekoliko mesta sam jeo jagnjetinu i jaretinu, ali nije to taj ukus kao kod nas. Meni se to lično ne svidja. Verovatno što pasu razno mediteransko bilje po kamenjaru.
 
Npr ja zlatiborsko janje pramenku teško da mogu jesti!!! Nema ni mesa na rebrima ni šarenu plećku
Ako je Virtemberg ili Francuz ide
Ja sam uvek razmišljao kolike su to farme na Zlatiboru dok nisam tovario jaganjce za njih, kao i svinje za Zlatiborac!! Tako da je marketing čudo


A i ovde ko je probao pravo ROMANOVSKO janje ima razlike, ono ima loj na guzici i butovi su po meni loši, plećka suva, na rebrima nema mesa!!!!
U Dalamaciji hvale jagnje sa otoka PAG i nije mi nešto smrdi na travu!!!
U Bosni jagnje koje nije obrok i lucerku je mršavo i staro i isto se oseti, a te priče o kvalitetu mesa sa trave mogu nekome drugome pričati a ne meni
Kad ono ima 5_6 meseci i 30kg nema tu kvaliteta nije ono sa 6 meseci išlo za materom zbog sise već zbog pičke!!




Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Npr ja zlatiborsko janje pramenku teško da mogu jesti!!! Nema ni mesa na rebrima ni šarenu plećku
Ako je Virtemberg ili Francuz ide
Ja sam uvek razmišljao kolike su to farme na Zlatiboru dok nisam tovario jaganjce za njih, kao i svinje za Zlatiborac!! Tako da je marketing čudo


A i ovde ko je probao pravo ROMANOVSKO janje ima razlike, ono ima loj na guzici i butovi su po meni loši, plećka suva, na rebrima nema mesa!!!!
U Dalamaciji hvale jagnje sa otoka PAG i nije mi nešto smrdi na travu!!!
U Bosni jagnje koje nije obrok i lucerku je mršavo i staro i isto se oseti, a te priče o kvalitetu mesa sa trave mogu nekome drugome pričati a ne meni
Kad ono ima 5_6 meseci i 30kg nema tu kvaliteta nije ono sa 6 meseci išlo za materom zbog sise već zbog pičke!!




Sent from my moto e5 using Tapatalk
Kvalitetno jagnje ne sme da pase travu, samo detelina i suva hrana. Moje misljenje
 
Ta priča sa pašom je kao da kažu prase treba da jede samo kukuruz, da ima 4 meseca i 20kg i da bude masno kao MORŽ
To je ta priča
Jeo sam mangulice na ražnju uopšte nije za preporuku, masno u pm

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Ukusi su različiti, zavisi ko je na šta navikao.
Meni je najgore jagnje koje sam probao bilo u Banatu, skroz nejestivo za moj ukus. Sa druge strane, ono koje sam jeo u Hercegovini mi je bilo vrhunsko, a sigurno nije probalo ništa sem sijena i livadske trave. Ne razumijem se u rase pa ne mogu taj dio komentarisati.
 
Možda CIGAJA pa lepo prošarana
Bosanci nisu navikli na to!! Meni rodjaci kad dodju teško jedu janjetinu kažu JAKA????
A ja volim da je lojavo i CIGAJA mi je vrh prošarana!! Ile de France može biti sličan tek sa 50_55kg i 5 meseci

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Meni se najviše sviđa zlatiborska ili pešterska jagnjetina ali domaćinski gajena.
To znači koliko mesa toliko masnoće kada se zakolje. Kada se ispeče ostane trećina loja lepo prošarano i to onda daje slast.
Mršavo i posno nebih razmatrao.
I zlatiborsko jagnje pored planinske trave mora da dobija žito (kod mene se kaže da se žiti) da bi imalo pravi kvalitet.
Kod onih koji slabo gaje/gledaju ovce, jagnjetina nemože ni imati kvalitet.
Ja, takođe, banatsko ili virtemberg jagnje ne volim jer mi ukus nikako ne prija, pogotovo stare ovce i ovnovi..
Jeo sam i jagnjetinu u Nemačkoj, onako, nit' smrdi nit' miriše.. možda je bilo australijsko..


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Čitao sam da su još Stari Egipćani ishranom životinjama poboljšavali ukus tj.marinirali ih na taj način.U Francuskoj neke vrste puževa mariniraju vinom i nekim travama tokom uzgoja.
To je apsolutno tacno, mozda pisem makar sta, ali komsinica stara zena imala kozu ona je njoj sve titrala sta ce da pojede, a mleko i sir kd sam probao ni mrvicu na kozu se ne oseti… isto i sir. Ma milina jedna.
 
@coci064

Ne mogu definisati. Čudan miris i ukus, uopšte mi nije bilo ukusno. Nebitno da li je krtina ili prošarano, ista ocjena.

@lovac luka

Mislim da su baš rekli da je ta cijaga.
Što se tiče Bosanaca ne znam kakvo vole, ali znam da kod nas u Republici Srpskoj, a ni u zapadnoj Hercegovini nigdje nisam probao takvo, niti za njim ima potražnje.
 
Philby
Bosnu možete zvati kako hoćete
I ja vučen korene iz Bosne, pa sam neka vrsta BOSANCA!!
U Vojvodini me zovu Bosanac a u Bosni me zovu LALO
Može da se zove i KALAHARI republika nije me briga, za mene će biti Bosna!!
A ja sam imao problem sa jaganjcima sa Vitoroga, Vlašića, Manjače, Kozare, to su mršava jagnjad sa paše!!!!!! Ali ja sam se navikao!!




Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh