Objekti za smeštaj mehanizacije

Pa kod nas je bio oko 10 evra kvadrat...niej poenta u ceni vec u kvalitetu istog, koji je upitan. Farba mu se lako skida, cim ga zakacis malcice ode ona u persun i vidi se lim ispod....drugo pretanak je, po njemu se ne sme ici koliko se krivi. Oanj ko je malkoi tezi i ako spusti nogu naglo odmah ga iskricis...pa imamo mi lim koji smo kupili pre 20 godina, po njemu trcis bukvalno i nisa mu ne bude..ovaj kao flis papir tanak...zato ka\em..kvalitet mu je upitan....
Verovatno je i crepu upitan kvalitet. I crep ima mana, ne voli vetric kad piri na primer. Moja hala stoji 15 godina pokrivena limom, sve normalno, ne pada mi na pamet da pokrivam crepom hale i pomocne objekte.
 
Ja sam skoro nesto malo pokrivao Lesonitom, velika tabla 1.75m duzine i 1m sirine je bila oko 900dinara.
Jedina mana mu je sto jaci grad moze napraviti rupe.
I da kao sto kolega rece ovaj novi navodno nema azbesta u sebi

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Kao i sve tako je i salonit ploča poskupela sa 900 na 1450, juče sam se raspitivao.
 
Verovatno je i crepu upitan kvalitet. I crep ima mana, ne voli vetric kad piri na primer. Moja hala stoji 15 godina pokrivena limom, sve normalno, ne pada mi na pamet da pokrivam crepom hale i pomocne objekte.
E taj lim sto si ti kupovao pre 15+ godina i ovaj nisu ni slicni po kvalitetu...U tome je razlika i to velika....
 
Ja sam nasao halu 12x17x5.5m za svega 2500e, ali dolazi samo 6 stubova (koji su dobro masivni) i 3 bindera. Da mi neko pravi to izaslo bi me preko 5000e.
Prvo bi pokrio krov pa kad finansije budu dozvoljavale opasati i okolo lim.

Ta hala je bila pokrivena alu limom kako je i na slikama u oglasu i komplet sa krovom je bila 4000E, lim i krovnu konstrukciju su vjerovatno nekome posebno prodali. To je bilo baš povoljno, ali je trebalo ići sam demontirati
 
Veliki senik sam napravio 2010. godine...
Dimenzija 8 metara dužina, 5 širina i 4 visina...
Kupio sam kanalizacione cevi od 4 metra, fi 160, ubacio unutra binole sa armaturom 10- kom. 3 komada i nalio betonom....
Stope su dubine 1.7 metara, širine 20cm, hteo sam 2 metra dubinu, ali nisam mogao ručnom burgijom dublje...
Nalivano je betonom odozgo i stopa i cev istovremeno....
Projektovao sam, odradio maltene sam uz pomoć jednog čoveka....
Lim na krovu je pocinkovan, ravan, debljine pola milimetra....Tanji nema takav....😂
Table lima su 2x1 metar, spajao sam dve table dužno da bude približno 4 metra pop nitnama....
Gore umesto rogova od greda neke debljine, obične su štafle 5x8cm i to drži...
Na stubovima nema središnjeg centralnog šrafa, grede drži flak s obe strane učvršćen "ruskom" armaturom sa narezanim navojima....
Ceo objekat vibrira jezivo pod naletima oluja, otvoren je sa svih strana, ali odoleva....
A ja sam bukvalno na kraj sela....
U planu je bilo zatvaranje sa istočne strane ka bašti, ali, sticajem okolnosti, ostalo je ovako....
U to vreme, izašlo je negde oko 1.000 eura….
6 cevi sam platio 100 eura i lim sam platio 360 eura, to pamtim....
Ostatak nek' budu armatura, šljunak i " drvenarija"...


 


Ja sam prosle godine zatvarao senjak sa dve strane dimenzija 12x6x4 i lim i cevi je bilo oko 150 000, a ove godine sam betonirao, pa je mikser i armatura 8 izasla oko 200 000. Sad da to radim bilo bi barem 30 % skuplje...
 
Ta hala je bila pokrivena alu limom kako je i na slikama u oglasu i komplet sa krovom je bila 4000E, lim i krovnu konstrukciju su vjerovatno nekome posebno prodali. To je bilo baš povoljno, ali je trebalo ići sam demontirati
Pa ako gledamo koliko bi sada izasla ta kontrukcija ova je i vise nego jeftina, da kupujem tu kontrukciju novu izasla bi minimalno 7000e...
Samo ima tu nesto, dugooo stoji na piku a povoljna je dosta.
 
Da, da se pravi iznova sigurno bi koštala više.
A zašto stoji, pa vjerovatno zbog toga što ju treba sam demontirati, što su to samo 3 bindera sa stubovima, pa da bi se postavio krov trebaju baš jaki profili da drže krov između bindera na toliki rapon, što dodatno košta poprilično.
Onako komplet kada je bila 4000e je bila baš povoljna, ne znam kako nije niko kupio u kompletu, ili je kupio u kompletu pa skinuo krov, a sada prodaje samo bindere i stubove
 
Такве цеви код нас су секли по дужини и онда оном широком селотејп траком залепе у круг на више места, убаце биндере залију бетоном и други дан исеку траке и скину пластичну цев.
 
Radio sam krajem Jula, početak Avgusta....
Izlivao sam po 2 stuba, pozicionirao sam prazne cevi improvizovanim tronožcem, šelna oko plastične cevi i 3 metalne šipke-cevi kao stope.....
Privukao sam elevator za kukuruz do vrha cevi, a pre toga napravim beton u mešalici, popnem se na elevator i sednem, a kolega napuni kantu s betonom i podigne do mene preko jedne vrste čekrka, sedim gore i odozgo kroz cev punim i stopu u zemlji i samu cev do vrha....
Pomoćniku sam dao parče cevi da lagano lupka po cevi da se beton raspoređuje, a sav višak vode penje se uvis kroz cev do vrha gde prelije na kraju....
Morao sam da mu oduzmem parče metalne cevi i dam mu drvenu dršku, jer je počeo da udara po plastičnoj cevi kao manijak....
Rekoh mu da ne lupa toliko, blago polako udaraj, da se "secuje" ....
Ako se dobro sećam, trebalo je 6 kolica betona za jednu cev da se napuni,zajedno sa stopom....
Napunimo 1 cev, popijemo kafu i pivo, prebacimo elevator pored druge cevi, i ponovimo sve....Morao sam da silazim s elevatora i kontrolišem kako pomoćnik pravi beton, jer sam bio nepoverljiv hoće li praviti beton kako sam mu rekao, jedna lopata cementa, pa 3 lopate šljunka, i onda na celu mešalicu još jedna lopata cementa...
Drale....
Nisam hteo da sečem cevi i prebacujem, beton bi se bez cevi kad-tad počeo pod atmosferskim uticajima kruniti i raspadati, u najboljem slučaju bi betonski stub samo naprsnuo, pa nisam hteo da rizikujem, jbt-e 100 eura, pa nepravim senik-šupu svaki dan, stajaće dok sam ja živ, garantujem....
 
Poslednja izmena:
То су код нас радили на кућама стубове на улазу и верандама па нису хтели да им се виде тњ пластичне цеви. Ја сам исто имам два округла стуба на кући али ја сам их урадио тако што сам бетонске цеви које иду за прелазе наместио три једану на другу, убацили биндере али сам их ја правио од руске 12 и онда налили бетоном ево већ 12 година стојо не мрдају. Требало да убушим за рефлектор једва сам хилтијем једану рупу убушио колико је то тврдо.
 
Zajeb'o sam se jedino što nisam stavio cevi fi200....
Previše vibrira ceo senik...
Naišla ona oluja sa mini tornadom 2017. kad je nosilo krovove s kuća, između ostalih i s moje, senik je vibrirao neverovatnih 20 cm i nije pukao...
Kad je to preživeo....
Ali je pocepao lim s jedne strane s kraja, počupao šrafove...
Krov je prelagan, u to vrijeme nije bilo gde da se malo raspitam šta i kako, a o nekim proračunima ni govora, te je tako kako je...
Malo se i lim pomerio, pa mi kaplje na par mesta, ali ništa strašno....
Planiram da skinem ravan lim i postavim pocinkovani trapezni, ima u Rumi u ovoj radnji gde sam kupio i ove ravne....
Može se i naručiti, pa sam pričao već s vlasnicima da na proleće uzmem od 4 metra i prepokrijem šupu, a ove ću limove da iskoristim da zatvorim sa strane, ili za nešto drugo....
 
Kolega Dobrodole, trebao bi da razmisliš da te tvoje stubove ukosničiš.
Stoji da si prošao testnu vetar fazu za sada bez posledica, ali uvek postoji jači vetar.
Ja bih u tvom slučaju stavio kosnike na sledeći način:
Napraviš 4 šelne poput onih kojima si pridržavao kada si betonirao i postaviš ih na stubove pri dnu i pri vrhu. Za te šelne dijagonalno vežeš armaturu 16 preko onih zatega što koristi elektrodistribucija za ankere stubova i zategneš. Time ćeš sigurno osigurati te stubove od prekomernog savijanja koje će ti vremenom sigurno dovesti do pucanja betona u tim plastičnim kalupima. Takođe, ti X-ovi ti mogu poslužiti i da između stubova na tri strane postaviš vetropropusno platno i time izbegneš zakisivanje i zasneživanje..
 
