Objekti za smeštaj mehanizacije

Teško mi je reči, može li tih nekoliko mm filca spriječiti nastajanje kondenzata, ili on ipak nastaje, a filc ga upije da ne pada dolje. Ako je prvi slučaj, nema problema s trajnošću lima, a ako samo upija vlagu, onda bih ga ja pokušao izbjeći. U oba slučaja glavni problem može biti akz lima. Pocinčani sloj se godinama postupno smanjivao, a s unutarnje strane lim je zaštićen samo primerom (zanemariva zaštita). Nekad su postojali limovi s obostrano punom akz (primer + boja). Ne znam ima li ih danas na našem tržištu, a dosta su skuplji. Kvaliteta boje, posebno elastičnost, je jako bitna kod profiliranih limova. Svaka mikro pukotina nastala kod profiliranja je potencijalno žarište početka korozije.
 
Bio lim sa filcom ili bez filca jednom mora doći za zamenu, a to je verovatno za oko 17-20 godina. Na ostala dva objekta je lim sa filcom. Tek mu je 3 i 6 godina. Stoji dobro za sada. Tek kada bude prebacio 12-15 godina može se verovatno dati neki sud... Generalni problem kod lima bez filca je što kaplje. Napravi linije u šupi gde god je štafla gde je lim zavrnut. Skoro kao i da se nema šupa..... Ne desi se to često. Ali gadno izgleda. Kada počne da se kravi mraz, samo u šupi pada kiša.... Možda to nekome ipak ne smeta..... ALI...
Generalno gledano, napraviti šupu od 6m visine na stubovima samo sa limom od gore, bez da se zatvori sa bar tri strane, to je kao i da nema objekta.... Čim dune neki vetar unese kišu po 6-7m u objekat sa svih strana.... A da ne pričamo o snegu, kada ga vetar nosi, sve bude zavejano u objektu a kao ima objekat.... Lično video kod rođaka 400m² a komplet sve bilo zavejano u šupi od snega....
 
У фирми кад су правили ложиону кров је направљен од лима а по пројекту изнад пећи су били експанзиони резервоари отворени сваки 2000 литара. Кад је био велики минус хватао се лед на лиму. И почне да пуца и шкрипи као у хорор филму.
 
Лим да је прописане дебљине и да је заштићен онако како треба, трајао би минимум 50 година. Међутим, код нас се увози све и свја, по најнижим ценама, ради што веће зараде. Некада што се радило, лим је трајао колико сам написао и траје, овај данас, нема шансе 15-20 година пуна капа и то за онај који није оштећен, ак осе мало загребе, ту му је крај...Али добро ништа не траје вечно па ни он, који је до скора био најјефтиније решење за покривке кровова наших објеката...

Постоје наравно висококвалиетни лимови за опшивке, са квалитетном заштитом, почев од основне, па до фарбе, која је дугортајнија...
 
A i since direkt o greje.
Наравно оно је један од криваца што лим брзо пропада, ако исти нема адекватну заштиту у виду фарбе. Ево ми објекат који смо правили за комбајн, нема ни 7 месеци, а лим полако почео да губи ону црвену боју, постаје мат...Толико о квалитету исте. Наш комшија направио прошле године дрварницу, покрио је са браон лимом, поптуно је променио боју, а то ен би смело да се деси за 1 дана и нешто мало више...нажалост тако је како је код нас у Србији, где нема речи о неком квалитету тачије има, а он је на минимуму прописа, ради што веће зараде....

Па погледајте само квалитет цеви које купујемо. То је све настало прерадом отпада, квалитет смешан...Нашли ћаћа и ја пре неки дан неку цев 40*40*2мм комунистичку...никако да је са брусилицом пресечеш, а ове нове као кроз путер пролази иста....Али битно да нам кожу с леђа одеру за цену...
 
A da nisi komšo možda menjao brusnu ploču pa zato lakče seče?
Не, није мењана, иста је радила тог дана, јер смо правили колица за уста комбајна, сечене су цеви ан исту дужину...једноставно данашњи квалитет је нула...Па метал фер им СР. Митровице прави амратуре за грађевинарство топлљењем отпада...Чисто сумња да они убацују у руду гвожђа додатну како би се повећао квалтиет..Њихово гвожђе је лоше, али ми боље нажалост немамо, па смо принуђени да купујемо оно што имамо на тржишту..да не пишем како се и којим поступком добијају цеви, арматуре, лимови...дуга је то прича и није јој овде место....
 
