Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Kod mene ne pada ispod 26ºC, ukućani obično budu zadovoljni kad pokazuje oko 30-32ºC. :)
Mnogi se hvale da im je super tako na 21-23ºC, a to kod mene prolazi samo u sobama kad se iskombinuje sa jorganom.
Ja se na 25-26 u gaće skidam:osmeh:, dnevna od 22 do 24 spavaće sobe ne idu preko 22 da se bolje spava.
 
Idu li drva? 😆 Kod mene dal ode cela kanta jupola za grejanje od 9 ujutru do 21 uveče. Ujutru kad ustanem 20-21 stepen milina, dođe mi da ljubim ovaj stiropor 🤣 bas me zanima kolika će ujutru temperatura biti kad noćna bude - 5
Ustaj i pricaj kakvo je jutros stanje 😊
Kod mene na jednom 18 a na drugom 19 stepeni . Lepo pala T od nocas kada se pecka ugasila ☹️
 
Nwe znam koliko dnevno ide, napunim stalak za drva u kome staju 4 kofe velike Maximine,napunio ga u ponedeljak, pa ga dopunio jednom kofom u cetvrtak. Upravo sam zavrsio sa donosenjem drva 3 kofe uneo, 2 ostavio ispred vrata, jedna puna oblicama njih da stavljam uvece pre spavanja, U ponedeljak i briket dzak otvoren, on ce biti sutra istrosen.
Temperatura 25 -26, unutru padne na 22-23
 
Kada je ovako bogami meni ode 0,1 metar bagrema dnevno . Nisam zadovoljan bas previse bagremom . Od proleca idemo samo na bukvu .
 
Bagrem je dobar samo za potpalu, ja ga uzeo prolse godine i cpkao za potpalu posto je najeftiniji. Bukva je dobra jer lepo nabija temperaturu ali ne drzi zar, zato samo cer i hrast kupljeno maja, iscepano i susilo se cele leto, sada je pokriveno i dosusuje ga vetar.
 
Moja 24 časovna doza ovih dana za kuću od 200m² bez demit fasade.
Topola i vrba.
93702d7072b0f8005daaaf7e7902c5b5.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Jel ti treba sekirce na zajam 🤗
@MilanM - bagrem sam uzeo u martu jer je falilo da se zavrsi prosla sezona . Nije bas bio jeftin . 14 metara me ispalo 112.000 uz moje secenje , cepanje i slaganje .
 
Ovi iz Rumenke što prave, neznam sad tačno naziv, mislim da je "MDV kotlovi".
Kotao je jačine 30kw i pravljen je poput onih na biomasu, samo je dosta pliće (kraće) ložište. Pravljen je namenski za sagorevanje panjeva.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Kako si zadovoljan sa njim? Koliko ga dugo koristiš?

Ja sam trebao ovo leto da zamenim moj kotao na bale sa kotlom na drva i ugalj, dvoumio sam se između proizvođača iz Rumenke i iz Kule. Ali mi se sve poremetilo i sad ugrađujem kotao na gas. Ali svakako ću za koju godinu menjati kotao na bale sa kotlom na čvrsto gorivo, pa samo skupljam iskustva...
 
Ovo je druga sezona. Pre toga sam imao jako sličan kotao ovome, famok bosna ga pravila. Dali sam bio navikao na taj kotao ali čini mi se da je taj nekako bio bolji, imao je malo koso ložište pa je u njemu izgorelo uvek sve do kraja, dok kod ovog to nije slučaj. Ravno je ložište i hoće po obodu ložišta da ostanu komadi neizgorelog drva, iako je drvo suvo. Pa mora češće da se nameštaju panjevi u njemu.
Sve u svemu kotao radi posao što se tiče grejanja, jednostavan za korišćenje, extra pristupačan za čišćenje.
Kum ima onaj iz kule, mislim da nije ni da primiriše ovom kotlu.
Ja za 200m² spratnu kuću trošim oko 30m³ mekog drva za sezonu. Dok on za manju prizemnu troši duplo više istog drva.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Kladim se da ti najviše ostane neizgorelih drva na levoj strani.

Kod mene na kotlu na baliranu slamu često smoliše rešetka na suprotnoj strani od strane gde je klapna za vazduh. Mislim da je to konstrukciona greška jer da je klapna za vazduh na sredini mnogo bolje bi bilo izgaranje sa bočnih strana ložišta. ovako mi je na bočnoj strani ložišta sa koje je i klapna za vazduh rešetka čista kao da je nova, a na suprotnoj strani moram ponekad da stružem smolu kako bih obezbedio da i tuda struji vazduh i da propada pepeo. Doduše, kod mene dimnjak nije baš top, možda je sve u redu gde je dimnjak vrhunski, ali svakako bi ta klapna za vazduh trebala da stoji na sredini a ne sa strane. Video sam da sad na novim kotlovima kao što je moj (Bajus - Senta) klapna stoji na sredini.
 
Bude svugde okolo, nema pravila. Neznam do čega zavisi.
Kotao mnogo bolje sagoreva drva kada ga pustim da se ona posuda za pepeo ispod rešetki napuni do pola. Naguram pepeo nazad a prednji deo bude prazan, tada izgori sve....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Pitanje jedno za iskusnije, kaljava pec je u pitanju, one stare za ciglama....cim je najbolje drzati zar? nemamo sapurine, sapurike kako ko zove, da li koristii ugalj, pelet mozda? Drva kao drva imamo....ali smo do sad uvek sapurine koristili uz drva
 
Сушени угаљ, користити преко ноћи и када нисте код куће. За постизање веће температуре дрва. Имам велику краљицу и тако радим. Гасим пећ само када је чистим.
 
Neće li da smrdi ugalj?
Ja bi reko čvornovata drva ili oblice prečnika flaše od 2l. Ja time držim žar noću u Alfin kamin

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Ja ove godine prvi put posle xy godina bez hrasta, bukve i sapurina. Uzeo u sumu 7 prikolica topole i dve jasena, bilo skoro pa dzabe, i plus 6 tona pljevlja uglja. Za sada mi deluje super, nije se mnogo potrosilo a lepo se greje, i sto je najbitnije duplo jeftinije nego kombinacija dvrdo drvo + ugalj.... videcu do proleca ali prelazim na tu komb...
 
Nazad
Vrh