Objekti za smeštaj mehanizacije

Jel iko razmisljao o tome da zida hangar tj umesto stubova da se odradi zid sa tri strane a stubovi samo spreda?
Dali bi to moglo i sa blokovima ili je cigla bolja!?
Pitam jer se zatvarati mora do komsije a meni bolje ciglom/blokom od lima.
Objekat bi bio 10x40 tj 60m zida od jedno 4,5 m visine
a stubovi pa posle zidanje uz stubove nema smisla? Ili gresim?
 
Jel iko razmisljao o tome da zida hangar tj umesto stubova da se odradi zid sa tri strane a stubovi samo spreda?
Dali bi to moglo i sa blokovima ili je cigla bolja!?
Pitam jer se zatvarati mora do komsije a meni bolje ciglom/blokom od lima.
Objekat bi bio 10x40 tj 60m zida od jedno 4,5 m visine
a stubovi pa posle zidanje uz stubove nema smisla? Ili gresim?

Ako želite zidani objekat za mehanizaciju onda imate dve mogućnosti izgradnje.
Prvi način je skeletni sistem konstrukcije. Nakon temelja, prvo uradite armirano betonske stubove, zatim grede i onda ispunu zidova od blokova.
Drugi način je masivni sklop (sistem). Nakon temelja, zidate zidove od opeke ili blokova, ostavaljate mesto za AB serklaže koje po završetku zidanja betonirate, kao i horizontalne serklaže.

Razlika izmedju prvog i drugog načina je u nošenju i prenošenju opterećenja. Kod prvog načina opterećenje sa krova ide preko greda na stubove pa na temelje, dok kod drugog načina opterećenje sa krova ide na zidove celom svojom dužinom.

Što se tiče temelja, kod prvog načina temelji su u vidu temeljnih stopa ispod planiranih AB stubova medjusobno spojenih temeljnim gredama, a kod drugog načina postavljaju se trakasti temelji ispod pozicija planiranih nosećih zidova.
 
Dopunio bih kolegu gradjevinca. Po opisu ova 2 tipa gradnje oni koji nisu u struci nemogu videti neku bitnu razliku. Na skeletni tip gradnje prostor izmedju stubova moze se zatvoriti I drugim materijalima: daskama, plekom, kartonom itd.
Kolega daj neku skicu da ljudi vide kako se temelji samci povezuju gredama kroz zemlju.
 
To za ispunu je tačno. Može biti od bilo čega. Ali kolega Gogi je pitao da li zidanje izmedju stubova ima smisla. On želi da do komšija objekat zatvori od punog materijala (cigla, opekarski blokovi, betonski blokovi, siporeks i slično).

Još jedna dopuna. Nisam ja gradjevinac. Ja sam arhitekta, dipl.ing.arh.
 
Jel iko razmisljao o tome da zida hangar tj umesto stubova da se odradi zid sa tri strane a stubovi samo spreda?
Dali bi to moglo i sa blokovima ili je cigla bolja!?
Pitam jer se zatvarati mora do komsije a meni bolje ciglom/blokom od lima.
Objekat bi bio 10x40 tj 60m zida od jedno 4,5 m visine
a stubovi pa posle zidanje uz stubove nema smisla? Ili gresim?
kod nas uglavnom tako se i radi ko hoće zid od tvrdog materijala,mahom od betonskih blokova,zidaju se zidovi pa zatim nalivaju betonski stubovi i horizontaln serklaži
 
Ako želite zidani objekat za mehanizaciju onda imate dve mogućnosti izgradnje.
Prvi način je skeletni sistem konstrukcije. Nakon temelja, prvo uradite armirano betonske stubove, zatim grede i onda ispunu zidova od blokova.
Drugi način je masivni sklop (sistem). Nakon temelja, zidate zidove od opeke ili blokova, ostavaljate mesto za AB serklaže koje po završetku zidanja betonirate, kao i horizontalne serklaže.

Razlika izmedju prvog i drugog načina je u nošenju i prenošenju opterećenja. Kod prvog načina opterećenje sa krova ide preko greda na stubove pa na temelje, dok kod drugog načina opterećenje sa krova ide na zidove celom svojom dužinom.

Što se tiče temelja, kod prvog načina temelji su u vidu temeljnih stopa ispod planiranih AB stubova medjusobno spojenih temeljnim gredama, a kod drugog načina postavljaju se trakasti temelji ispod pozicija planiranih nosećih zidova.


Nekako mi druga verzija bolja, mozda gresim ali mi zvuci i brze i jednostavnije za izradu!?
Znaci zida se prvo zid i ostavljaju se prazni prostori za serklaze! Dali na 4,5m visine treba jos jedna horizontalna serklaza negde na 2m ili dovoljna samo na vrhu zida?
Sta je jeftinije blok ili cigla?Koliko otprilike?
Ja to poredim sa klasikom od metalnih stubova, jer i ako radim sa metalnim stubovima moram kasnije nekako to da zatvorim ( a limom necu jer zimi hladnije leto toplo i zvucna izolacija bolja )

Hvala za pomoc!
 
