Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Daj opisi postupak kako se bolje ogrijati a manje drva poloziti?
Ne cekati da skroz pregori i ostane malo zara(tako rade zena i sestra joj) onda uvek drzi temepraturu na 40C, ja ga napunim, otvorim vratanca ispod stakla, lepo se razgori, razbijem zar ubacim ponovo minimum 2 komada, 2 cepanke jednu krupniju jednu manju ili 3 do 4 oblice. Zatvorim cug ne lozim narednih pa sat do dva, digne temepraturu na 50C, zgreje na 24 ili 25C i ugreje vodu u bojler.
Sada eksperimentisem sa oblicama, ubaacim tanje cepanke pa preko jednu vecu oblicu 10ak cm pa proed ako mogu da uglavim stavim manju ili stavim nekoliko manjih ali bas su male 5cm u obimu. Bas fino dize temperaturu cuje se puckanje i tada znam da cu da se ogrejem.
Prosle godine sam stukao 3m cerike kupljene januara za mesec dana jer ono je samo cvrcalo(kaze mi cale i kad je suva ona losije gori to je enka pdovrsta cera valjda najlosija)
Ja lozim cer i hrast, sto cvornovatija to bolja, muka je samo sto one trupce od 50+cm nece da seku na bansek i cepaju u grad bune se gospoda.
Takva drva na selu nam dovozio komsija, cale i ja onda udri sekirama(tada nije bilo cepaca), ono uvece kad napunimo Central 20 ujutru ima zara.
Normalno preduslov je da se do maja juna iscepe, sloze i puste da ih greje, duva kvasi.
Ako su na gomilu stoje na gomilu do kraja avgusta i onda se teraju u supu ili gde vec ko ima mesto.
E sad ko oce da ustedi nema tu filozofije drzi na 20-21c u kuci i mirna Backa, manje potrosis ogrev, ides u dzemper po kucu, pokrivas se kad legnes u dnevnu da gledas TV.
Nisam imao prilike do ove godine da lozim bagrem jer u mom kraju bagrem uzimaju kafane i pekare u velikim kolicinama jer je jeftin. Ovo mi drug doterao mozda pola metra i pretezno sam ga cepao na pola onaj iznad 10cm precnika ,prosusio se i taj cepkam za potpalu, oblice mesam sa oblice hrasta/cera. Iskreno ja ova dva drveta mesam, jedno ima deblju koru drugo tanku, znam samo da me deda ucio isti kur sta je ako ga maja spakujes ce se ogrejes ako ga kupis avgusta i septembra mora ga susi u rernu ili na plotnu pa tek da ga lozis i ja se drzim ove logike. E sad jbga ako ga neko sece u mrtvicu mora se susi cele godine pa tek dogodine da se lozi. Ja zbog toga kupujem od drugara.
Bukva takodje lepo gori ali slabo zar daje i to mi se ne svidja kod nje zato je i ne kupujem eventualno moze metar ako mi neostane nista od predhodne za potpalu onda od bukve cepkam.
Takodje, moze i briket da se koristi i mesa sa drvima, ovde je briket otiso u tri lepe 50din bio po kg pre 2 meseca kazu bukov.
Drugar kombinuje briket i hrast/cer za 250m2 2 etaze temepratura 24c, 18m drva i 4 tone briketa.
 
ja sam hrast uzimao u maju, isečem, stajao na suncu do septembra, onda ga početkom oktobra pokrijem ceradom i starim bazenom i opet nije goreo kako treba, tinjao mi, voda nije prelazila 50 stepeni u rustik kaminu. onda mi ljudi kažu da za hrast, cer treba 2 god da se osuši kako treba. Možda je bio i krupnije cepan ali nije hteo da gori nikako za razliku od bukve s kojom mogu da nateram vodu koliko hoću isto kupljena u maju i isto sečena i sušena. kako ja ložim: napunim kamin koliko god da stane,prvo stavim sitnija drva pa preko krupnija, izvučem pepeljaru skroz, stavim brener i za minut vatra.
temp održavam tako što stavljam po 2 cepanice, s jednom neće da gori, zagušuje se, dok s 2 odlično gori i to mi je sasvim dovoljno za spoljne temp koje su do 0. kad je ispod 0 moram da ložim ko budala, faktički grejem vazduh a ne zidove jer su ledeni. u maju kad dođe 10cm stiropora biće sigurno mnogo bolje, jedva čekam.
 
