Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Stanovi i inverter klime zakon. Kuća, toplotna pumpa, 2 priključka za struju - odlična, ali skupa priča za ugradnju. Gas je još uvek dobar energent.
Ja imam svoje šume, skoro svake godine obnavljam neki voćnjak, tako da ložim jer je džabe.
Šljiva, kajsija, loza, breskva, trešnja, jabuka, sve to fino greje kada se ne kupuje.
Znam neke ljude koji i kuce greju sa inverter klimama. TP i nije skupa micubisi zubadan 8kw je oko 470k.
 
Moj prvi komsja, gradio kucu pre 15ak godina, energetski efikasna, puna u staklu, ima oko 200ak m2, korsiti kombinovani kotao (pelet+drva), ima lus nekoliko invertera klime.
Vec danima vidim da mu vrte inverteri, posto mu je cerka otisla na skolovanje ostlai njih troje pa kapiram da ima bar jednu sobu manje za grejanje pa zato drzi klime.
Moj prvi komsija ima kucu slicne dimenzije kao moja, isto tugla, debljina zidova oko 40ak cma, greje se na inverter klime i kaze rpezadovoljan, jesenas stavio i PVC stolariju, vidim ga izlazi napolje na majcu.
sada, kada poskupi struja a drva sus ada vec malo pala, nisu vise 10k, videcemo sta ce se isplatili.
 
Zavisi o kakvim drvima pričamo. Ovde vrba i topola mogu da se nađu za 3 crvene po metru.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Hrast, cer i bukva se ovde prodaju, ne mogu baš da kažem isključivo ali sve ostalo je praktično na nivou statističke greške.
Za svoje potrebe ljudi seku ono što imaju i što im smeta - bagrem, poneki zakržljao jasen ili orah koji ne idu u tehničku gradju, voćke i slično ...
 
U vršcu bagrem 7000~8000
Inače probao sam koštice kajsije, kad je suvo veoma jak plamen pravi i ne sme se puno stavljati. i kad se stavi skroz se cug zatvara. u planu mi je da sve koštice (oko 1t) od komšije uzmem po nekoj simboličnoj ceni (5din/kg) njemu i ovako ne trebaju jošl plaća da mu odnesu komunalci a meni će značiti.
 
Poslednja izmena:
@markojx
Struja je zakon.
...........
Burazer 24h provodi u stanu od 40m² i greje se na struju.
Radi na racunaru i veliki deo dana presedi u stolici, u majici i trenerci.
Ja nisam mogao da verujem kad mi je rekao da mu je racun za struju 50e veci mesecno...
..............


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
U tih 50 evrica je ušla i redovna mesečna potrošnja struje koja je verovatno oko 25 e . Ovo znam jer imam sličnu situaciju sa dvosobnim stanom koji grejemo sa 2 AEG peći i nikada nisam ušao u crvenu zonu .Grejanje na struju se najviše isplati sa AEG pećima koje akumuliraju toplotu noću kada je energija 4 puta jeftinija .
 
Pitam se samo koj lud kupuje te palete, isto ko brikete. Pa jeftinije grejanje na struju nego na brikete.
 
Kod nas je ista ta paleta 1.8 ravno 18 000 rsd lepo neko tu stavi jos pet crvenih u dzep...
Kazu da uzmu tacno 2 metra drva i onda ih seku pa cepaju i to sto ostane to je od 2 metra . Mada uzmi metar i izmeri jednu paletu . Bez gradje u kojoj je ima tacno 1,6 m 2 . Ipak je najbolje uzeti iz kamiona . Mada i oni znaju da masno varaju a ima i dosta posla da se sve spremi . Ja cu za koji dan da gledam da porucim bukvu za sledecu zimu . Bolje sada nego kasnije 🤔
 
Pa po ceni od 300e po toni i nije baš da nije. Taj bar može da uzme drvo i da se za mnogo manje para ogreje ako ima gde da ga skladišti. Drugo je ako neko ima baš para pa ga nije briga za cenu...
 
Odakle ti 300 e .Kupljeno je po 14000 din a drva po 11000 din ,sve prosle godine.Za ovu videcemo ali ne mozes konstatovati da je neko lud ako radi drugacije.Stavio sam izolaciju grafitnu i mogu upaljacem da ugrejem kucu,i onda su mi rekli ko stavlja tako skupu izolaciju malo je lud/Pa jbg zar uvek
 
14000 briket od bukve? Ja nemam izolaciju i žalosno je što država ne pomaže ljude da stave. Ja na proleće stavljam 10~ku na sprat kuće. U prizemlju su moji i boga pitaj kad ću raditi
 
Nazad
Vrh