Bio lim sa filcom ili bez filca jednom mora doći za zamenu, a to je verovatno za oko 17-20 godina. Na ostala dva objekta je lim sa filcom. Tek mu je 3 i 6 godina. Stoji dobro za sada. Tek kada bude prebacio 12-15 godina može se verovatno dati neki sud... Generalni problem kod lima bez filca je što kaplje. Napravi linije u šupi gde god je štafla gde je lim zavrnut. Skoro kao i da se nema šupa..... Ne desi se to često. Ali gadno izgleda. Kada počne da se kravi mraz, samo u šupi pada kiša.... Možda to nekome ipak ne smeta..... ALI...
Generalno gledano, napraviti šupu od 6m visine na stubovima samo sa limom od gore, bez da se zatvori sa bar tri strane, to je kao i da nema objekta.... Čim dune neki vetar unese kišu po 6-7m u objekat sa svih strana.... A da ne pričamo o snegu, kada ga vetar nosi, sve bude zavejano u objektu a kao ima objekat.... Lično video kod rođaka 400m² a komplet sve bilo zavejano u šupi od snega....
Imam malu nadstrešnicu pokrivenu limom bez filca te mi je jako dobro poznato kada i koliko kaplje od kondenziranja. Na sreću ispod držim drva za ogrijev pa mi to ne predstavlja problem.
Tko ispod drži strojeve ili neku drugu robu osjetljivu na vlagu, a želi pokriti limom postoji više kvalitetnih rješenja. Čini mi se da je najjeftinije podaskati ili tankim OSB pločama (cijena?) prekriti po rogovima, staviti po njima vodonepropusnu, paropropusnu foliju koja se učvrsti tzv. kontra letvama (letve u smjeru roženica), zatim nirmalno poletviti suhim štaflima 5x7 cm i na njih privijačiti lim.
Što se tiče trajnosti lima, pitanje je kvalitete istog. Limovi koji su stari 20+ godina se i danas drže dobro, a s novijima bi, s obzirom na današnju kvalitetu koja se kod nas nudi (zbog većeg profita izvođača radova ili trgovca), može trajnost biti upitna. Moja nadstrešnica je stara oko 20 godina i ne pokazuje nikakve naznake korozije. :D
 
Iz ovog vaseg pisanja zakljucujem da je crep mnogo bolje i dugotrajnije resenje. Sva sreca pa se nisam zaleteo i napravio jedno 300 kvadrata pod limom :)
 
Па тренутно уз ову технологију производње и заврше обраде цреп је далеко најбоље решење за покривање објеката....једина мана је што је то порпилична тежина по м2, па тражи позамашну носећу конструкцију...
 
Ne bih se slozio da nema kvalitetnih limova, bar po ceni. Evo ovde kod mene imas lim skoro 4e i lim za 8e po m2. Ako toliko sumljate u limove kupite poliester ploce, cijena 5e kvadrat.
Generalno gledano, napraviti šupu od 6m visine na stubovima samo sa limom od gore, bez da se zatvori sa bar tri strane, to je kao i da nema objekta.... Čim dune neki vetar unese kišu po 6-7m u objekat sa svih strana.... A da ne pričamo o snegu, kada ga vetar nosi, sve bude zavejano u objektu a kao ima objekat.... Lično video kod rođaka 400m² a komplet sve bilo zavejano u šupi od snega....
Zar je moguce da snijeg udje u kompletan objekat?
Ja sam nasao halu 12x17x5.5m za svega 2500e, ali dolazi samo 6 stubova (koji su dobro masivni) i 3 bindera. Da mi neko pravi to izaslo bi me preko 5000e.
Prvo bi pokrio krov pa kad finansije budu dozvoljavale opasati i okolo lim.
 
Pa desi se da duva jak vetar kad pada i naveje unutra opasno mamu mu njegovu. Ja sam manje-vise na kraju sela gde pocinju njive i kad krene da fijuce to je cudo. Garaza za traktore i vozila je skroz zatvorena plus dvoja metalna vrata a šupe su zatvorene sa tri strane plus prepust krova 2.5m u odnosu na ulaz ali naveje jer su visoke-prva 5m a druga 4 i te strane su otvorene zbog ulaza ali najvise zbog nemanja para da odradim vrata i tu mada je kod mene malo i zajebana avlija pa da vam ne objasnjavam i ne davim sa glupim detaljima. Nasao sam jednu firmu u milosevcu koja pravi cirade za kamione i stupicu sa njima u kontakt da napravim tipa one zavese teske ako ostane ovaj trend cena gvozdja
 
Ne bih se slozio da nema kvalitetnih limova, bar po ceni. Evo ovde kod mene imas lim skoro 4e i lim za 8e po m2. Ako toliko sumljate u limove kupite poliester ploce, cijena 5e kvadrat.
Pa kod nas je bio oko 10 evra kvadrat...niej poenta u ceni vec u kvalitetu istog, koji je upitan. Farba mu se lako skida, cim ga zakacis malcice ode ona u persun i vidi se lim ispod....drugo pretanak je, po njemu se ne sme ici koliko se krivi. Oanj ko je malkoi tezi i ako spusti nogu naglo odmah ga iskricis...pa imamo mi lim koji smo kupili pre 20 godina, po njemu trcis bukvalno i nisa mu ne bude..ovaj kao flis papir tanak...zato ka\em..kvalitet mu je upitan....
 
A kakvo je vaše mišljenje o stavljanju salonit ploča umesto crepa i lima, ja imam na čardaku i svinjcima stoji već 20 godina i nigde nije mrdnulo pa sam mislio i šupu što sad pravim isto da pokrijem sa tim.
 
Добар су избор, наша шупа је рађена са њима пре 30+ годиан и дан данас стоје одлично, нигде нису попустиле, једино што се на њих хвата маховина па се то мора чистити повремено, ако је реч о северној страни крова...маховина је абразивна и онда их уништава....све остало је ок...Азбест малко отрован, али шта је ту је...док су оне здраве нема бојазни од њега....
 
Te stare su sa azbestom ali sad ove nove se kako sam shvatio prave bez azbesta
 
Nazad
Vrh