Pricao danas sa covekom od kog kupujem ugalj, ja mu trazio susene vreoce na leto da mi nabavi. Keze ne moze nikako. Ima kao i do sada samo pljevlja, sad su 19000 bice na leto jeftinije nesto...
 
Ja imam cepan prosle godine od 30cma na pola jedva ga uguram ali gori bez problema. To je zato sto je drugar seko dobra drva sa suncane strane.
Jedne godine doterao nam covek drva lepota na oko krupna, iscepasmo, tako juna, ma nece bre gore tlaje i saznamo aksnije da taj covek te godine seko u neku dolinu u mrtvicu drva i da takva drva mora odstoje minimum godinu dana.
Ova drva letos kada sam ih nakon cepanja slagao bacao sam ih u dvoriste i mnogima kora odtpadala i to mi je bio znak da su lepo prosusena.
 
dobio od prijatelja 2 dzakčića suvog i sirovog bragrema sekao na 20cm a kod mene u peć stane od 45-50cm :ROFLMAO:
 
čudan je sirov bagrem. teško se pali, morao sam da ubacim suvu sitnu bukvu ali kad se razgori podigne vodu na 60 stepeni. mora više drva da se ubaci za razliku od suve bukve i ne daje vatru tj plamen kao bukva ali greje prostor (zračenjem) i vodu. videćemo suv bagrem kad budem probao.
za briket mislim da po ovoj ceni treba da budeš lud da bi ga ložio, preskup sport
 
čudan je sirov bagrem. teško se pali, morao sam da ubacim suvu sitnu bukvu ali kad se razgori podigne vodu na 60 stepeni. mora više drva da se ubaci za razliku od suve bukve i ne daje vatru tj plamen kao bukva ali greje prostor (zračenjem) i vodu. videćemo suv bagrem kad budem probao.
za briket mislim da po ovoj ceni treba da budeš lud da bi ga ložio, preskup sport
Moguce da je tako kako kazes ali ja kupujem svake godine po 2 tone briketa i par kubika drva .do sada sam nio zadovljan briketima sad nisam pa zato se raspitujem za neke kvalitetne.Drva su jeftinija?
 
Jbt ja ložim polusirovu topolu i vrbu i gori u kotlu bez problema. E sad, ja kompezujem kvantitetom naspram kvaliteta..
U kotlu je voda 80 stepeni a kući 25.
Kontam ovde neki bi se živi smrzli da nemaju bukvu, bagrem ili neko suvo i tvrdo drvo.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Vrba mozda i najbolje gori kad je suva samo sto joj treba bas dugo da pusti vlagu...
Mi od nje cesto cepkamo iverke za potpalu.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Jbt ja ložim polusirovu topolu i vrbu i gori u kotlu bez problema. E sad, ja kompezujem kvantitetom naspram kvaliteta..
U kotlu je voda 80 stepeni a kući 25.
Kontam ovde neki bi se živi smrzli da nemaju bukvu, bagrem ili neko suvo i tvrdo drvo.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Dva pitanja komsija . 1- bez sapurina izguras zimu , 2 - sta ce ti 25 stepeni ? Tolika temperatura nije uopste zdrava .
 
Tako smo navikli, deca od malena i ja onda sa njima. Kada temperatura padne na 20-21 stepen viču da im je hladno.....
6809e5b567fcfd7829b5a772e4c3366c.jpg
evo šapurina....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh