Objekti za smeštaj mehanizacije

Imam ponudu nekakve firme iz Luxemburga za gotovu halu 24x12,60x5m konstrukcija i krov bez limova okolo za 15000e. Moja montaza i priprema betonskih stopa oni sve dovezu kuci pa uzivaj. Mozda i nije al meni se to cini puno. Svakakve racunice sam izvodio nekako bi najradje ozido tri strane i klasicni krov na dve vode.
 
Razlog zašto su ovakvi objekti jeftinije jeste serijska proizvodnja i korišćenje I profila. Primetio sam da se govori o kvadratnim profilima, ne znam zašto se ne koriste pravougaoni(ili sam ja prevideo), recimo 60x40 je iste mase kao 50x50 a jači je od njega, i tako dolazite do uštede.
Ćale je nama napravio pre 5 godina objekat 17,2x6,4x4. Standardni temelj, betonska konstrukcija, drveni robovi, pokriveno andolinom. Koliko je koštalo se ne sećam ali znam da su nam majstori koji su lili stubove i grede naplaćivali 5e po dužnom metru. Krovnu konstrukciju i temelj smo radili sami, rogovi dimenzija 12x8cm Kad odem kući slikaću i postaviti.
 
Kad budem imao vremena proračunaću 2 rešetke i skicirati i okačiti na forum, jer i meni treba tako nešto. Što se tiče kosnika bitno je samo da oni obrazuju mrežu trouglova u nosaču, da nema trapeza. Iskusnu statičari koji imaju puno iskustva mogu da naprave najidealniji i najeftiniji raspored ispune rešetke (dijagonala).
Evp skice još jedne greške kod metalnih hala. Rešetka treba da se osloni na stub u čvoru gde se ukrštaju dijagonale i donji pojas, na donjoj slici je primer pogrešnog.
565.png
[/IMG]

Jedno pitanje donja slika kazes da je neispravno postavljen stub, a da li bi bilo uredu ako bi taj trougao bio popunjen sa plocevinom?
 
Planiram ove godine da pravim radionicu.

Postavio bi 10 cm sljunka kao tampon i preko toga 15 cm betona BEZ BETONSKOG GVOZDJA. Da li to moze da izdrzi teret kombajna koji je tezak 10 tona?


Ulaz u dvoriste mi je beton 20-22 cm ( armirani ) a ispod njega je tampon od sljunka 15 cm. Prelazio je kamion tezak 35 tona i nije bilo problema.
 
Bez gvožđa iliti armaturne mreže ja ne bi radio.Izdržaće 10-ak godina i onda će početi da puca.Ovako je bolje u startu dati koji dinar više i miran večno.
 
Ja sam skido sloj zemlje i stavljo tampon i to po ps ,stavim sloj pa nalivo vodom da se slegne pa opet iz par puta i mrezu i opet puko na jednom mestu .Ali definitivno moras staviti mrezu ako nemas kesa za osmicu stavi sesticu .
 
kada bi ga odvajao nekim letvicama 1 m * 1 m kao nprimer plocnik oko kuce mozda bi i moglo tako bez armature
 
Cici kod nas je teren dosta zeznut zbog podzemnih voda i sklon je pomeranju.
Ja sam prošle godine radio most ispred kuće,vadio stari kopao 60 cm ubacili dve kade peska nabili sa vibro žabom posle tucanik 15 cm isto nabili vibro žabom.
Stavili dva reda armaturne mrežene razmak od 5 cm zalili sa 15 cm betona i obet je pukao na dva mesta.
Doduše pukotina se nije širila ni zimus ali jednostavno me nervira.
Nije ti velika investicija armatura a ušdeteće ti kasnije živce.
Samo još da napomenem da se taj most ne koristi za poljoprivrednu mehanizaciju.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Cici kod nas je teren dosta zeznut zbog podzemnih voda i sklon je pomeranju.
Ja sam prošle godine radio most ispred kuće,vadio stari kopao 60 cm ubacili dve kade peska nabili sa vibro žabom posle tucanik 15 cm isto nabili vibro žabom.
Stavili dva reda armaturne mrežene razmak od 5 cm zalili sa 15 cm betona i obet je pukao na dva mesta.
Doduše pukotina se nije širila ni zimus ali jednostavno me nervira.
Nije ti velika investicija armatura a ušdeteće ti kasnije živce.
Samo još da napomenem da se taj most ne koristi za poljoprivrednu mehanizaciju.
Koji je odnos bio za pravljenje betona?
 
Danas sam izmerio dimenzije materijala od koje je moja supa. Sirina supe je 12m pa stubovi 100 x 100 na svaka 4m pa nastavak supe na jos 6m

E sad koliko je ovo jako ili slabo neznam ali prosle godine za vreme velikog snega nije bilo problema. Penjao sam se na kombajn i gledao i nigde se nista nije savijalo.

9zypf.jpg
 
ljudi evo par slicica sto je radio moj komsija.
cij-50354e.jpg
[/URL][/IMG]
lrn-images.jpe
[/URL][/IMG]
ks-4f3186.jpg
[/URL][/IMG]
ubaci cu jos kad uslikam
 
Nazad
Vrh