Objekti za smeštaj mehanizacije

Jedno pitanje,cini mi se da srafite na dno lima a ne na trapez, sto tako?
 
@MOMOSARIC Pogledaj donji desni dio slike i vidices da je saraf na dnu. To je isto kao kada pogledas cosak sobe i lici na kocku, to se valjda zove opticka varka...
 
Šrafljenje lima na dno trapeznog lima je po meni bez opravdanja.
Taj dihtung, gumica na šrafu vremenom izgubi zaptivna svojstva i eto curenja.
Pogotovo ako se lim postavlja na drvenu gradju koja "usahne". osuši se, pa posle par godina svaki šraf ma koliko bio stegnut pri montaži bude popušten a gumica više ništa ne zaptiva.
To da treba šrafiti u dno je samo majstorska priča jer šrafljenje u breg otežava postavljanje, ali je mnogo bolja i pouzdanija opcija.
Pošto je lim tanak da bi se sprečila deformacija prilikom stezanja, ispod se postavlja namenski plastični odstojnik.
To traži još ruku i vremena i zato se izbegava.
Ne može niko dokazati da je bolja pozicija šrafa u kanalu gde ima veća količina vode koja se sliva nego na bregu.
 
Po prospektu ide u kanal. Ne steže se od prilike već ima tačno određena sila stezanja. Mislim da je to neko ipak dobro ispitao.
 
Radio sam u dvije firme, a obje su se, između ostalog, bavile montažom limenih pokrova. U jednoj su vijačili u kanal, a udrugoj u vrh trapeza uz korištenje drvenih odstojnika (u ono vrijeme nije bilo plastičnih. Niti jedna firma nije nikad imala reklamacija na prokišnjavanje uz vijke (u jednoj sam radio 20, a u drugoj 12 godina ).
Iz toga bi se dalo zaključiti da su oba načina dobra (ako se kvalitetno odrade), ali meni se čini da je vijačenje u vrh uz plastični umetak bolje, ali skuplje rješenje. Plastični umetak je u prednosti pred drvenim jer drvo radi.
Sebi sam doma pokrio manju nadtrešnicu vijačenjem u kanal samobušećim vijcima za drvo. Prošlo ke 15-ak godina i nema problema s prokišnjavanjem. Jedini problem je pojava kondenzacije, iako je to beznačajno jer su ispod skladištena ogrijevna drva pa se tih nekoliko kapi brzo osuši.
 
Ako je neko video kako izgleda podloška, biće mu jasno da nema šanse da prokisne ni posle 20 godina. Podloška je sferna i pri pritezanju stisne gumicu oko vijka i priljubi uz lim tako da se i nevidi kada se ugradi jer priđe skoro potpuno do lima.
Jako je bitno da se šrafilica našteluje na pravilan moment stezanja da metalni deo podloške nebi dohvatio do lima i oštetio ga.
Svojevremeno mi je jedan stari majstor objasnio da čak i ako bi se stavio vijak bez glave nebi prokisivalo, jer prašina i prljavština iz atmosfere jako brzo zaptiju eventualni prolaz vode.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Da se doda jos koji metar pod lim...
4cdc8abbd7edd351bdfa7e8652f9a620.jpg
764b3ca40edfd508db4343eea5bb6311.jpg
 
Radio sam u dvije firme, a obje su se, između ostalog, bavile montažom limenih pokrova. U jednoj su vijačili u kanal, a udrugoj u vrh trapeza uz korištenje drvenih odstojnika (u ono vrijeme nije bilo plastičnih. Niti jedna firma nije nikad imala reklamacija na prokišnjavanje uz vijke (u jednoj sam radio 20, a u drugoj 12 godina ).
Iz toga bi se dalo zaključiti da su oba načina dobra (ako se kvalitetno odrade), ali meni se čini da je vijačenje u vrh uz plastični umetak bolje, ali skuplje rješenje. Plastični umetak je u prednosti pred drvenim jer drvo radi.
Sebi sam doma pokrio manju nadtrešnicu vijačenjem u kanal samobušećim vijcima za drvo. Prošlo ke 15-ak godina i nema problema s prokišnjavanjem. Jedini problem je pojava kondenzacije, iako je to beznačajno jer su ispod skladištena ogrijevna drva pa se tih nekoliko kapi brzo osuši.
A kako se postavljaju ti plasticni umetci ?.
 
Vjerojatno isto kao i drveni. :ROFLMAO:

Postavi se između nosača i lima. Po meni je ta otežana ugradnja glavni razlog da je ta izvedba skuplja.
 
Kod mene je sav lim ušrafljen sa plastičnim odstojnicima. Ono u kanal po meni nije dobro, vremenom sraf oksidira, gumica propada, i propuštaće kad tad. Ali no, ne mešam se u pravila.
Pa isto bušiš kao i bez odstojnika, isti pravac, samo stavljas na gornji deo lima, i jedan ispod lima postavlja odstojnik, na vec probusenu rupu, pa tek onda šrafi onaj gore. Rupu busi burgijom ili srafom, kako god.
Evo kako izgleda, mada ima i valjkastog oblika
1f8d64b77e848b27c1f0a0c6f61ce726.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja koliko znam, i koliko sam radio malo do sad, nismo stavljali nikakve plastične ili drvene podmetače, već dugački šraf i metalni jahač, na trapez...
 
Nazad
Vrh