Novi zakon o bezbednosti saobraćaja

Noćas mi ističe registracija. Sutra mi prijatelj donosi papirologiju i umesto da to završim sutra ja moram u utorak sabajle da čekam ispred Oup-a, jer su po najnovijim pravilima/europskim možda/ u S. Palanci uveli pravilo da se od 7 do 8 sati ujutro preda dokumentacija a valjda posle 12 podiže. A meni će komšija da ore zimsko :udri: :zli:
 
Tako nekako je i kod nas u Sidu,ali mislim da do 11 ide predaja,a od 2 podizanje.
Znam da ovi moji iz firme idu svaki dan 2X za dokumente.
 
Negde sam čuo priču da se u Sloveniji automobili registruju tako što se na tehničkom pregledu plati i registracija. Sve je gotovo za 5 minuta, ne moraš ni da izlaziš iz auta. :sta:
 
A kako vi registrujete ?? :sta:

Ovde kod mene dodjete sa autom,ato caskom prodje valjke,ostavite papire i pare,sutra samo uzmete overenu vozacku i gotovo.
 
Ja: tehnički - osiguravajuća kuća - sup. Nekad bude gotovo za 1 sat, a nekad u podne, zavisi od gužve i pauze.
Ja sam iz sela, pa mi je tako bolje nego da dolazim dva puta u agenciju.
 
Ja automobil nikad ne teram na tehnički, tj ne mrdnem ga iz dvorišta a registrujem, odnesem saobraćajnu u agenciju, završe mi papire za 15 min, odmah uplatim, predjem do supa i sve je to gotovo za pola sata...
 
@srkitransporter
Hvala na linku druže.
Radi - skinuo sam zakon, još samo da ga proučim :cao:
 
Jes , batice , duga zima. Al sad mora da čitam ovaj o zaštiti od duvanskog dima :zli:
Zabranjeno pušenje i u službenim automobilima. Znači li to da je traktor službeni automobil za registrovano domaćinstvo :sta:
 
Obavezni uređaji na motornim i priključnim vozilima
Postavio Dejan Budić
Friday, 26 November 2010
NOVI SAOBRAĆAJNI PROPISI. Od 19. septembra 2010. primenjuje se novi pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila u tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima. Primenom Pravilnika stupile su na snagu i novine koje se odnose na učestvovanje traktora, priključnih mašina i zaprežnih vozila u saobraćaju. Najveća dozvoljena dužina motornog vozila je 12 metara kao i za priključno vozilo traktora, s tim što se dužina prikolice meri od vučnog oka rude do najisturenije tačke na zadnjem kraju vozila, a dužina poluprikolice od ose vučnog čepa do najisturenije tačke na zadnjem kraju prikolice.



Za radnu-R i izmenjivu vučenu mašinu-S koje se koriste u poljoprivredi i šumarstvu, najveća dozvoljena širina je tri metra. Najveća dozvoljena visina vozila iznosi četiri metra, a klirens vozila mora biti toliki da pri najvećoj dozvoljenoj masi može da pređe prepreku visine 10 santimetara.
Motorna vozila, kao i skupovi vozila, moraju imati takve uređaje da prilikom vožnje u krugu od 360 stepeni, najisturenija tačka vozila mora biti vođena po krugu prečnika najviše 25 metara pri čemu se gabariti vozila moraju kretati u pojasu najveće širine 7,2 metra. Maksimalno dozvoljena ukupna masa vozila i skupa vozila iznosi 40 tona, a ukupna masa motornog vozila i prikolice ne sme da prelazi vrednost najveće dozvoljene mase vozila koja je deklarisana na identifikacionoj tablici motornog vozila. Ukupna masa motornog vozila ne sme da prelazi 18 tona za dvoosovinsko vozilo. Ukupna masa prikolice ne sme da prelazi 10 tona za jednoosovinsku prikolicu, dvoosovinsku 18 tona i troosovinsku 24 tone.
Traktori točkaši i guseničari moraju imati radno i parkirno kočenje. Radno kočenje mora delovati na oba točka najmanje zadnje osovine na traktorima kategorija T1 i T2 pod uslovom da je sila kočenja ravnomerno raspoređena na oba točka, a kod ostalih kategorija mora delovati na sve točkove. Traktori opremljeni radnim kočenjem, s punim servo dejstvom, moraju biti opremljeni indikatorima s optičkim ili zvučnim signalom, za svaki krug kočenja kada akumulisana energija u krugu padne ispod 65 odsto radnog pritiska. Ako je radna kočnica s delimičnim servo dejstvom, rezerva energije mora biti tolika da se u slučaju prestanka rada vozilo može zaustaviti prema normativima za radno kočenje, a u slučaju otkaza bilo kojeg dela prenosnog sistema kočenja mora postojati mogućnost zaustavljanja traktora sa usporenjem koje iznosi bar 50 odsto normative za radno kočenje.
Traktorima se može dodati najviše dva priključna vozila, pod uslovom da se skup vozila kreće brzinom manjom od 40 kilometara na čas i kada radno kočenje deluje na sve točkove skupa.
Motokultivatori - Tm, moraju imati jedan sistem radnog kočenja na prednjoj ili zadnjoj osovini, s tim da u slučaju otkaza na jednom točku mora biti ispravno kočenje na drugom. Radna mašina Tr mora imati radno kočenje.
Najmanja jačina svetla merena regloskopom u zoni najveće osvetljenosti velikog svetla mora biti za traktore s nehalogenim sijalicama 16 luksa, s halogenim sijalicama sa dve žarne niti najmanje 24 luksa, a sa jednom žarnom niti najmanje 32 luksa.
Prednja poziciona svetla na motornom vozilu sa četiri i više točkova koja su šira od 1,3 metra kao i na priključnim vozilima širine preko 1,6 metara moraju biti ugrađena i izvedena kao dva prednja poziciona svetla. Udaljenost svetleće površine prednjeg pozicionog svetla od površine puta ne sme biti manja od 0,35 niti veća od 1,5 metara, a za poluprikolice ne sme biti veća od 1,8 metara. Zadnja poziciona svetla na motornim vozilima koja su šira od 1,3 metara moraju biti ugrađena i izvedena kao dva poziciona svetla. Na traktorima najveća dozvoljena udaljenost svelteće površine zadnjeg pozicionog od površine puta može iznositi 2,1 metar. Sva vozila duža od šest metara, uključujući prikolice na kojima se dužina meri zajedno s rudom, registrovana nakon 1. jula 2011. moraju imati bočna svetla za označavanje u skladu s jednoobraznim tehničkim uslovima.
Rotaciono ili trepćuće svetlo na traktorima mora biti ugrađeno i izvedeno kao najmanje jedno rotaciono ili trepćuće svetlo tako da daje svetlost žuto-narandžaste boje.
Katadiopteri na vozilima širim od 1,3 metara moraju biti ugrađeni i izvedeni kao dva zadnja katadioptera crvene boje. Dva zadnja crvena katadioptera na priključnom vozilu moraju biti ugrađena i izvedena u obliku ravnostranog trougla, s vrhom okrenutim naviše i stranicom veličine najmanje 0,15 metara. Katadiopter mora imati svetleću površinu najmanje 20 kvadratnih santimetara. Na motornim vozilima čija dužina prelazi šest metara i svim priključnim vozilima, prvi put registrovanim u Srbiji nakon 1. marta 2011. godine, moraju biti ugrađeni bočni katadiopteri žute boje prema jednoobraznim tehničkim uslovima.

Autor: Marija Antanasković
Poljoprivrednik 2445
 
1z49xxh.jpg
 
http://poljopartner.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=5303&Itemid=1
Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila u tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima primenjuje se od 19. septembra 2010. godine. Pojedine odredbe na snagu stupaju od 1. jula naredne godine. Traktor mora posedovati bezbednosnu kabinu ili ram koji moraju biti ugrađeni i izvedeni tako da štite vozača od povreda u slučaju da se traktor prevrne......
 
Da li je po novom zakonu dozvoljeno da saobraćajci mere brzinu radarom iz neobeleženog auta sa civilnim tablicama na otvorenom putu? Nekad sam slušao priče da ako nema službeni auto nema pravo ni da te zaustavi... ?
 
Moraju da obaveste o svakom postavljanju radara:lokaciju,vreme.Obicno to rade preko radija,ali mi neslusamo :udri:
Ta civilna su u stvari sluzbena vozila.Imaju pravo.
 
Nazad
Vrh