Bio mi je jedan majstor građevinac pre par godina i predložio upravo to....
A meni se sve u toj priči kosi s mojim viđenjem situacije....
Ako povežem na predloženi način, tačka oslonca, (PO MENI) a time i pucanja, postaju te pozicije na stubovima gde postavim šelne za kosnike...
Oslonac ide uvek u minimum 3 tačke, a šta predloženim dobijam, da samo jednu tačku gde će kosnici od armature našpanovani vući ka unutra ?
Onda bih morao u najmanje još 2 tačke fiksirati stub minimum sajlama sa suprotne strane u dvorištu....
Dugo sam radio konstrukcije protivgradnih sistema, gde sistem bude našpanovan i zategnut kao praćka i znam šta se desi ili se može desiti kada jedan stub nije postavljen i našpanovan sajlama....
Krajnji stub sistema bude debeo 14x14 i mora biti u 3 tačke fiksiran suprotno od sile, metalnih sajli, koje ga vuku u voćnjak, odnosno ka unutra....
Uz to, gubim elastičnost cele konstrukcije, jer će objekat prestati da "živi", odnosno vibrira, i negde će morati da pukne,a smatram baš na poziciji gde će biti " kosnici"...
Gore gde su drveni stubovi koji drže konstrukciju krova, i sredini je debeo dugačak šrav koji NIJE ubetoniran u stub, bukvalno bih mogao da uzmem hidrauličnu dizalicu od 5 tona, sa strane odšrafim flak koji drži grede na stubu, i podignem ceo krov od jednog stuba, a stub ostane slobodan....
Cela konstrukcija krova je nezavisna od nosećih betonskih stubova...
Kada sam planirao, bio sam kod par ljudi koji imaju cevi od azbesta, pa napunjene betonom, i oni puknu, ali sam mislio da moji neće (I NISU) pukli baš što su u plastici i što stub može da "živi", a kod njih su u stubovima ubetonirani šrafovi koji drže grede krova i sa strane provučena obična armatura 8 pa popreko greda zapertlana....
Jedino, smatram da sam trebao ići na fi200 cevi, i onda ne bi (BAŠ) toliko vibrirao...
Ne znam, nisam statičar ni matematičar, a ponajmanje građevinar, imao sam neku zamisao i ideju, posle, priznajem, mnogo mozganja, i sproveo u delo....
 
@dobrodol
U Mačvi su rađeni dosta ovakvi senjaci a radili smo i ja i ćale sebi još pre 20g.Radili smo malo drugačije nego što si ti radio,kupili smo jednu cev fi200mm i celom dužinom je rasekli na pola tako da smo dobili šalung za jedan stub.Zatim smo isto napravili šelnu i sa tri cevi se fiksira na vrhu da drži pravac,a od dole se na nekoliko mesta šalung stegne žicom 3mm (mrzilo nas da pravimo šelne).Nakon toga ujutru namontiramo šalung i nalijemo a predveče ga rašalujemo i namontiramo i nalijemo sledeći stub,tako da smo mogli sa jednim šalungom dnevno da nalijemo dva stuba.Ukipno smo izlili 9 stubova i objekat je 11x11m i visina 4,5 m.Mi smo i pleli korpe od armature i ubacivali u stubove.Kad su izliveni stubovi došla je bila neka ekipa iz Zminjaka koja je radila samo grede za senjake,jer su imali gotove šalunge od dasaka.Oni su izlili betonske grede fi 200x200mm na postojeće stubove.Kasnije smo na te grede stavili čamovu građu i Aluminijumski rolovani lim.Sećam se da nam je ta ekipa za betonske grede uzela 600evra za ruke.Ni tada nam to nije bilo puno.Taj senjak stoji kao i prvog dana i nigde se ne pomera i nema nikakve kosnike.Slikaću to ovih dana,a slikaću još jedan gde su na stubovima stavljene drvene grede i na njih onda išao krov.
 
Da, razumem...
Ali tvoj objekat drže te horizontalne betonske grede fiksiranim i ne mrda nigde...
Kod tebe na vertikalnim betonskim stubovima su izlivene horizontalne betonske grede koje drže sve vertikalne stuboive....
Kod mene toga nema....
Jbg-a, da sada radim, svakako bi bilo drugačije...
Još nešto mi se mota po glavi, da zazidam između stubova betonskim blokovima, a u samom zidu od blokova izlijem stub da drži zid, a odozgo nalijem "venčanicu", valjda se tako zove beton izliven preko zida....
Taj zid ne bi bio višlji od 2 metra....
A ostatak od zida do krova bih zatvorio limom, ili onim providnim pločama....
Neko je spomenuo snijeg pod šupom, ne samo snijeg, nego i kiša sa vetrom pravi problem, ako ostaviš prikolicu ispod, a u njoj kukuruz ili druga žitarica, moraš pokriti ceradom, inače pokisne....
 
Nazad
Vrh