Pšenica 2020-2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po meni parcele u kondiciji ce bez problema podneti jednu godinu bez osnovnog djubrenja, recimo da ce prinos biti umanjen mozda malo vise nego sto bi to djubrivo kostalo, ali vec posle par godina neprimenjivanja osnovnog djubriva verujem da bi prinosi nastavili da opadaju.. Nisam nesto strucan ali to mi deluje kao razuman sled dogadjaja..
Tu ti je jedan problem drugi što obično ne znamo što zemlji treba, bar kod mene dok nisam ovirno napravio analize nekih zemlji. Radim godinama manje više jednako i uvijek je dobro, ali... Ja znam da kod nas treba kalcizacija i radim ju malo po malo, no moram to primjeniti na sve površine, naime poslije analize se pokazalo da imam fosfora i kalija u zalihi za 5 godina, ali je nedostupan. Na 4,5-5 ph fosfor je oko 75% blokiran biljci. Kažem to zato jer većina nas baca napamet, tako i ja po nekoj formuli koja manje više uspije, ali to nije rješenje...
Dušik sam odlučio ove godine dati kroz gnojnicu na većinu zemlji jer vidim da to djeluje, ali naravno to opet kao i iza Uree traži kalcizaciju. Pričao sam baš u temi o kukuruzu kako je kukuruz dosta loš u startu po repici, ali gdje je prije dosta godina bila staja nekad i gdje se vozilo stajsko, tu ne posustaje....
 
Kod mene po analizama, koje daju podatke u dva dela za kiselost (msl da ide u vodi i u KCL-u) je 5,5-6 i 6-6,5. Zbog toga idem samo KAN-om u pšenici a u kukuruzu idem samo sa ureom. Moram probati da idem u setvi za ukupno 200 kg semena i naravno ako uspem da uradim setvu sejalicom (nikad ne uspem da zatrpam žetvene ostatke od kukuruzovine) jer je komšijina sejalica sa lulama pa hoće da guši. Mada imam mogućnost da pozajmim od komšije malčer, koji on koristi u voćnjaku (onaj sa čekićima pa može i granje da radi), pa da izmalčiram šarovinu (ali moram da skidam onaj valjak pozadi što ima da bi bio lakši protok) i onda mogu sve lepo da zaorem. Mislim da ću tako najzad uspeti da povećam prinos po ha, mada i ove prinose što imam u zadnje 2 godine od 7 t/ha su za moj kraj više nego dobri.
 
A niko ne spominje proslu godinu i djubrenje psenice kada je susa bila do polovine maja.
Tada sam ja osnovno bacio 100kg mapa i 50 kg uree, u prolece 100 kg uree+ 7kg uree kroz prskalicu, pisem za 1kj.
I sve to na uzorano luceriste. U martu najlepse izgledala od sve moje psenice, posle zasusilo.
Psenica je izgorela samo tako, skinuto mozda nekih 500kg/kj.

A opet pre 3-4 godine vrsio drugaru psenicu i na kraju jednju njivu njegove taste.
Psenica je samo bila posejana u lose istanjiranu njivu i to je to bilo sto se tice agro tehnike. (tastina njiva)
Secam se da je godina bila nesto osrednja sto se tice roda psenice.
Kada smo skinuli psenicu kod drugara bilo oko 3,5t/kj, a kod njegove taste nesto oko 2,5t/kj.
I na kraju kada smo sumirali sve:
Kod drugara odbili djubrivo jesen, djubrivo prolece, fungicidi, seme i ostali troskovi, nije mu ostalo 1 tona zarade.
A oped kod njegove taste ulog bio samo seme sa tavana i potrosena nafta.
Ostalo je cisto 2 tone za naplatu.
Pa ajd budi sad pametan.....
 
Poslednja izmena:
Zašto računaš i arendu i porez
А шта, аренда се не рачуна ако смо на тој зељми сејали пшеницу....Ето ти моја рачуница за 3,3т/кј на оној њиви ди сам снимао рад....у минусу на тој њиви преко 70 евра/кј...јес посао у мајчину....да сам којим случајем радио са мојим семеном, био бих на нулици, овако пушиона...
 
Odrađen ogled sa bacillomixom, ko nije gledao na YT, evo ovde...
Док се год не буде пшеница плаћала по квалитету, све ово је узалудно радити...када почну да плаћају квалитете, ово се исплати, као што си рекао браћала....
 
А шта, аренда се не рачуна ако смо на тој зељми сејали пшеницу....Ето ти моја рачуница за 3,3т/кј на оној њиви ди сам снимао рад....у минусу на тој њиви преко 70 евра/кј...јес посао у мајчину....да сам којим случајем радио са мојим семеном, био бих на нулици, овако пушиона...
Ta arenda ako je racunas na svoju zemlju i te pare idu u tvoj dzep a ne u moj a ako placas arendu onda ne placas porez,odvodnjavanje i ostale kerefeke

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Da napisem i moja iskustva sa setvom pesnice na sojiste tj soju koja je prskana rampom u dozi od 0.3 l po ha. Pred setvu je uradjeno dva prohoda gruberom i posejano je 27.10. Jesen je bila kisovita, prolece znate kako je proslo, uglavnom na jednoj parceli gde je slabija zemlja imali smo 3100kg po kj, a u ritu smo imali 4500 kg po kj. Da li se potrefilo dosta padavina ili je godina bila za psenicu dobra, ne znam. Definitivno slabija zemlja je to osetila jer sam, nedaleko od te parcele imao psenicu koja je sejana na strnjiste, i jos losiju zemlju i tu je rod bio odličan 4000 kg po kj. Te psenice sam sejao istog dana, isto i prihranjivao, prskao. Bez obzira na dobre rezultate, vise necu sejati psenicu na sojiste koje je radjeno rampom, jer ovakva godina ce se tesko ponoviti
 
Како вам се показала сорта Sosthene?Мени делује да се тешко извршава али је стабљика мала растом а зрно солидно каква су ваша искуства?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh