Pšenica 2020-2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Veoma jednostavno,moze i ta da obecava lepe prinose ako bude naredna godina sa dovoljno padavina,ako ne.....imali smo takav scenario ovde 2018-te kad je jesen bila susna psenice nicale tek nakon prvog snega koji je napadao lepo oko pola metra tamo 20-og decembra mislim ,kad se istopio nakon nove godine psenice su polako nicale.2019-te bilo kise sa proleca i vise nego dovoljno i bilo je odlicnih prinosa.A npr ove godine,tj 2019-ta nikla na vreme psenica ali sta vredi kad je zasusilo sa proleca,pa i ranije,jos od februara je bilo suvo maltene ,psenice do zetve nisu bile vislje od 20-25cm,negde i manje.Svaki jeb.. usev podbacio,neki vise neki manje,ne ponovila se jeb. godina.
 
Veoma jednostavno,moze i ta da obecava lepe prinose ako bude naredna godina sa dovoljno padavina,ako ne.....imali smo takav scenario ovde 2018-te kad je jesen bila susna psenice nicale tek nakon prvog snega koji je napadao lepo oko pola metra tamo 20-og decembra mislim ,kad se istopio nakon nove godine psenice su polako nicale.2019-te bilo kise sa proleca i vise nego dovoljno i bilo je odlicnih prinosa.A npr ove godine,tj 2019-ta nikla na vreme psenica ali sta vredi kad je zasusilo sa proleca,pa i ranije,jos od februara je bilo suvo maltene ,psenice do zetve nisu bile vislje od 20-25cm,negde i manje.Svaki jeb.. usev podbacio,neki vise neki manje,ne ponovila se jeb. godina.
Mislim da nikada nece dati prinos kao ova .Jedino moze da razlika bude manja ili zanemarljiva.
 
Ne razumem sta hoces da kazes ?,ako je bilo dobrog prinosa to je u nekim drugim opstinama ,kod nas nije.
 
Imao sam u sezoni 2016/2017 jednu njivu tako kasno posejanu, bilo je vlažno ali hladno. Bilo je poprilično manje nego ove posejane na vreme. Ako se dobro sećam oko 30% manje.
 
Do prinosa ima jos pola godine, tako da polako dan po dan.
Jer znam dobro to jao obecaje bice to odlicnog prinosa, i na kraju sam gledao samo ravnu slamu, tako da dokle god ne udjem kombajnom ne dajem nikakve procene.
 
U zivotu nisam imao lepsu psenicu kao ove do marta meseca i prvog prskanja. Da moze da pobeli za dve nedel;je nisam mogao ni u snu da zamislim i to na svih 50kj. Do kraja se vise nije oporavila 99% zbog vellikog deficita vlage. Ovogodisnja tek probija. Daleko je mart, a tek jun tako da ne zurim sa prognozama.
 
Za dobra prinos psenice najmanje utice rok setve, najvise dobar raspored suncanih dana i kiše u proleće. Ne kazem da neutiče uopste ali sigurno najmanje
 
Pre bi rekao da lakse trpi produzen ili razvucen rok setve, ali nisam za ekstremne setve tipa 20 septembar ili 20 decembar.
 
I ja coci volim u optimalnom roku da posejem. I u našem ataru su pšenice bile grom, do prvog prskanja. I onda potop. A prosle godine nicala u martu pa bila extra. Ne vredi lupati glavu, ako Bog da, onda će i biti. Na nama je da sve što treba uradimo kvalitetno i na vreme.
 
I ove godine spas je bio u Majskim i Junskim padavinama. Jesenje nicanje nije bas sjajno bilo, popravni je tek u Maju stigao,
U vasem kraju,kod nas od mozda cak februara do mislim 10-og juna mi nismo imali neke znacajne padavine,padne 3-4-5-6 litara a zna se kako vetar ovde duva,jako korisne padavine....maj je prosao mislim sa oko 16-17 litara iz 5-6 puta,jun je bio dosta bolji ali da je znacilo nesto bilo bi i prinosa psenice,ne bi bila 15-30cm visine na mnogim parcelama.Bila opsta navala za bale slame,kad sam bio zavrsio sa sojom molili me da im ostavim da baliraju i koga sam znao i koga nisam.
Sve u svemu dobro sto je psenica nikla na vreme,da je nicala u januaru pored ''ovolikih'' padavina koje smo imali ove godine ,mislim da kombajni ne bi ni ulazili u njive na oko 50% posejanih povrsina u celom ataru,ne bi ni gorivo isplatila.
 
Solehio setva oko 20og oktobra, seme je naša dorada.
63e7c92902e7151cdbf75009c9fb1fbf.jpg
815739bcdbc655890efd28f1dca1ea75.jpg


Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Ja sam juce obisao moju "travu". Sejana 9.11. i stidljivo se pokazuje. Sreca pa je ovo toplo sad pa ce biti sve bolja. Jeste da duva ovaj ludi vetar pa isusuje ali najava za sutra je opet neke kise i nastalja da bude ovo toplo vreme. Nadam se da ce je to jos vise izgurati da se najzad i kod mene zazeleni pa da bude kao na stadionu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh