Objekti za smeštaj mehanizacije

ikac031 u mom kraju , a verujem da i u tvom. Ljudi najvise veruju majstor Djoki i Djuri pa i Peri nego nekom inzenjeru ili arhitekti. Svi bi zeleli da naprave nesto a da ih ne kosta nista, dok se ti objasnjavas snjima sta je bolje a sta nije , izgubices musteriju. Na ovom forumu njudi oce da iskazuju svoje znanje u svim oblastima , zeljni su dokazivanja , a ne da nesto nauce. Ako budes insistirao da ih nesto naucis onda ce oni poverovati da ih ti mrzis ili zelis da ih prevaris.
Evo mog primera , ja naleteo na neku francusku firmu za pravljenje metalnih konstrukcija , po meni ta firma je jedna od jeftinijih u EU ,jer je sva automatizovana. U trenutku kad sam ja zakacio cene metalnih konstrukcija , javilo se njih nekoliko da mi kazu da bravari u srbiji bez ikakvog atesta i proracuna imaju jeftinije cene. Sto ih je sve demantovao nas kolega talijanu, on mi na meil pustio jednu ponudu neke firme iz erdevika i tu se jasno vidi da su oni daleko skuplji i naravno losiji.
Meni je drago sto si nakacio ove slike hvala ti na trudu kolega gradjevinaru.

- - - - - - - - - -

talijanu Ja sam prosle godine kontaktirao nekoliko firme za drvene resetkaste krovove. Mogu ti slobodno reci da uopste nisu pristupacni sa cenama.

- - - - - - - - - -

Talijanu pogledaj ovu konstrukciju , na 10m raspona izmedju zida i stubova.


kcif00.jpg
 
Ima kod mene u selu primer gde je ovek hteo da ustedi novac na materijalu i na krovu, pa mu se sad krov uvija. Za 1000e sto sam mozda dao vise, ja sam miran i nemoram da mislim da ce se krov izviti kad padne 50cm snega.:osmeh:
Dragane82@ Tu ako padne 50cm mokrog snega mora drvena gradja popustiti nema sanse da nepopusti. Po mon misljenju to je veliki raspon ovih preko bindera jedan od drugog za drvenu gradju. Po meni je bolja metalna konstrukcija kao sto je kolega @talianu pokazao.
 
Poslednja izmena:
Prve 2 slike su sa sajta potrazi na internetu pa ćeš naći, stavio bih linkove ali ne znam da li je to dozvoljeno
 
Da li je Mijodrag preplatio ili ne to on najbolje zna,pošto se javljaju kolege i ljudi iz struke pa da dodam i ja nešto:
Gore je Mijodrag dao samo grubo spisak kutijastih profila koliko mu je čega otišlo to po tabelarnom proračunu verovali vi ili ne iznosi 4332,90kg.Ja jesam majstor ali nikad ne derem niti mogu da radim jeftino,ovaj materijal kod mene u Raškoj košta preko 4000€,treba kupiti ostali materijal pre svega lim i rožnjače koje nisu ovde prikazane a o ostalome da ne govorim(brusne i sečne ploče,gas za gasno sečenje ,boja ,elektrode.itd....)I bez obzira što je njemu to kolega i prijatelj radio taj čovek je morao nešto da pojede i popije ako mu nije naplatio.
Ljudi budimo realni 1kg gvožđa je oko 1€ bar kod mene ožda ga vi nabavljate jeftinije. Ja lično bih voleo da možemo svi mi da radimo kvalitetne šupe i objekte za svakojake namene i da kvadrat ne pređe 30-40€ali ne može.
Čisto radi poređenja sam razgovarao sa nekim ljudima u zidanju kuće od temela do krova(samo grubi građevinski radovi) kvadrat staje oko 350-400€ a gde je ostatak radova do useljenja.
 
@ikac031
Je l' imas neku orijentacoinu cenu kvadrata drvenog hangara. Ili bar iskustveno neki odnos.
Meni se licno najmanje svidja metalna konstrukcija, ali se ne vodim bas emocijama kod hangara za poljoprivredu, vec cenom. Ako bi bila neka priblizna cena, mozda bih radio od drveta.
 
Nesto racunam. Za hangar od 20*10*4 m cena materijala je oko 2500 eura. Isao bih na svaki metar visine po jedan venac betonski, i stub na svaka 2,5m. Na jednoj strani bi bio otvor od nekih 6 metara.
Interesuje me, koliko bi majstori uzeli za ruke za ovaj objekat, ako neko zna iz iskustva.
 
Talianu jel ono tvoja supa?Koliki je raspon izmedju rogova
Nije moja,to su slike sa interneta ja bih takvu pravio.
Ova je moja

Dimenzije nekih 7,5 x 19 x4 m
Problem mi je što je plitka tako da kombajn moram parkirati poprečno inače viri napolje taman toliko da ne mogu zatvoriti vrata.
A kada je heder zakačen ne mogu ući u dvorište sa prve slike.Naravno još 2 prikolice,dva pluga,spremač,špartač,atomizer,tarup,berač...itd su mi napolju u drugom dvorištu jer nemam mesta u ovoj šupi.Nekada je bilo to dvorište ali smo pazarili i plac pored pa imam mogućnost da se ne uvlačim i izvlačim svaki put nego sve da obavljam u krug.
Izlaz mi je na jugu (braon kapija sa prve slike) a imam i plac pored na zapadu i još jedan izlaz (slika dva vidi se kapija ispred kombija) sada pravim i izlaz na severu (na ulicu).
Zato mi i treba jedan hangar na tom placu pored da mogu ući i izaći kako mi odgovara a ovu šupu bi služio za magacin za žitarice jel je zidan starom ciglom na jednu i po ciglu.
 
Poslednja izmena:
Majstori za zidanje uzimaju dosta za ruke. Po meni bolje zidani hangar i onda metalni krov(za velike sirine). Dosta njih prave hangare na metalne stubove, pa posle zidaju zidove izmedju stubova, nije to po meni stabilno kao prva opcija.

Ove godine bi pravio neki objekat, sirina je oko 8.5m, mozda bi se i opredelio za drvenu gradju, al ne znam kako izracunati resetku. Zato cemo najverovatnije metalna
 
Drago mi je da imamo stručnjaka (u pozitivnom smislu ove reči),u ovoj temi.Pa bi i postavio par pitanja @ikac031.

Da li je mostogradnja sve preko 6 metara?
Da li dobijemo na jačini (rešetkaste konstrukcije),sa debelim zidovima cevi ili to od jednog momenta predimenzionisanja bude teret samoj sebi?
Da li je istina da do 12 metara širine možeš da koristiš i manje debljine zidova materijala od 3mm?
 
Evo i ja da se kao arhitekta uključim...
Pratim ovu temu, čak sam je i prelistavao nekoliko puta. Što kolega Ikac kaže, stvarno je mnogo grešaka i nepravilnosti kod metalnih konstrukcija. Mislim da je osnovni razlog tome što svako ko zna da radi sa aparatom za zavarivanje misli da zna da projektuje metalne konstrukcije. A pri tom ne zna neke osnovne stvari i elemente metalnih konstrukcija. O proračunima da i ne govorim.
Koliko sam primetio svi ti majtori za šupe, hale, hangare i tome slično, rade "odokativnom" metodom, tj. "ja mislim da će ovo da izdrži, mada daj da zavarimo pride jedan kosnik...". I posle kad padne sneg kao prošle godine, sa njim padne i krov...
Ali, ne mogu da krivim samo majstore. Krivi su i vlasnici objekata. Ne pravi se hangar svake godine. Ovo je 21. vek, valjda je svako iole školovan da zna da se objekti projektuju od strane za to obrazovanih lica, da se sve mora proračunati i izračunati, pa tek onda napraviti. Da postoji statika i statičar koji će proračunati i dimenzionisati rešetkasti nosač za odredjeni raspon tako da on ostaje nepromenjen i pri najvećem snegu i vetru. Ali, ne. Naši ljudi se zalepe za cenu, a ne za kvalitet. U našoj zemlji ima dosta firmi koje prave hale i hangare metalne konstrukcije, sa kompletnom projektnom dokumentacijom, atestiranim radnicima itd... Ali, naš će čovek reći, što bih ja njima davao te novce, kad će majstor "Pera, Mika, Laza, Djoka...", koji ima radionicu u šupi na kraju sokaka, da mi to uradi mnogo jeftinije i sa manje materijala, jer ga oni iz firme "preračunaju"...
I ja sam za opciju zidanja, pa onda krovna konstrukcija. I to bih svima preporučio.

Vidim da se neki interesuju za drvene konstrukcije, tj sistem lakih krovnih vezača. Koga zanima, ima u Beogradu firma LKV centar, imaju svoj sajt, stvarno odlicno rade.
 
Zlajo potpuno si u pravu! prica po jeftinim materijalima je odavno prevazidjena. Rad,radnici farba i ostalo kosta dosta samo sto to mnogi neshvataju
 
Mostogranja, visokogradnja, niskogradnja su samo termini koje koriste većina ljudi, a to u principu kod nas nije tako podeljeno.
Za proračun hala stručni su statičari, oni mogu najviše da uštede i da poskupe projekat. Proračun i crtež realno vredi oko 100 evra sve preko je bezobrazluk statičara, jer se uglanom ponavljaju proračuni od hale do hale nosač od 10m jednom proračuna i samo deli.
Kod izbora profila bolje uzeti recimo 60x60x3 nego 50x50x4. Najbolje da se donji i gornji pojas rešetke radi od jednih profila ( obicno pravougaoni profil položen), a ispuna ( dijagonale i vertikale ) od drugog profila ili čak od 2-3 različite vrste profila (kvadratni, pravougaoni, mada mogu i L profii ali je malo teži proračun pa ga statičari izbegavaju), to je teže za izvođenje ali tu najviše može da se uštedi.
Debljine proofila manje od 3mm izbegavajte.
Drvene rešetke pravi i Piramidasm Sremska Mitrovica
 
ikac031 Jel mozes da nam prezentujes jednu metalnu resetkastu konstrukciju na dve vode od 10 metara i jednu sa 12 metara,sa pravilnim upletenoscu kosnika i sa dimenzijama cevi i sa debljinama cevi?Hvala unapred.
 
Kad budem imao vremena proračunaću 2 rešetke i skicirati i okačiti na forum, jer i meni treba tako nešto. Što se tiče kosnika bitno je samo da oni obrazuju mrežu trouglova u nosaču, da nema trapeza. Iskusnu statičari koji imaju puno iskustva mogu da naprave najidealniji i najeftiniji raspored ispune rešetke (dijagonala).
Evp skice još jedne greške kod metalnih hala. Rešetka treba da se osloni na stub u čvoru gde se ukrštaju dijagonale i donji pojas, na donjoj slici je primer pogrešnog.
565.png
[/IMG]
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh