Novi zakon o bezbednosti saobraćaja

a jel upisuju f kategoriju bez polaganja?
 
pa nejedim se nego onako
jos jedno pitanje dali uz F mora biti i E naprimer kao za kamion sa prikolicom ili je dovoljna samo F kategorija
 
Dali ce i traktori stariji od 15 god ,podlegati tehnickom dva puta godisnje? po novom i oni spadaju u motorna vozila :sta:
 
I kod nas u Srbobranu je juče bilo predavanje u vezi novog ZOB-a.
Zakon je donešen ali dok se pravilnici na donesu koji će regulisati do detalja,sve ide po STAROM.
Za F kategoriju važi da će se moći dopisati kada izađu nove vozačke dozvole.Na naše pitanje kada će to biti nije bilo odgovora,ali je zato skrenuta pažnja da traktore do tada može voziti samo ko ima VT ketegoriju a sa B samo do 3500 kg. ukupne mase.Šta to znači da za veće traktore moraš imati VT ali ne samo za veće ,na primer i ja za rusa 892 koji ima 4500 kg.samo VT ili stari rus 82 koji ima 3100 kg. samo sa radilom do 400 kg.
Što se prikolica tiče,vični voz (traktor + dve prikolice) nesme biti duži od 18 m.Kamionske prikolice moraju biti atestirane (prebačene na zelena tablice) i najverovatnije će biti kalsifikovano po snazi traktora koju će max. dozvoljenu težinu vući.
Nejviše pitanja je bilo oko gabarita.Sve preko 2,5 m.širine i 4 m. visine je VAN GABARITNO i za korištenje magistralnih i regionalnih puteva za transport moraće se vaditi dozvola,koju će izdavati republička saobraćajna agencija, a za korištenje opštinskih puteva (ulica) dozvolu će izdavati opština. Nepoznato na koji vremenski period će se dozvola dobijati i koliko košta.
Za tehnički,svi traktori stariji od 15 g.dva puta godišnje,isto važi i za prikolice.Kada se donesu pravilnici i osiguranje obavezno.
Više ni neznam šta su sve pričali samo znam da je lupanje po ušima.Ako se setim napisaću još ponešto.
 
bubiša je napisao(la):
Na naše pitanje kada će to biti nije bilo odgovora,ali je zato skrenuta pažnja da traktore do tada može voziti samo ko ima VT ketegoriju a sa B samo do 3500 kg. ukupne mase.
Šta je to VT? :sta:
 
Nisam znao da postoji i ta kategorija, šta ćeš, svaki dan se nauči nešto novo :cao:
Ja pored B imam i onu potvrdu PSP(isteklu), razmišljao sam dal da je obnovim, samo neznam dal je moguće imati obadve dozvole u isto vreme...
 
Kolika je titula evo jedan primer:
Sa C kategorijom nemože da se vozi traktor sa dve prikolice jer sa C kategorijom nisi dovoljno obučen da voziš dve prikolice. :sta: :sta: :sta:

@ farmer II

Možeš imati za sada dve dozvole ali kada se pravilnik o vozačkoj pojavi imaćeš samo jednu dozvolu.
 
Vozač traktora ima pravo da upravlja u saobraćaju na putu traktorom sa dva priključna vozila.

Za upravljanje ovim vozilom potrebno je :
- da je duševno i telesno sposoban
- da je navršio 16 godina
- da je položio ispit VT kategorije i da mu odlukom nadležnih organa
nije zabranjeno upravljanje vozilima te kategorije
.

Potvrda o poznavanju saobraćajnih propisa ( Važi za upravljanje radnim mašinama, motokultivatorima i biciklama sa motorom do 50 ccm i brzinom od 50 km/h ) .
Pravo na upravljanje motornim vozilom , PSP kategorije , može da stekne lice koje je :

duševno i telesno sposobno
da je navršilo
- 14 godina za vozača bicikala sa motorom, vozača motokultivatora i zaprežnog vozila
- Da je položio ispit PSP kategorije i da mu odlukom nadležnih organa nije zabranjeno upravljanje vozilima te kategorije .
 
sa D kategorijom koliko ljudi mogu da vozim u prikolici :haha: ideja za biznis kupiti neki manji bus i linija centar sela-njive u ataru
 
Nazad
Vrh