Novi zakon o bezbednosti saobraćaja

zorancile je napisao(la):
Da li je po novom zakonu dozvoljeno da saobraćajci mere brzinu radarom iz neobeleženog auta sa civilnim tablicama na otvorenom putu? Nekad sam slušao priče da ako nema službeni auto nema pravo ni da te zaustavi... ?
Jeste!
 
mityoo je napisao(la):
zorancile je napisao(la):
Da li je po novom zakonu dozvoljeno da saobraćajci mere brzinu radarom iz neobeleženog auta sa civilnim tablicama na otvorenom putu? Nekad sam slušao priče da ako nema službeni auto nema pravo ni da te zaustavi... ?
Jeste!

Sta jeste da ili jeste ne.
 
Dozvoljeno je, to su tzv. presretači, mogu da ti mere brzinu i u pokretu i da zaustave u pokretu.
 
J...... a ako moze da ti meri brzinu u pokretu i da te zaustavi u pokretu i on krsi propise jer te obilazi a ti vec ides brze od dozvoljenog. Zar za njih zakon ne vredi.
 
Mislim da je Zoran mislio na vrzinare koji sede u civilnom autu.
A sto se tice presretaca,koriste se iskljucivo na putevima sa 2 ili vise saobracajnih traka,van naselja,zbog bezbednosti ostalih ucesnika u saobracaju.
 
Druga su jurili porseom navuki ga,civilni porse a on taman kupio stila koji ide odlicno od izlaska iz Sida do pola sela Adasevci,prvo su mu blicovali da ide brze i kad je on po gasu oni za njim i u selu ga obisli izmedju sela je isao 150-180km/h a u selu je spustio ispod 100 i tamo su ga obisli i zaustavili,srecom nisu mu upisali kaznu.
 
Pitao sam za one koji parkiraju kola pored puta a unutra sede sa radarom i zaustavljaju ako slikaju prekoračenje.
 
Jel primetio neko nove znakove /europske jeb... ih ona/.
Što se tiče zaustavljanja nova varijanta je u sredini civilni auto sa radarom a levo i desno panduri koji po dojavi zaustavljaju i ...
 
peto1 je napisao(la):
mityoo je napisao(la):
zorancile je napisao(la):
Da li je po novom zakonu dozvoljeno da saobraćajci mere brzinu radarom iz neobeleženog auta sa civilnim tablicama na otvorenom putu? Nekad sam slušao priče da ako nema službeni auto nema pravo ni da te zaustavi... ?
Jeste!

Sta jeste da ili jeste ne.
Dozvoljeno je! Tako da "Jeste da"
 
kada se prosle godine odrzao sastanak shtrumfova(policije) i poljoprivrednika u nasem selu pitao sam glavnog dali su kabina ili zastitni ram obavezni na traktorima? i on prvo rece da jeste,a onda se zamislio pa kaze nije obavezno za starije traktore od 1983. dali neko nesto zna ili je cuo povodom toga ili da opet pitam glavnog shtrumfa? a ne bi me iznenadilo da je u svakoj opstini drugacije.
 
ima pitanje za iskusne dali mere brzinu kada prodjes radar da ti mere odlaznu brzinu jer ja cim prodjem radar ubrzam pa se plasim da ce me neki cika policajac zaustavi posle kilometar dva i napisati prijavu :sta:
 
Meri se i dolazna i odlazna brzina.Nova fora je da radar uopste nestoji van vozila,vec u vozilu i meri i slika.Druga patrola je dalje od prve i zaustavlja kad ovi jave.Ako ti nije jasno vratis se peske do ovih i uveris se.
 
Vlasnici traktora, motokultivatora i kombajna moraće da registruju vozila svake godine ako žele da ih voze javnim putevima?! Iste mere biće primenjene i na motore ispod 50 kubika. Tako će, na primer, „skuteraši" morati godišnje da plate oko 3.750 dinara za sve troškove registracije, a država će samo na osnovu registracije traktora uzeti oko 800 miliona dinara!


Nakon donošenja novog pravilnika MUP-a Srbije, od Nove godine počinje da se primenjuju odredbe Zakona o bezbednosti u saobraćaju koja podrazumeva obaveznu registraciju vozila na motorni pogon svake godine.

Pune budžet preko seljaka

U Srbiji ima oko 320.000 traktora, a država će uzimati oko polovine novca od registracije.
- Ne znam da li neko čita u ovoj državi da zemljoradnici umiru od gladi?! Njihovu zemlju više nema ko da obrađuje, a oni ne mogu da žive od nje. Surov je odnos države prema onima koji proizvode hranu i rade zemlju. Imam utisak da su poljoprivredni proizvođači neprijatelji ove zemlje - kaže Sava Jojić, predsednik Udruženja poljoprivrednika „Agrina".
On dodaje da će ovo biti veliki namet za zemljoradnike, koji ionako veoma teško žive.
- Ako seljak i uspe da dođe do nekih para od svoje proizvodnje, on ne ode na letovanje, već ulaže u mašine za obradu zemlje! Država pribegava neviđenom cinizmu - ne može da puni budžet od moćnih firmi koje su uzurpirale zemljište, ali zato svakog seljaka može da sačeka policajac i da ga kazni zbog toga što vozi neregistrovan motokultivator?! - ogorčen je Jojić.

Inače, vlasnici traktora do sada su mogli da ih registruju za vožnju po javnim putevima ili po njivama. Za javne puteve dobijali su bele tablice i obavezu godišnjeg tehničkog pregleda, dok su za registraciju vožnje po zelenim površinama dobijali zelene tablice i nisu imali nikakve druge obaveze.
- Državu nije briga ako vi traktor vozite po njivi ili oko kuće, ali koliko traktora zaista nikada ne izađe na javni put da bi se prevezlo do neke njive? Problem je što u Srbiji skoro 10 odsto nesreća uzrokuju vozači traktora! - objašnjava Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Debela zarada države

Redovnu godišnju registraciju radiće i vlasnici bagera, kombajna, motokultivatora, ali i motora do 50 kubika kojih ima oko 4.500. S obzirom na to da će država od svakog uzeti makar 20 evra, godišnje će da zaradi oko 90.000 evra!
- Do sad su se takvi motori samo jednom registrovali, a sada će se verovatno manje kupovati - kaže predsednik Moto asocijacije Srbije Ljubiša Nikolić.

Smanjuje se porez na čamce i stara vozila

Ukoliko Skupština Srbije ovih dana usvoji izmene Zakona o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara, vlasnici većine motornih vozila starijih od pet godina imaće značajno umanjenje ovih nameta.

Tako će oni koji imaju motorno vozilo od pet do osam godina starosti plaćati porez umanjen za 15 odsto, a za vozila od osam do 10 godina starosti naplaćivaće se porez manji za 25 odsto. Od 10 do 20 godina starosti smanjenje je 40 odsto, a vlasnici motornih vozila starijih od 20 godina plaćaće samo petinu od dosadašnjeg poreza. Ove izmene zakona važe za automobile, motocikle, teške tricikle i „teretnjake" do 3,5 tona, a država planira da smanji i porez na splavove i čamce.

Autor: Napisao R. Ž. Marković
Izvor: www.aic.ba
Komentari
 
Nazad
Vrh