Pšenica 2024-2025

Da li je neko nekada ostavio to što je niklo za sl godinu? Verujem kad bi zima bila kilava kao prošla da bi bilo nešto od takve pšenice.
Bio kod nas jedan tako ostavio, imao jecam pa oluja i kombajn ostavili da se u septembru zazelenila cela njiva. I lik kad je ostisao da ore nije hteo nego ostavi, ja ga bas pitao kaze prve god je imao 3,5 tone po lancu jecma, kad je ostavio sl taj samonikli bilo 2,5 tone po lancu. Inace bez djubriva i prskanja....
Kaze nista nije ulozio i dobio zaradu 🙂 sad meni je to suludo i nikad ne bi radio ali eto ima i toga...
 
Kod mene je samo jedno kj u pitanju, teški pesak, svake godine je lutrija na toj zemlji, i retko kada ima zarade, i ako je bude to je 50 ili 100e. Možda pšenicu ostavim, ako bude loša na proleće mogu je preorati, jer jesenje oranje uglavnom spekne da skoro pucaju s opruge u proleće.
 
Ovo sto se ovde pise da li sejati ili ne sada ili cekati pred neku kisu. Evo ja se secam da je otac posejao zito oko 20 oktobra. Bilo bas susno. Cak i zima nikakva. Aj da kazem da je bilo oko 1/6 njive niklo. Pitam oca negde krajem februara hocemo li prihranjivati a on samo sto me nije isterao iz kuce. Sta da prihranjujes kad vidis da nema zita. Posle par dana su udarile kise i nije se moglo uci vise od mesec i po dana. To je dovelo do toga da se njiva nije prepoznala. Gusto kao četka. I onda daj na brzinu prihranjuj i tada bacimo svo djubre. I odmah i zastitu od korova. Na kraju bilo preko 6,5 t/ha. Msl da nema pravila za zito. To je ipak trava.
 
Bio kod nas jedan tako ostavio, imao jecam pa oluja i kombajn ostavili da se u septembru zazelenila cela njiva. I lik kad je ostisao da ore nije hteo nego ostavi, ja ga bas pitao kaze prve god je imao 3,5 tone po lancu jecma, kad je ostavio sl taj samonikli bilo 2,5 tone po lancu. Inace bez djubriva i prskanja....
Kaze nista nije ulozio i dobio zaradu 🙂 sad meni je to suludo i nikad ne bi radio ali eto ima i toga...
Pre dve godine komsija ostavio tako uljanu repicu, kaze da je bio zadovoljan.
 
@MIRBAN To je bilo nekad kad je bilo padavina.Nikla nam psenica 2020-te u januaru,posle jos susno prolece,rezultat negde i po oko 2t/ha psenice ....
 
Ja sam prolazio pre par godina pored jedne takve njive, samonikle pšenice, i jako lepo je izgledala do proleća a onda je dobila neku bolest i sva požutela pa je istanjirana.
Moj drug je uzeo u arendu njivu na kojoj je bio omlaćen ječam, i nije ništa dirao, samo ovršio. Ne pamtim tačan prinos, bio je malo manji od normalo posejanih njiva.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Nema tu pravog prinosa na pšenici koja je nikla posle žetve.
Bude tu nešto ali uvek ispod proseka,da ne pričamo o nekom vrhunskom prinosu.To nema šanse.
 
Nisam nešto oduševljen s njim.Sejao ga par puta i uvek bio prosečan.
Ove godine stiglo seme:Avenue,Alkantara i Passion.
Imao sam nameru da sejem nešto totalno drugo ali sam kasnio sa narudžbom.
Planirano je bilo:Asterion,Solindo,Sobred,Marvel,Montekristo.
 
Nije bio neki izbor brkatih sorti pa rek'o daj Basmati da probam. Na ostale njive ide Marvel, Euklid i nesto malo Sofru-a.
 
Ako bude godina korektna, Passion će pokazati šta može, barem je kod mene bilo tako ove godine, a i kod kolega. Malo teže se vrši, ako je dobro štićen, slama je čak malo zelenkasta, ali tukao je ove godine 9 t/ha kod većine nas koji smo ga probali. Tolerantan je na bolesti i kod mene većina ide njega narednu sezonu.
 
Nazad
Vrh