Kolega Darko nemoj da se pravis englez , jer ja vrlo dobro znam sta pisem na ovom forumu. Arhitekte nisu komunalci , niti ucesnici Farme , nego spadaju u gradjevinare. I ako se u tvom selu drugacije nabrajaju , mene to ne zanima , kod mene u palminom gradu je ovako . I ne zelim vise stobom da gubim vreme oko nebitnih stvari. Lepo bi bilo da svim nasim dragim kolegama pomognes koliko je to u tvojoj moci. Sto savetima , sto skicama i crtezima.
 
I koliki bi temelj morao da bude ako se zida sa blokovima/ciglom?
Nesto sam racunao
-blokom 1m2 dodje oko 600,-
-ciglom 1m2 dodje oko 1000,- (25cm jer ja mislim da je 12cm malo molim stucnjake da me isprave)
jel se moze izracunati (priblizno) koliko kosta malter za zidanje i gletovanje po m2?
 
Sve se moze izracunati i to do najsitnijih detalja. Odgovor ces dobiti od kolege sto je zavrsio skolu za to.
 
Evo javljam se, mada je i kolega Dragan mogao da odgovori, nisu to ne znam kakva teška pitanja od dragog kolege Gogija.

Kolega Dragane;
Ne pravim se ja Englez, jer to nisam, kao što nisam ni gradjevinac. Trudim se uvek da pomognem, kao što i meni pomognu kolege iz drugih sfera koje su meni nepoznate.
Ali izgleda da vi ne pravite razliku izmedju arhitektonskog i gradjevinskog inženjera. Da je to isto, onda ne bi postojala oba fakulteta nego samo jedan.
Arhitektura i gradjevinarstvo ne mogu jedno bez drugog, imaju mnogo toga zajedničkog, ali i mnogo toga različitog.

Kad pominjete moje selo moram vam reći da ja svoje selo izuzetno volim i cenim, i naveo sam ga u lokaciji na profilu, a vidim da kod vas piše Lozana, a ne "palmin grad". Pitajte malo Švajcarce šta je arhitektura a šta gradjevinarstvo.
A što se tiče "palminog grada" verujem vam da kod vas ne prave razliku izmedju arhitektonskog i gradjevinskog inženjera, i to me ni malo ne čudi pošto znam da pojedinci iz tog mesta ne znaju ni ko je Betoven i Šopen.

Nisu mi jasni vaši neki komentari, koji su više nego suvišni. Ali, znam da nisam jedini na ovom forumu koji imam takvo mišljenje.
Još od pre Hrista se pravi razlika izmedju arhitekture i gradjevinarstva, a vi se sad našli pametni kao gradjevinski tehničar da izjednačavate te dve oblasti.
Poštujem vašu školu, poštujte i vi moju.

Kolega Gogi;
Slažem se da vam je drugi način lakši. Jeftinije će vam biti da zidate blokovima nego ciglom, a i brže je. Moja preporuka je da se ide sa dva horizontalna serklaža. Biće mnogo jači zid, i možda sutra rešite da prostor koristite kao podno skladište i da žito naguravate uz zid. Kako sam shvatio vašu ideju, taj zid do komšije biće noseći zid, za to je 12 cm malo, i morate zidati min 19, ako zidate blokovima, ili 25 ako zidate ciglom.
A koliki bi temelj morao biti, to se može izračunati kad se uradi ceo projekat. Mora se znati opterećenje da bi se to izračunalo.
Malterisanje u mom kraju iznosi oko 600 din po kvadratu (ruke+materijal).
 
Kolega Darko ja tebe postuje i cenim. Ali kao sto vidis nemozemo svi da budemo isti. Lozana je lokacija gde zivim , a selo odakle sam je Jasenovo. I ja volim moje selo isto kao sto ti volis tvoje. Lepo si primetio da niko iz " palminog grada " ne pravi razliku izmedju Arhitekte i Inzenjera , nije to samo tamo , to je svuda . Nije to ni toliko bitno za ljude koji nisu iz struke. Znam ja vrlo dobro da je Arhitekta umetnik , ali zao mi je , ali tako me ucili u skoli , i to niko drugi nego moja profesorka arhitekta , ona je samu sebe ubrajala u gradjevince. Ucili nas svasta , kao naprimer: da faks treba upisati u BG , a ne u Nis, jer u nisu svako moze zavrsiti faks itd. Ali to nije ni bitno daj da pomognemo ovim ljudima koliko je u nasoj moci. Ja cu malo manje , ti ces malo vise i sve ce biti ok.
 
Gogi ako hoćeš mogu slikati komšijinu šupu što je završio pre neki dan,rađena sa dva serklaža a ispuna od blokova,mogu ga I pitati cenu okvirno ako te zanima. Arhitekta je arhitekta a nikako građevinac .Zvanje je zvanje I to je kraj.
 
Moze li mi neko reci koja je cena pocinkovanog krovnog lima po metru kvadratnom?

ee7c487a-2f5c-49db-8178-be2221fdd50f.jpg
 
Nazad
Vrh