Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Топола и остала мекана дрва. Нисам знао док ми један крајишник шумар објаснио шта све дрво покупи током развоја.
 
Neće se ta gomila potrošiti ove Zime...
Imam drva, pocepanih i složenih, ovo je "obezbeđenje"...😁
Trebalo bi da složim pod senik i neka " ćuti" tu, dok ne zatreba...😃
Ako budem, i kad budem imao vremena, mogu po sat-dva da isečem koje i pocepam, pa složim...
 
Ne znam sta mirosti smatra pod prljavo, iz mog iskustva najgore bude kad se vuce iz sume putem pa drvo koje ima dosta hrapavu koru, kora sakupi sitnog kamenja, zemlje i peska a to je smrt za lanac.
Tipa, hrast, cer, bagrem, vrba...
Nekad ako nema mnogo uzmem iverku pa cistim kud treba da presecem.
Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ubedljivo najgore za seći je drvo koje je poplava izbacila...
Izgleda primamljivo i , bukvalno je džabe, ne treba ni obarati, samo iseći na manje komade , utovariti i odneti, pritom, a usputno, sjb=**š minimum lanac na testeri, ako ne i nešto drugo...
Takvo drvo je Hirošima i Nagasaki zajedno, za testeru...
 
Ja sam znao vitlana drva oprati peračem prije pilanja jer što kažu kolege pijesak u mulj uništiše lanac.

Inače su proljetos u šupu spakovana drva za zimu, a prije desetak dana kupio inverter klimu.
Ako se nastavi ovakav trend rasta cijene drva daleko mi je isplativije grijanje preko klime.
Metar bukve 60€, sa pilanjem i cijepanjem dođu 70€.
Klima da radi 24/7 za mjesec dana potroši nešto preko 700 kWh što dođe oko 55€. Za mjesec dana nema šanse da se mogu grijati sa metar drva, a potrošnja elektične energije za grijanje će biti manja od tih 700 kWh jer neće raditi maksimalnom snagom bez prekida.
Još na sve to ne trebam nositi kante, čistiti peć i dimnjak, ustajati ranije da naložim ujutro i slično.

Kako god, u slučaju nestanka električne energije tu su alfa i weso kreka, ali do sad nije bilo problema pa se nadam da neće biti ni ove zime.
 
Ubedljivo najgore za seći je drvo koje je poplava izbacila...
Izgleda primamljivo i , bukvalno je džabe, ne treba ni obarati, samo iseći na manje komade , utovariti i odneti, pritom, a usputno, sjb=**š minimum lanac na testeri, ako ne i nešto drugo...
Takvo drvo je Hirošima i Nagasaki zajedno, za testeru...
Stara bagremova gradja je najgore što testera može da doživi :D A i cirkular samo cvili :D
 
Stara bagremova gradja je najgore što testera može da doživi :D A i cirkular samo cvili :D
Meni komsija sekao staru neku kotarku pre 10 ak god, tj gradju od kotarke staro sigurno 40 god a od cega je nemam.pojma. to je toliko tvrdo da se usija lanac sav crven, a izlecu varnice dok sece. Jedva isekao tu gradju da se lozi muka ziva....
 
Ja sam rušio stari krov na jednom objektu, tesana bagremova gradja stara 30 godina.

Lanac kao da je u beton udarao, ručni cirkular stane na pola reza.A veliki cirkular se namučio da seče samo cvili :D
 
2020. renovirali kucu, srusili krov, posto je kuca gradjena 20ih godina proslog veka, tuglara/nabijaca, kada smo skinuli karatavan, bile su grede poslozene pa 20*20 rucno tesano koje drvo nemam pojma, jedva smo ono isekli kasnije, Husvarna malo malo pa se napuni filter, a mac se nenormalno grejao, nosili smo odmah lanac na ostrenje. Zet se samo mrsti, zagledjuje motorku, a motorka od one stare Husvarne kupljena pocetkom 90ih zao mu bilo motorke :)
Al sto je ono lepo gorelo i za potpalu bilo.
 
Hm, pa secam se da jesam kupio lanac, a ovaj sam nosio da ga naostri lik koji odrzava motorku, moguce da su taj lanac posle koristili u slicne svrhe.
 
Ova je stajala leto i deo jeseni nepokriveno mokrila je kiša. Jedino pre samog sečenja ceevom da se namokri ili da se čeka kiša
Sećam se da sam kantom sa vodom stajao pored zeta i ćaleta, drvo na magare kako seče ja sipam vodu.
Čovek koji mi je sekao te godine drva nije hteo da čuje da tu građu seče

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
To znači da voda ne pomaže.
Onda na neku neku brentu sa vodenim hlađenjem, ništa motorka?

Pitam jer i mene to čeka, pa da znam šta činiti.
 
Najtvrdje drvo iz mog iskustva - cer 50cm , spalio ga grom pre dve godine i ogulio svu koru. Drvo se okamenilo. Stari lanac neupotrebljiv posle prvog reza, novi je brzo postao stari, testera ms360. Ali zato freud vidija testera na cirkularu se igra sa svim tvrdim drvetom.
Ostaje mi da probam Stihl DURO lanac, po prospektu pise da je robusan i predvidjen za prljavo i tvrdo drvo. Ima li neko iskustvo sa DURO lancem?


Послато са M2010J19SY помоћу Тапатока
 
Auu Dobrodole, ala će ms180 da cvili na toj ljutoj/tvrdoj/možda suvoj bagrenovini..::super::
Danas krenuo lagano...
Kajle i macola... 😂
Ovo je bilo prvo, od 15-tak koje sam pocepao na pola...
Bilo je i masivnijih od ovog sa slike....
Uspeo sam oko trećine gomile da pocepam na pola, i složim pod senik...
Nisam mogao onakve komade ni da podignem koliko su teški, tako da sam rešio da ih cepam kajlama...
Sutra nastavljam...

image uploading site
 
Nazad
Vrh